Regulusy - grzejniki wodne c.o. Precyzyjna emisja ciepła, ważny element walki ze smogiem

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Regulusy - grzejniki wodne c.o.  Precyzyjna emisja ciepła, ważny element walki ze smogiem

Po to, aby skutecznie walczyć ze smogiem, musimy działać na kilku płaszczyznach. Co w tym kierunku może zrobić każdy z nas?

aktualizacja: 2019-02-12 08:36:33

Jak walczyć ze smogiem?

Najważniejszy krok to termomodernizacja. Ma ona na celu radykalne obniżenie potrzeb grzewczych mieszkania, domu czy też obiektu. Gdy potrzeby grzewcze są niewielkie, żaden nośnik energii nie jest za drogi, nawet grzanie prądem. Kolejnym krokiem jest optymalizacja procesu grzania: optymalna produkcja ciepła, optymalne magazynowanie ciepła (tam gdzie jest taka potrzeba) oraz optymalna dystrybucja, czyli emisja ciepła przez grzejniki.

Decyzje w zakresie optymalizacji procesu grzania powinny dawać efekt synergii, którego celem jest komfort cieplny uzyskany za możliwie najmniejsze pieniądze. Nawet bardzo krótki czas trwania zbyt wysokiej w stosunku do potrzeb temperatury wnętrza, czy brak efektywnego wykorzystania uzysków ciepła oznacza niepotrzebną stratę i minięcie się z zakładanym celem. Każdy stopień Celsjusza wyższej temperatury ponad nasze aktualne potrzeby oznacza niepotrzebną, z naszego punktu widzenia, stratę finansową w wysokości 6%. Dwa stopnie za dużo w stosunku do potrzeb, to jednak nie tylko 12% wyższych kosztów, lecz także 12% nieuzasadnionej potrzebami wyższej emisji. Wszak tę energię cieplną trzeba było wytworzyć, u nas lub gdzie indziej...

Mitem jest stwierdzenie, że akumulujący dom przyjmie każdy nadmiar ciepła i później go z powrotem odda. Mitem, gdyż ściany zewnętrzne tracą ciepło na rzecz otoczenia, wszak nasz dom nie jest odizolowanym od otoczenia termosem. Niepotrzebne akumulowanie w ścianach zewnętrznych każdego nadmiaru ciepła oznacza jego nieodwracalną zbyteczną utratę…

Ogrzewanie podłogowe kanałowe REGULUS-system CANAL
Ogrzewanie podłogowe kanałowe REGULUS-system CANAL

Stosowanie zmiennych strategii grzania

Kolejnym ważnym sposobem poszanowania energii, czyli pośrednio walki ze smogiem jest stosowanie zmiennych strategii grzania, dostosowanych do naszego indywidualnego rytmu dnia i potrzeb.

Przykładem nieoptymalnego gospodarowania ciepłem jest kierowanie go w całości na bardzo słabo sterowalny grzejnik podłogowy. Grzania przez ten grzejnik nie da się szybko zatrzymać, nie da się także szybko uruchomić. W okresach przejściowych (wiosna, jesień - to 70% sezonu grzewczego) w dobrze ocieplonym i dobrze akumulującym ciepło obiekcie, jakiekolwiek grzanie pomieszczeń jest zbędne przez długie godziny, a nawet przez szereg dni, a rozmaite zyski ciepła spokojnie zapewnią stabilną temperaturę wnętrz... Z kolei w obiektach ciepłych, lecz słabo akumulujących ciepło (np. budownictwo szkieletowe) podaż ciepła powinna być płynna i zmienna w zależności od aktualnych potrzeb.

Ogrzewanie podłogowe kanałowe REGULUS-system CANAL - aranżacja
Ogrzewanie podłogowe kanałowe REGULUS-system CANAL

Kiedy korzystanie z uzysków ciepła jest efektywne? Wyłącznie wówczas gdy grzejniki nie grzeją w ogóle, czyli mają temperaturę pokojową. Tymczasem, w sytuacji pojawienia się zysków ciepła (np. nasłonecznienie), temperatura powierzchniowa grzejnika podłogowego wzrośnie, gdyż jego głębsze warstwy maja temperaturę wyższą niż pokojowa. Po co? Wyższa temperatura posadzki przełoży się na wyższą temperaturę powietrza, a ta z kolei na wyższą temperaturę m.in. ścian zewnętrznych, co generuje niepotrzebną stratę. Poza naprawdę dużymi mrozami, grzejniki powinny pracować tylko chwilami.

Kiedy jest naprawdę komfortowo? Kiedy posiadany rodzaj grzejników pozwala nam na podejmowanie zróżnicowanych decyzji, co do stopnia ogrzania pomieszczeń - np. nie grzejemy w ogóle, grzejemy w sposób stabilny, grzejemy intensywnie przez krótki czas, zmieniamy temperaturę wnętrza w różnych okresach doby i w różnych częściach naszego domu.

Grzejnik ścienny SOLLARIUS
Grzejnik ścienny SOLLARIUS

By było to możliwe, musimy mieć pod możliwie największą kontrolą grzejniki - emitery ciepła. Im są bardziej sterowalne, im mniejsza będzie ich bezwładność cieplna, tym sprawniej będziemy zarządzać komfortem cieplnym i ceną jaką za ten komfort musimy zapłacić. W ten sposób wpłyniemy także na emisję. Każdy ma tutaj pole do działania. Z pozoru małe działanie, lecz za to wielu użytkowników oznacza jedno - totalną poprawę jakości wspólnie użytkowanego powietrza.

Posiadanie jako jedynego źródła emisji ciepła grzejnika podłogowego oznacza permanentną, mało sterowalną emisję ciepła. Grzejnik podłogowy to ograniczenie do minimum naszych możliwości wpływu na koszt grzania, a również na poziom emisji, poprzez ograniczenie dostępnych parametrów czynnika grzewczego. Im szerszy zakres dostępnych temperatur czynnika grzewczego, tym większy nasz wpływ na czas trwania grzania lub... niegrzania.

Grzejnik ścienny REGULLUS
Grzejnik ścienny REGULLUS

Podejmując decyzję o modernizacji systemu grzewczego, warto mieć na uwadze wszystkie wyżej wymienione aspekty. Nasz dom ma służyć nam, naszej rodzinie i nie powinien szkodzić nikomu.

REGULUS®-system Wójcik s.j. - logotyp

REGULUS®-system Wójcik s.j.
ul. Grażyńskiego 51
43-300 Bielsko-Biała
Tel/fax 33 8 12 36 69
regulus@regulus.com.pl
www.regulus.com.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny