Pięć warunków czystego i ekonomicznego ogrzewania paliwem stałym

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pięć warunków czystego i ekonomicznego ogrzewania paliwem stałym

Wprowadzone normy ustawy antysmogowej spowodowały zwiększenie zainteresowania kotłami zgazującymi drewno ze względu na ich możliwości w zakresie redukcji emisji przy spalaniu paliw stałych. Poziom czystości spalin kotłów ATMOS od dawna był wykorzystywany do promowania ich stosowania.

aktualizacja: 2019-06-05 05:18:43

Należy podkreślić, że dla osiągnięcia najlepszych efektów konieczne jest zapewnienie kotłom odpowiednich warunków pracy. Wielu czytelników pewnie oburzy się, że przedstawiamy podstawowe informacje, które każdy zna. Jednak nasze wieloletnie doświadczenia pokazują, że tak niestety nie jest i kwestie te wymagają przypominania i propagowania.

Element 1 - przewód spalinowy i komin

Bez prawidłowo działającego komina żaden kocioł nie będzie pracował poprawnie. Wymagania kotłów w zakresie siły ciągu kominowego zawsze określone są ściśle w instrukcji, najlepiej sprawdzić to przed montażem. O ile zbyt dużą siłę można sprawnie i łatwo wyregulować dostępnymi na rynku ogranicznikami ciągu o tyle jej zwiększenie nastręczy nam więcej wysiłku. Nigdy nie będzie poprawnie pracował komin o mniejszym przekroju niż wylot z kotła.

Ważnym odcinkiem jest również przewód spalinowy łączący kocioł z kominem. Jego nadmierna długość (zaleca się do 1 m) lub stosowanie na przewodzie kolan wpływają negatywnie na poprawne działanie komina wywołując opór swobodnego przepływu spalin, a w konsekwencji obniżenie ciągu. Każde dodatkowe kolano wymaga wydłużenia pracującej wysokości komina o 1 metr. Pamiętajmy również, że długość pracującego komina mierzymy od poziomu wejścia przewodu spalinowego z kotła, a nie od podłogi kotłowni.

Kotły Atmos - wysoki komin z regulatorem ciągu

Element 2 - paliwo

Najczęstszym pytaniem od użytkowników jest przydatność rodzaju drewna dla kotłów zgazujących ATMOS. Prawdą jest, że kaloryczność drewna jest od tego uzależniona jednak bardzo często drzewa iglaste rosnące w niesprzyjających warunkach na słabej ziemi mają zwartość dorównującą drzewom liściastym. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na poprawne spalanie jest stopień wilgotności drewna. Powinien on wynosić około 12-18%. Pytanie o długość sezonowania drewna pada bardzo często.

Odpowiedź nie jest łatwa gdyż wiele zależy od sposobu ścięcia i postępowania z drewnem. Norwegowie potrafią przygotować prawidłowo wysuszony opał już w przeciągu jednego sezonu. Drzewo ścinane jest w zimie i pozostawione na zrębie do momentu wypuszczenia listowia, który to proces wyciąga skutecznie z pnia większość wody. Następnie obrobione drewno trafia w podłużne sągi wystawione na działanie wiatru i słońca przez okres letni, a jesienią przenoszone jest już do właściwego miejsca składowania gotowe do spalenia. Drewno z drzew ściętych latem i jesienią z braku odpowiednich warunków często ulega zniszczeniu przez grzyby i drobnoustroje. Marketingowe chwyty konkurencji informującej, że w odróżnieniu od kotłów zgazujących ATMOS w ich kotłach można spalać mokre drewno słyszymy wielokrotnie.

Niestety klienci dają się nabierać na te sztuczki, a efektem jest tylko to, że spalane jest dwukrotnie więcej opału. Dla odparowania nadmiaru wody w drewnie potrzebna jest energia, która zużywana jest właśnie z mokrego opału. W czasie sezonowania za darmo czyni to słońce i wiatr. Czy jest sensowne spalanie mokrego drewna? Oczywiście nie! Dodatkowym aspektem jest proces korozji wnętrza kotłów wzmagany nadmiarem wydzielanej pary wodnej.

Kocioł zgazowujący drewno

Element 3 - regulacja temperatury wody powrotnej

Ważnym, a bardzo często pomijanym aspektem jest utrzymywanie prawidłowej temperatury napływającej do kotłów zgazujących ATMOS wody powrotnej z instalacji grzewczej budynku. Jako efekt procesu spalania zawsze wytwarzane są pewne ilości wody, która powinna zostać z wnętrza kotła usunięta.

Jeśli do kotła napływa zimna woda to schłodzone zostaną ścianki komory wymiennika ciepła. W takim przypadku para osadzi się na schłodzonych ściankach a w efekcie tego korozja wnętrza następować będzie w szybszym tempie. Dodatkowo wraz z wodą na ściany trafiają smoły, które w zwykłym trybie zostałyby wypalone do czysta. Zasmolenie ścian komory zmniejsza efektywność wymiany energii i spada sprawność kotła, a użytkownik zmuszony jest do zwiększonego wysiłku przy czyszczeniu kotła.

Poprawnie wykonana instalacja zawiera zawór termostatyczny (lub cały zespół zaworu wraz pompą - Laddomat) utrzymujący temperaturę wody powrotnej na odpowiednim poziomie. Nie polecamy stosowania zaworów czterodrogowych, gdyż nie spełniają one funkcji ochronnej dla kotła.

Laddomat - zespół ochronny kotła

Element 4 - akumulacja ciepła

Wielokrotnie znajdujemy w publikacjach rankingowych kotłów stwierdzenie, że głównym minusem działania kotłów zgazujących jest konieczność zastosowania akumulatorów ciepła. Odpowiadamy na to dość przewrotnie TAK.

Naszym celem jest oszczędność paliwa korzystna dla kieszeni użytkownika, a dzięki buforom można ją zwiększyć, podtrzymamy więc te nieprawdziwe stwierdzenia medialne. Prawda jest jednak taka, że wszystkie kotły na paliwo stałe działają najsprawniej i najczyściej spalają opał, gdy pracują mocą nominalną. Użytkownik nieposiadający akumulatorów ciepła jest zmuszony do poświęcenia dużo większej uwagi przy terminowości rozpaleń i jakości załadunków.

Aby nie generować nadmiernych strat kominowych w czasie chwilowych nadmiarów mocy (a te wystąpią zawsze) kocioł w takim systemie musi być dokładniej dopasowany. Posiadacze systemów z buforami nie tylko zaoszczędzą każdą szczapkę drewna, która zamiast do komina trafi do zasobnika energii w buforze i zostanie zużyta w innym czasie na potrzeby budynku lub ogrzewania wody użytkowej. Dodatkowym ich zyskiem jest zwiększenie komfortu obsługi - większa dowolność czasu palenia i możliwość zainstalowania kotła z większą komorą załadowczą (dłuższe polana = mniej cięcia).

Element 5 - kocioł

Od wielu lat propagujemy zgazowanie opału, zarówno drewna jak i węgla, jako sposób na pogodzenie dbałości o budżety domowe i szacunku dla środowiska. Kotły zgazujące ATMOS cechowały się niską emisją szkodliwych spalin już wiele lat temu, gdy istniała norma posiadająca wyłącznie 3 klasy czystości. Już wtedy nasze kotły spełniały kryteria na poziomie nieistniejącej jeszcze klasy 5. Wszystko to dzięki przemyślanej konstrukcji opartej na dziesięcioleciach doświadczeń i badań inżynierów rodziny Cankar - producentów kotłów ATMOS.

Dla oceny sprawności spalania dodatkowo wprowadzona została również europejska norma EKODESIGN, kotły zgazujące ATMOS oczywiście spełniają również warunki tej normy. Dla naszych klientów udostępniamy certyfikaty zarówno 5 klasy czystości spalania jak i normy EKODESIGN. Oba te certyfikaty są podstawowymi dokumentami wymaganymi przez organy realizujące dopłaty do wymiany urządzeń grzewczych na ekologiczne.

Mora Atmos - logotyp
MORA POLSKA sp. z o.o.
ul. Wilczak 45-47 61-623 Poznań
tel. 61 855 23 50
mail: handel@mora.com.pl
www.mora.com.pl
www.atmos.mora.com.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny