Ekologiczne kotły zgazujące drewno ATMOS = 5 klasa czystości spalania i certyfikat EKODESIGN = EKOPROJEKT

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ekologiczne kotły zgazujące drewno ATMOS = 5 klasa czystości spalania i certyfikat EKODESIGN = EKOPROJEKT

Pragniemy zwrócić Państwu uwagę na możliwości wykorzystania do ogrzewania domów paliwa odnawialnego i w pełni ekologicznego - drewna. Drewno jest nadal tanim materiałem opałowym, bardzo często również dostępnym dla wielu użytkowników mających możliwość jego pozyskania we własnym zakresie: sadowników, właścicieli zalesień, producentów architektury ogrodowej oraz stolarki budowlanej. Zestawy naszych kotłów ogrzewają również szkoły, a nawet osiedla mieszkaniowe. Zwrot nakładów poniesionych na zakup kotła zgazującego drewno ATMOS może nastąpić niekiedy już po kilku sezonach grzewczych.

Zwiększenie wydajności spalania paliw stałych przy jednoczesnym zmniejszeniu ich zużycia okazało się możliwe dzięki zastosowaniu procesu destylacji pirolitycznej, czyli wytworzeniu gazu z masy opałowej. Działanie kotłów ATMOS oparte jest na zasadzie dwustopniowego spalania, przy którym dochodzi do zgazowania paliwa (drewna) z następującym po nim spaleniem powstałych gazów.

Podczas zgazowywania na dyszy lub specjalnym ruszcie, powstaje rozżarzony węgiel drzewny, nad którym dochodzi (przy ograniczonym dostępie powietrza) do wytwarzania się gazów mieszających się następnie z powietrzem wtórnym. Mieszanka ta następnie jest spalana w formie płomienia w dolnej komorze. Nad rozpaloną warstwą, gdzie dochodzi do wytworzenia się gazów, paliwo wstępnie osusza się.

System spalania gazu drzewnego gwarantuje wysoką sprawność sięgającą nawet do 92%. Jakość spalania gwarantuje również czystość spalin i spełnienie norm zarówno w zakresie certyfikatu 5 Klasy jak i certyfikatu Ekodesign. W/w certyfikaty gwarantują otrzymanie dotacji z programów wspierających czyste powietrze.

Paliwem do tych kotłów może być drewno zarówno w postaci dużych polan jak i małych odpadów drzewnych. W kotłach zgazujących spalać można suchą masę drzewną, o wilgotności do 20%, czyli wszystkie naturalne odpady drewna: polana o długości do 100 cm i średnicy do 20 cm, szczapy, ścinki, trociny oraz brykiety drzewne. Trociny i wióry należy mieszać z większymi gałęziami i polanami. W specjalnie skonstruowanych wersjach kotłów zgazujących jako paliwo zastosowanie mogą mieć również brykiety z biomasy oraz węgiel brunatny i kamienny.

W celu zapewnienia pracy automatycznej kotłów ATMOS opracowano modyfikację standardowych modeli do współpracy z palnikami peletowymi. Można obecnie zamówić kocioł zgazujący z przygotowanymi do osadzenia palnika peletowego drzwiczkami komory załadowczej. W zależności do wybranego trybu paliwa użytkownik instaluje palnik peletowy i użytkuje kocioł automatyczny lub zaślepkę otworu w drzwiach i dokonuje załadunku ręcznego.

Kocioł ATMOS

Dla jeszcze większego komfortu użytkownika powstała seria trójkomorowych kotłów ATMOS kombi charakteryzująca się wykorzystaniem do spalania drewna metody zgazowania generatorowego w kombinacji z palnikiem na pelet z biomasy lub olej opałowy. Kocioł umożliwia w pełni automatyczną zmianę rodzaju paliwa - możemy wykorzystywać pelet z biomasy albo olej opałowy w zależności od tego, jaki typ palnika użyjemy w kotle.

Kocioł można zakupić bez palnika i wykorzystać palnik np. olejowy ze starego kotła. Konstrukcja kotłów oparta jest na trzech komorach umieszczonych jedna pod drugą. Dwie górne komory służą do zgazowania drewna lub węgla (przy wyborze takiej wersji), tak jak to jest w przypadku klasycznych kotłów zgazowujących ATMOS. W trzeciej, dolnej komorze umieszczony jest wybrany typ palnika.

Wszystkie komory wyłożone są specjalnym materiałem ceramicznym w celu zoptymalizowania samego procesu spalania. Systemy zaopatrywania w powietrze są od siebie oddzielone i sterowane automatycznymi zaworami, dzięki temu kocioł osiąga wysoką wydajność podczas palenia różnymi rodzajami opału. Odprowadzenie spalin do komina jest rozwiązane przy pomocy jednego wspólnego wylotu, więc wystarczy tylko jeden komin.

Dla podkreślenia zalet płynących z zastosowania zgazujących kotłów ATMOS musimy wspomnieć o:

 • ekologicznej eksploatacji - w przypadku wszystkich typów paliwa (bardzo niska emisja toksycznych substancji do środowiska)
 • wysokiej wydajności bez względu na rodzaj paliwa - praktycznie taka sama jak w przypadku specjalnych kotłów na olej opałowy lub brykiety z biomasy (do 92% przy wydajności nominalnej)
 • możliwej kombinacji poszczególnych rodzajów paliwa - drewna, węgla, peletu z biomasy, oleju opałowego,
 • możliwej zamianie palników na różne paliwa - w każdym momencie jest możliwość przejścia na inne paliwo,
 • ekonomiczności rozwiązania kotła trójkomorowego
 • w porównaniu do kosztu zakupu dwóch kotłów, ich podłączenia oraz podwójnego systemu odprowadzenia spalin,
 • oszczędności zajętego miejsca - w porównaniu z kilkoma kotłami,
 • jednym kominie i przewodzie odprowadzający dym.

Zgazujący kocioł ATMOS

Średnia żywotność ekologicznych kotłów ATMOS, wynosi około 15-16 lat. Mamy jednak wśród klientów naszego serwisu wiele kotłów z ponad 20-letnim czasem pracy. Komory kotłów ATMOS są produkowane z najlepszej jakościowo blachy stalowej o grubości 6 do 8 mm. Żywotność kotła może być różna w zależności od warunków, na które chcemy Państwu zwrócić uwagę. Podczas tego procesu zgazowania dochodzi do wytwarzania się pary wodnej i pewnych gazów.

Jeśli gazy i para wodna skondensują się, dojdzie do powstania związków wpływających negatywnie na ściany kotła. Są to związki smoliste i kwasowe, które wyniku długotrwałego oddziaływania na ścianki kotła osłabiając je. Aby substancji tych powstawało jak najmniej:

 • Należy spalać wyłącznie paliwo suche o wilgotności 12-20%.
 • Należy wykonać w odpowiedni sposób podłączenie kotła z Laddomatem 21 lub zaworem termoregulacyjnym - kocioł nie powinien w żadnym trybie wydajności pracy ochłodzić się poniżej temperatury 65°C, a temperatura wody wychodzącej z kotła powinna wynosić 80-90°C. W innym przypadku dochodzi do wytwarzania się substancji smolistych i kwasów.
 • Należy odpowiednio określić wstępnie wydajność (moc cieplną) - wydajność kotła musi być dostosowana do strat ciepła obiektu i rzeczywistego poziomu zapotrzebowania na ciepło. W trakcie eksploatacji kotła nie należy przekraczać wyznaczonych parametrów (ekstremalnie przegrzewać lub wychładzać).
 • Należy wykorzystywać wydajność kotła - nie można przez dłuższy czas używać kotła wykorzystując tylko jego minimalną wydajność, która powoduje niską temperaturę spalin (np. ogrzewanie w lecie tylko wody do zasobnika c.w.u). W takim przypadku kwasy i związki smoliste nie wypalą się, i dochodzi do ich nadmiernego osadzania się w urządzeniu. W wyniku tego następuje uszkadzanie kotła i komina. Zagrożeniom związanym z nadmiarem mocy kotła można przeciwdziałać poprzez połączenie kotła ze zbiornikiem akumulacyjnym. Stosowanie akumulatorów ciepła pozwala na zaoszczędzenie zużywanego paliwa na poziomie nawet 15% oraz oczywiście przyczynia się do minimalizacji jego zabrudzania substancjami smolistymi.
Atmos logotyp
MORA POLSKA sp. z o.o.
ul. Wilczak 45-47, 61-623 Poznań
tel. 607 288 160, 61 855 23 50
e-mail: handel@mora.com.pl
www.mora.com.pl
www.atmos.mora.com.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny