Fakty i mity dotyczące ogrzewania podłogowego

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Fakty i mity dotyczące ogrzewania podłogowego

Wokół instalacji ogrzewania podłogowego narosło wiele mitów oraz nieprawdziwych informacji, które mogą wpłynąć na decyzję o zakupie tego praktycznego rozwiązania. Warto jeszcze raz się im przyjrzeć, rzeczowo analizując zarówno zalety, jak i pewne ograniczenia systemu.

aktualizacja: 2019-07-29 06:42:57

Ogrzewanie to jedna z najważniejszych instalacji w budynku mieszkalnym, której zadaniem jest zapewnienie komfortu domownikom w najchłodniejszym okresie roku. Dlatego też decyzja o wyborze odpowiedniego, optymalnego dla nas systemu powinna być dobrze przemyślana. Tym bardziej, że od typu ogrzewania często zależy także nasze zdrowie i samopoczucie.  Kolejnym ważnym czynnikiem jest aspekt finansowy. Decydując się na konkretny system policzmy najpierw, ile będziemy musieli wydać na jego późniejszą eksploatację.

Ogrzewanie podłogowe Rehau

Czy ogrzewanie podłogowe jest drogie?

W świadomości wielu inwestorów utarła się opinia, że ogrzewanie podłogowe sporo kosztuje, zarówno jeśli chodzi o montaż, jak i późniejsze użytkowanie. Jest to mit, który nie znajduje potwierdzenia w faktach. Ale po kolei. Zacznijmy od przeanalizowania kosztów zakupu i instalacji poszczególnych elementów systemu. Rzeczywiście, zwykle montaż podłogówki kosztuje nieco więcej niż tradycyjnych grzejników, ale i to nie jest regułą. Jeżeli zdecydujemy się na designerskie grzejniki cena tradycyjnego rozwiązania wzrośnie.

Ogrzewanie podłogowe jest energooszczędne, generuje ciepło przy bardzo małych stratach. Działa też na niskich temperaturach, dzięki czemu do podgrzania wody potrzebujemy niewiele paliwa. Można więc powiedzieć, że jest to rozwiązanie proekologiczne.

Ważne jest także to, że ogrzewanie podłogowe może korzystać z ekologicznych źródeł energii, jak na przykład pompa ciepła. Eksploatacja podłogówki kosztuje więc tak naprawdę mniej niż ogrzewanie grzejnikowe, a większe koszty zainwestowane w montaż systemu przeważnie zwracają się już po kilku latach.

Istnieją różne systemy ogrzewania podłogowego. Jedną z najbardziej oszczędnych instalacji zaprojektowała firma REHAU. Jej tajemnica tkwi w tym, że ciepło generuje woda o niższej temperaturze, dzięki czemu można zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do 20% kosztów, które musielibyśmy wydać na eksploatację standardowej instalacji.

Ogrzewanie można ułożyć niemal pod każdym rodzajem podłogi!

Ogrzewanie płaszczyznowe powinno "współgrać" z wierzchnią warstwą podłogi. Idealnie jeśli dobrze przewodzi ona ciepło i jest odporna na częste zmiany temperatury. Do niedawna panowało przekonanie, że podłogówkę można układać jedynie pod płytkami ceramicznymi lub podłogą z kamienia. Tymczasem jest to kolejny mit, ponieważ istnieje wiele innych materiałów dobrze przewodzących ciepło i nie odkształcających się pod jego wpływem.

Są to różnego rodzaju płytki, panele (także drewniane) oraz wykładziny. Przed rozłożeniem instalacji warto sprawdzić, czy dany materiał może być wykorzystany przy ogrzewaniu podłogowym. Inna sprawa, że systemy REHAU nadają się do montowania niemal pod wszystkimi rodzajami podłóg, także parkietem oraz laminatem.

Przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego, meble powinny mieć "nóżki"

Ogrzewanie podłogowe a układ mebli

Wiele osób uważa, że ogrzewanie podłogowe może stwarzać pewne ograniczenia w aranżacji pomieszczeń. Rzeczywiście, warto unikać sprzętów, których duże, płaskie powierzchnie bezpośrednio przylegają do podłogi. Najlepiej jeśli meble będą miały nóżki, dzięki którym nie zostanie zakłócony ruch powietrza lub uwzględnimy w projekcie ogrzewania podłogowego miejsce na większą zabudowę np. w kuchni. Pamiętajmy, że ten typ instalacji nie wymaga stosowania kaloryferów, które zajmują miejsce, a czasem zwyczajnie mało estetycznie się prezentują.

Nowoczesny system ogrzewania płaszczyznowego REHAU znajduje się pod powierzchnią podłogi, co daje spore możliwości aranżacyjne. Co ciekawe, instalację można zamontować także w ścianach.

Ogrzewanie przyjazne dla alergików i domowników

Panuje przekonanie, że ogrzewane powietrze zwykle unosi się do góry i wiruje, porywając cząsteczki kurzu i alergenów, co może być uciążliwe dla alergików. Nie dotyczy to ogrzewania podłogowego. Podłogówka zapewnia optymalną i zarazem równomierną dystrybucję ciepła w pionie przy minimalnej cyrkulacji (powolne promieniowanie ciepła). Kurz, bakterie i drobnoustroje pozostają praktycznie na swoim miejscu, nie podrażniając dróg oddechowych domowników.

Pogląd, że takie ogrzewanie jest niekorzystne dla alergików, jest więc kolejnym wyssanym z palca mitem. Co więcej, instalacja zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza, eliminując ryzyko rozwijania się w pomieszczeniach pleśni czy grzybów. Dzięki takiemu rozwiązaniu w domu panują idealne warunki środowiskowe.

Ogrzewanie podłogowe REHAU jest ukryte w ścianie lub pod podłogą, a więc nie ma potrzeby czyszczenia żadnych elementów instalacji. Nie stanowi też przeszkody podczas sprzątania domu. Tradycyjne grzejniki mają powłokę ochronną, która w czasie użytkowania może emitować szkodliwe dla alergików związki. W przypadku ogrzewania podłogowego takie ryzyko nie istnieje.

Wykorzystując system płaszczyznowy można nie tylko ogrzewać pomieszczenia, ale w upalne dni także je chłodzić.

Przy zakupie systemu ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego REHAU biuro projektowe firmy przygotuje niezbędny do prawidłowego montażu oraz działania systemu, indywidualny projekt instalacji dla Twojego domu.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Czytelnik

17 Sie 2019, 07:17

Wszystko fajnie, ładny sttykuł sponsorowany, tylko dlaczego nic tu nie pisze co ile kosztuje? Czy ten tak zachwalany system jest aż tak koszmarnie drogi?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny