Wymiana starego układu grzewczego na System Eco 3THERMO

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wymiana starego układu grzewczego na System Eco 3THERMO

Obecna ulga termomodernizacyjna to kwota 53 tys zł, którą możemy w całości odliczyć od dochodu. Podejmując decyzję w temacie wymiany kotła warto spojrzeć na inwestycję kompleksowo, ponieważ system ogrzewania to nie tylko piec. Ważnym czynnikiem jest również sposób przekazywania ciepła do wnętrza naszych pomieszczeń, dlatego że ma wpływ na eksploatację i sprawność całego układu.

aktualizacja: 2019-02-20 12:10:02

Grzejniki podtynkowe - prosta realizacja ogrzewania ściennego

Wymiana źródła ciepła na "ekologiczne" nie musi oznaczać wymiany na kosztowną i elektryczną "pompę ciepła", tak jak wymiana energożernych kaloryferów nie musi być związana z wymianą instalacji pod system podłogowy. Grzejniki podtynkowe 3THERMO są bowiem dla pozostałych źródeł ciepła (gaz, olej, pelet itp.) tym, czym ogrzewanie podłogowe dla pompy ciepła - idealnym połączeniem. Układem, który nie wymaga przeróbki całej instalacji aby wprowadzić do naszych domów ekologiczne ogrzewanie płaszczyznowe podnoszące sprawność energetyczną.

Grzejniki podtynkowe - schemat


Nie ma powodów aby rozprowadzać układ grzewczy i rozpraszać energię po dużej płaszczyźnie podłogi (przegrodzie wewnętrznej) gdy możemy ją skupić i wykorzystać ścianę zewnętrzną do bezpośredniego uzupełniania straty ciepła. To nowoczesne rozwiązanie pozwala "rozciągnąć" wyższy parametr i wprowadzić go w cienką warstwę tynku, minimalizując zjawisko strat wywołanych konwekcją (unoszeniem się pod sufit nadmiernie nagrzanego powietrza). Możliwość uzupełniania strat bezpośrednio na przegrodzie jest dla systemu grzewczego tym, co bezpośredni wtrysk paliwa w silnikach spalinowych, po prostu podnosi sprawność systemu.

Ogrzanie domu zbyt dużą ilością energii nie jest bowiem żadnym wyczynem, robimy to w większości przypadków, nawet przy podłogówce, która zmaga się z dużym problemem bezwładności. Sztuką jest ogrzać dom minimalną ilością energii wymaganą w danej chwili, tak jak to robi ogrzewanie ścienne 3THERMO. Minimalna ilość wody, minimalna konwekcja oraz minimalna bezwładność pozwalająca na precyzyjne sterowanie systemem są gwarantem oszczędności.

Układ nie wymaga mieszacza do obniżania temperatury wody w centralnym ogrzewaniu, gdyż budowa grzejnika 3THERMO oparta jest na radiatorze, który "rozciąga" temperaturę wzdłuż wewnętrznej powierzchni ściany w warstwie cienkiego (1-1,5 cm) tynku o minimalnym oporze cieplnym. W efekcie uzyskujemy niskotemperaturową powierzchnię grzewczą i najbardziej ekonomiczne oraz efektywne ogrzewanie ścienne. Ściana w układzie grzewczym nigdy nie przekracza 30°C co naturalnie minimalizuje efekt konwekcji.

Plusem w przypadku 3THERMO jest to, że system można łączyć bezpośrednio z kotłami spalinowymi przy wykorzystaniu dotychczasowej instalacji grzejnikowej.

Ogrzewanie ścienne nowej generacji

Czym jest ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne to układ płaszczyznowy jak podłogówka jednak z uwagi na swoją lokalizację zapewnia zupełnie inny komfort i mikroklimat. W systemie 3THERMO nie doświadczamy żadnych zjawisk cieplnych, gdyż promieniowanie od strony przegrody jest zbyt delikatne i pochodzi z małej powierzchni grzewczej aby mogło być odczuwalne. W przeciwieństwie do wszystkich innych układów grzewczych, system ścienny daje ciepło "od" a nie "do" przegrody zewnętrznej przez co m.in. nie osusza powietrza.

Naturalna wilgoć w postaci pary wodnej zawarta w powietrzu nie kieruje się już wraz z ciepłem do przegród, nie zbiera się też w mostkach termicznych przez co nie może być źródłem dla grzybów i pleśni. Ponadto zgromadzona w ścianach wilgoć w okresach wcześniejszych zostaje wypierana wraz z ciepłem. Uzyskujemy w ten sposób naturalny system regulacji wilgotności w powietrzu i przy okazji suszymy ścianę.

Utrzymanie właściwego poziomu wilgoci w powietrzu jest szczególnie ważne w okresach grzewczych, gdzie na skutek przesuszonego powietrza zmagamy się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Różnica to nawet 20% wilgotności względnej pomiędzy systemem konwekcyjnym (kaloryfery) a układem ściennym 3thermo. Z tego powodu systemy ścienne uważa się za najzdrowsze z punktu widzenia fizjologii człowieka.

Grzejniki podtynkowe

Wysokotemperaturowe kotły spalinowe w układzie ECO 3THERMO

O naszych rachunkach za ogrzewanie decydują 4 składniki:

  • koszt zakupu energii (prądu, gazu, węgla, peletu itp.)
  • termoizolacyjność budynku
  • rozsądna eksploatacja (sterowanie + ograniczenie konwekcji)
  • sprawność naszego źródła ciepła

Należy pamiętać, że "niskotemperaturowość" nie jest źródłem oszczędności, kiedy jednocześnie przyczynia się do obniżenia sprawności kotła. Ponadto ma również negatywny wpływ na toksyczność spalin co z całą pewnością nie sprzyja środowisku naturalnemu i nam. Nie temperaturę źródła należy obniżać a odbiorników ciepła aby nie wzmagały procesu konwekcji.

Konwekcja bowiem powstaje na styku powierzchni grzewczej z powietrzem. Im większa różnica temperatur pomiędzy powierzchnią grzewczą a powietrzem tym większe energia ruchu powietrza i potencjalnie większe straty ciepła. Zbyt mocno ogrzane powietrze unosi się do góry i niepotrzebnie ogrzewa nam strefy pod sufitem, zwiększa też straty do wentylacji "kominowe".

W systemach płaszczyznowych staramy się nie dostarczać energii do powietrza wysokim parametrem temperatury ale zbliżonym lub niższym od temperatury ludzkiego ciała (25-30°C) Cieplejsze powietrze zawsze będzie się unosić, jednak energia tego ruchu będzie zdecydowanie niższa a więc i straty związanie z ogrzewaniem sufitu, mniejsze. Różnice w takim sposobie eksploatacji mogą wynieść nawet 40-50% energii grzewczej.

Dlatego wymiana starych grzejników na energooszczędne ogrzewanie ścienne 3THERMO to nie tylko zabieg estetyczny. To również uzasadniony ekonomicznie ruch, zarówno pod względem eksploatacji jak również inwestycji. Modernizacja systemu ogrzewczego w oparciu o 3thermo i piec kondensacyjny jest co najmniej 3-krotnie tańsza od układu z pompą ciepła. Nie musimy też ingerować w posadzkę a jedynie w nową strukturę tynku na ścianie zewnętrznej, ponadto pozostawiamy dotychczasową instalację c.o.

Więcej na temat energooszczędnego ogrzewania ściennego znajdą Państwo na stronie www.3thermo.com

 
3THERMO Sp. z o.o.
ul. Grodziska 8, 60-383 Poznań
tel. 61 30 70 741,
e-mail: office@3thermo.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny