Jak przygotować nowoczesną kotłownię?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak przygotować nowoczesną kotłownię?

Budując nasz nowy dom prędko będziemy musieli podjąć decyzję odnośnie kształtu oraz wyposażenia kotłowni. To pomieszczenie - gdy jest prawidłowo zaprojektowane i wykonane - będzie gwarantować bezpieczeństwo i komfort dla każdego mieszkańca. Inwestorzy często pytają, w jaki sposób powinno się zbudować nowoczesną i efektywną kotłownię, która będzie pracować przez długie lata bez występowania niespodziewanych problemów, a dodatkowo stanie się pomieszczeniem, które wpasuje się w wystrój całej budowli.

aktualizacja: 2020-03-06 07:39:08

Wyboru systemu grzewczego należy dokonać w możliwie jak najkrótszym czasie. Oczywiście uprzednio warto przeanalizować wszelkie dostępne opcje. Trzeba pamiętać o tym, że nasza decyzja wpłynie na koszt budowy i wyposażenia domu. Należy też brać pod uwagę, iż powierzchnia, wyposażenie oraz ulokowanie kotłowni w projekcie budynku mogą się różnić, zależnie od tego, jaki rodzaj ogrzewania zamierzamy ostatecznie zastosować.

Współczesne kotłownie zdecydowanie odróżniają się od tych, które spotykało się w przeszłości. Obecne trendy pokazują, że stopniowo odchodzi się od wielkich, mało funkcjonalnych pomieszczeń na rzecz bardziej kompaktowych i mniejszych - które jednocześnie mogą służyć także innym celom, na przykład jako pralnia czy miejsce do przechowywania wózków. Dzięki rozwojowi technologii mamy na szczęście duże możliwości na urządzenie kotłowni, która zaspokoi nasze różne potrzeby.

Jakiej kotłowni oczekuje dziś inwestor?

Istotnym - chociaż niekoniecznie oczywistym - argumentem jest przestrzeń. Opierając się na badaniach przeprowadzonych na grupie inwestorów (którzy w ciągu ostatnich kilku lat zbudowali dom), po pewnym czasie od zakończenia budowy aż 70% z nich uważa, że mogliby lepiej wykorzystać miejsce w swoich kotłowniach, aby mogły również służyć innym celom. Każda kotłownia jest sercem systemu ogrzewania centralnego, dlatego najczęściej spotyka się je umiejscowione na parterze - w wielu wypadkach przylegają do garażu, stąd tak ważne jest, by nie zajmowały zbyt dużo miejsca. W końcu każdy metr kwadratowy kotłowni mniej to więcej oszczędności w portfelu, nie wspominając o powiększeniu przestrzeni użytkowej; dzięki temu nie trzeba ograniczać miejsca w łazience pralką, lub przeciskać się przez przedpokój zajęty dziecięcym wózkiem. Nowoczesna kotłownia powinna być właśnie miejscem, które z łatwością umożliwi adaptację wolnej przestrzeni na takie elementy.

Inwestorzy zwracają też uwagę na prostotę rozwiązań. Dobrym przykładem jest samochód: nikt nie wyobraża sobie kupowania wozu część po części, chociaż teoretycznie byłaby taka możliwość. O wiele lepszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakupienie gotowego, zmontowanego już urządzenia. W wypadku kotłowni rzecz ma się bardzo podobnie. Wobec tego rozsądne jest wyszukanie produktów, które charakteryzują się możliwością szybkiego i łatwego montażu w kotłowni, a jednocześnie w stu procentach spełniają nasze oczekiwania.

Urządzając wymarzony dom, po wielu trudach związanych z budową, sporo uwagi poświęcamy estetyce wszystkich pomieszczeń. Także kotłowni - dziś jest to integralna część domu, pasująca do reszty pomieszczeń, i jako taka, powinna w pewnym stopniu dopasowywać się do wystroju otoczenia. Wielokrotnie można napotkać nowocześnie wykonane kotłownie, na ścianach i podłodze których znajdują się ładne kafelki. Takiego miejsca nie trzeba chować przed wzrokiem gości i nie trzeba wstydzić się wszechobecnej plątaniny rur i kabli. Niepodważalnym atutem jest to, że utrzymanie takiej kotłowni w codziennej czystości jest o wiele prostsze - ma to szczególne znaczenie, kiedy w naszym domu są małe dzieci lub alergicy.

Jeżeli rozważacie, jakie wyposażenie kotłowni wybrać, a powyższe argumenty trafiają do Waszego przekonania, rozwiązaniem będą produkty firmy AFRISO, która ma w swojej ofercie zestawy hydrauliczne PrimoBox w szafkach, czyli urządzenia idealnie dopasowane do opisywanych wcześniej wymogów nowoczesnych kotłowni.

Co charakteryzuje innowacyjne zestawy PrimoBox?

Jak wspominaliśmy, dobrze odpowiadają na potrzeby tych inwestorów, którym zależy na oszczędzeniu jak największej ilości przestrzeni w swoich kotłowniach. Zestawy hydrauliczne PrimoBox nie zajmują wiele miejsca, a jednocześnie potrafią skutecznie zastąpić skomplikowane instalacje ze sprzęgłami hydraulicznymi, rozdzielaczami, wymiennikami oraz układami mieszającymi. Ujmując to inaczej, 80% całego wyposażenia kotłowni mieści się w jednej szafce, odznaczającej się kompaktowymi rozmiarami. Dzięki temu możemy zaadaptować pomieszczenia kotłowni także do innych celów.

Zestawy PrimoBox otwarty i zamknięty

AFRISO projektując zestawy PrimoBox wzięło pod uwagę trendy wśród inwestorów i skupiło się również na estetyce wykonania produktu. Wszystkie elementy hydrauliczne zamknięte są w konstrukcji szafki, przez co nie trzeba oglądać wiszących zewsząd kabli i odkrytych elementów instalacji. Minimalistycznie, białe szafki zestawów hydraulicznych PrimoBox będą pasować do każdego wystroju, który planujemy do swoich kotłowni. Po zamontowaniu zestawów ogólny wygląd pomieszczenia pozostaje schludny oraz elegancki.

Zestawy PrimoBox są niezawodnymi urządzeniami, skrupulatnie testowanymi pod kątem szczelności. Dodatkowo cały zestaw pochodzi od jednego, doświadczonego producenta, dlatego ewentualne kwestie serwisowe odbywają się znacznie prościej, a gwarancja na produkt wynosi 36 miesięcy. Urządzenia mogą być montowane zarówno natynkowo, jak i podtynkowo. Ponieważ w zestawach PrimoBox wykorzystano elementy prefabrykowane, są rozwiązaniem kompletnym i przystosowanym od razu do montażu na ścianie.

Więcej informacji na temat szczegółów technicznych i możliwości, jakie dają zestawy PrimoBox, znajdziecie na stronie internetowej: www.primobox.afriso.pl

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Janusz

12 Mar 2020, 06:54

Kotłownia w nowobudowanym domu to nieporozumienie.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny