Dlaczego warto wymienić stary piec węglowy na nowoczesny kocioł?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dlaczego warto wymienić stary piec węglowy na nowoczesny kocioł?

Wymiana pieca węglowego na nowoczesny kocioł c.o. już niedługo będzie obowiązkowa dla wszystkich. My jednak zachęcamy, aby zrobić to już dziś, zwłaszcza że stoją za tym niepodważalne argumenty finansowe.

aktualizacja: 2019-07-19 07:56:41

Ustawa antysmogowa i idące za nią regulacje wymusiły na nas konieczność ograniczenia emisji spalin do atmosfery. Nie od dziś wiadomo, że jednym z głównych winowajców odpowiedzialnych za szkodliwe powietrze w Polsce są stare piece węglowe - tzw. kopciuchy. Te przestarzałe urządzenia opalane węglem i drewnem stanowią obecnie niemal 75% wszystkich pieców c.o. w Polsce (Badanie "Efektywność Energetyczna w Polsce", przegląd 2017, Instytut Ekonomii Środowiska¹). Z tego powodu nowe przepisy wymuszają wymianę wysokoemisyjnych pieców na nowoczesne urządzenia generujące znacznie mniej szkodliwych pyłów i dwutlenku węgla.

Sprawdź, czy możesz otrzymać dotację

Oczywiście taka modernizacja wymaga nakładów finansowych oraz wysiłku, dlatego obowiązek wymiany pieców rozkładany jest na lata. Wyjątkiem są nowe domy, w których instalacje grzewcze na paliwa stałe muszą być od razu wyposażone w kotły spełniające surowe wymagania w zakresie emisji spalin.

Warto wiedzieć, że każda osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem domu albo posiadająca zgodę na rozpoczęcie budowy nowego domu może wystąpić z wnioskiem o dotację na zakup kotła w ramach Programu "Czyste Powietrze", dotacji gminnych lub skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Więcej informacji można znaleźć na: www.zebiec.pl/dofinansowanie-z-programu-czyste-powietrze/

Wymiana kotła c.o. na niskoemisyjny przysłuży się zdrowiu i portfelowi

Pomimo trudności obowiązek wymiany starych pieców to mądry kierunek zmian i to z wielu powodów. Pierwszym powodem jest po prostu nasze zdrowie. Stare piece węglowe emitują do atmosfery nawet o 85% więcej pyłu oraz aż o 91% więcej tlenku węgla, niż nowoczesne kotły c.o. (Raport IPTS na zlecenie Komisji Europejskiej z 2011 roku, opracowanie Paweł Lachman, "InstalReporter", Nr 1/2013). Tak zanieczyszczone powietrze przyczynia się do chorób układu oddechowego, czego skutki odczuwamy już teraz. Ten czarny dym ulatujący z komina wdychany jest przez nas wszystkich, wliczając w to nasze dzieci.

Druga kwestia to ekonomia. Ten argument z pewnością potrafi przemówić do wielu. Zacznijmy jednak od tego, co boli - koszt nowego kotła c.o. 5. Klasy z Ecodesign to ok. 8-12 tys. złotych. Dużo? Dla przeciętnego Polaka - tak. To nie ulega wątpliwości. Trzeba jednak podkreślić, że w dłuższej perspektywie to właśnie nowoczesne kotły centralnego ogrzewania na paliwa stałe, opalane np. ekogroszkiem lub pelletem, przyniosą nam więcej oszczędności. Są po prostu tańsze w eksploatacji, a kluczowym zagadnieniem jest tu tzw. wydajność energetyczna.

Wydajność energetyczna na przykładzie kotłów c.o. Zębiec

Wydajność energetyczna określa ile procent energii pozyskanej z materiału opałowego rzeczywiście przetwarzana jest na ciepło. Producenci lubią się chwalić mocą swych kotłów, ale nie każdy jest skory do podawania ich wydajności energetycznej. Przykładowo stare piece węglowe wykorzystują tylko ok. 50-60% mocy spalanego materiału. Reszta się zwyczajnie marnuje. Efekt? Połowa pieniędzy, którymi opłaciliśmy węgiel jest marnowana, ponieważ piec starej generacji nie jest w stanie jej wykorzystać. Musimy dokupywać coraz więcej węgla, a jego cena za tonę dochodzi niekiedy do 1000 zł i więcej.

Na drugim biegunie mamy nowoczesne kotły centralnego ogrzewania 5. Klasy z Ecodesignem. Przykładem są najnowsze kotły marki ZGM "Zębiec": AGAT, AGAT K, TOPAZ i KORAL. Urządzenia te mają potwierdzoną w laboratorium sprawność energetyczną na poziomie nawet 96%. Dzięki temu na potrzeby cieplne przeznaczają niemalże całą energię pozyskaną z paliwa.

Nowoczesny kocioł 5. Klasy z Ecodesignem o mocy 13 kW
Nowoczesny kocioł 5. Klasy z Ecodesignem o mocy 13 kW

Nowoczesna inżynieria tworzona w Polsce

Tak wysoka wydajność energetyczna to żadna magia. W przypadku kotłów AGAT, AGAT K, TOPAZ oraz KORAL marki Zębiec jest możliwa dzięki konkretnym, nowoczesnym rozwiązaniom konstrukcyjnym. Do produkcji kotłów firma stosuje atestowaną stal kotłową P265GH o grubości 6 mm, zaś sercem jest ceramiczna komora, w którą wyposażone są wszystkie modele. Dzięki temu kotły c.o. Zębiec 5. Klasy plasują się na polskim rynku w czołówce urządzeń zapewniających tak wysoką sprawność energetyczną.

Każdy kocioł Zębiec z rodziny kotłów c.o. 5. Klasy można zakupić w kilku wariantach mocy. Przykładowo kocioł c.o. AGAT na pellet dostępny jest w wariantach o mocach 10, 15 i 20 kW, AGAT K - 15 i 20 kW, kocioł c.o. TOPAZ na ekogroszek - 13, 17, 21 i 24 kW oraz nowość w ofercie kocioł KORAL na ekogroszek - 10, 14, 18, 22 i 25 kW.

Każdy z nich spełnia rygorystyczne wymagania normy PN EN 303-5:2012 w zakresie emisji spalin i sprawności dla kotłów 5. Klasy z Ecodesign oraz generuje niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną dzięki automatycznej modulacji mocy palnika. To samo rozwiązanie odpowiada także za obniżenie ilości spalanego paliwa nawet o 20% w stosunku do analogicznych urządzeń pozbawionych tej funkcji.

Kocioł KORAL na ekogroszek marki Zębiec
Kocioł KORAL na ekogroszek marki Zębiec

Kotły 5. Klasy z Ecodesign - pożegnanie z szuflą

Nowoczesne kotły c.o. wprowadzają polski dom w zupełnie nową erę jeśli chodzi o komfort pracy z tymi urządzeniami. Podczas gdy obsługa starych pieców węglowych wymaga częstego dosypywania węgla szuflą, nowoczesne kotły na ekogroszek lub pellet, takie jak AGAT, AGAT K, TOPAZ oraz KORAL marki Zębiec, wyposażone są w automatyczny podajnik, a w opcji dodatkowej w nowoczesny sterownik elektroniczny z możliwością zdalnego sterowania, które zapewniają bezobsługową pracę kotła. Każdy nowy kocioł produkowany w Polsce oznaczony 5. Klasą jest w pełni lub częściowo zautomatyzowany. To nie tylko komfort na co dzień, ale także większe bezpieczeństwo użytkowania.

Weźmy pod lupę kocioł c.o. AGAT K opalany pelletem. W tym urządzeniu została stworzona opcja doboru zasobnika do potrzeb konkretnego budynku. Dzięki temu, w zależności od wielkości zasobnika, uzupełnianie go paliwem odbywa się raz na miesiąc/kwartał/pół roku, a przy bardzo dużych pojemnościach nawet raz na rok! Resztą zajmie się automatyka. Nam pozostaje tylko regularne czyszczenie komory kotła zgodnie z zaleceniami producenta. Efekt? Niespotykana wcześniej wygoda obsługi kotła, której pozbawione są urządzenia starszej generacji.

Ponadto kotły na ekogroszek TOPAZ wyposażone są w system osuszania paliwa, który znacznie wydłuża żywotność podajnika i komory spalania zabezpieczając je przed korozją.

Kocioł AGAT marki Zębiec
Kocioł AGAT marki Zębiec

Wymień stary piec węglowy na kocioł c.o. marki Zębiec

Od 1 lipca 2018 roku polscy producenci kotłów nie mogą już sprzedawać urządzeń, które nie spełniają norm 5. Klasy, a każde nowe urządzenie przed wprowadzeniem na rynek musi uzyskać certyfikat emisyjności w akredytowanym laboratorium. Wszystkie wspomniane kotły centralnego ogrzewania marki Zębiec spełniają te wymogi, oferując znakomitą relację doskonałej jakości do ceny. Kotły na pellet AGAT i AGAT K oraz kotły TOPAZ i KORAL na ekogroszek znajdą szerokie zastosowanie w każdym budynku - można je wykorzystać do ogrzewania domów, pomieszczeń gospodarczych, sklepów i pawilonów handlowych.

Podsumowanie

Wymiana starego kotła węglowego na kocioł c.o. nie tylko zapewni nam tańszą eksploatację, ale także ogromną wygodę podczas obsługi. Można zapomnieć o częstym schodzeniu do kotłowni, a niska emisja szkodliwych spalin przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszym otoczeniu. Instalacja nowego kotła w kierunku zmniejszenia emisji jest także wymagana prawem. Zamiast jednak czekać do ostatniej chwili z wymianą, warto zrobić to już teraz, oszczędzając pieniądze oraz własne zdrowie.

¹) http://efektywnapolska.pl/wp-content/uploads/2018/03/KK_IES_Przeglad2017_WydEl_160x230mm_2018_03_21-www.pdf

Logotyp Zębiec
Zakłady Górniczo-Metalowe "ZĘBIEC" w Zębcu Spółka Akcyjna,
27-200 Starachowice
Tel. 41 230 78 70
www.zebiec.pl
zebiec@zebiec.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny