Renowacja kominów - kiedy i jak ją wykonać?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Renowacja kominów - kiedy i jak ją wykonać?

Każda konstrukcja budowlana, także komin ma określoną żywotność. System kominowy działa w specyficznych warunkach związanych z wysoką temperaturą, kwasami, chlorkami, fluorami oraz wilgocią. Jest to zabójcza kombinacja, która znacznie ogranicza trwałość i szczelność komina. W takich sytuacjach warto rozważyć renowację komina, która przełoży się na większą efektywność całej instalacji grzewczej.

aktualizacja: 2019-09-20 11:34:54

Nierzadko domownicy przyczyniają się do destrukcji komina, poprzez zaniechanie okresowych przeglądów kominiarskich czy stosowanie nieodpowiedniego paliwa. Pojawiają się wówczas mokre wykwity, plamy w mieszkaniu czy nieprzyjemny zapach. Z drugiej strony - zmiana technologii grzewczej, względem której stawiane są wyższe wymagania dla komina. W tej sytuacji stary komin może im nie sprostać. Co domownicy mogą zrobić w takiej sytuacji?

Podczas wymiany kotła, zarówno ze względu na kwestię komfortu, jak i uwarunkowań prawnych, użytkownicy najczęściej decydują się na model wyższej klasy o wyższych parametrach. Inną opcją jest zmiana technologii np. z kotła opalanego olejem opałowym na ekogroszek lub z starszej generacji na rzecz V klasy, opalanego pelletem. Wszystkie tego typu zabiegi wiążą się najczęściej z poważnym remontem kotłowni, niekiedy zmianą jej lokalizacji czy drobną przebudową instalacji.

Instalacja nowego komina

Jeśli jednak stary komin usytuowany jest za daleko, ma nieodpowiednią średnicę, a jego stan techniczny jest w słabym stanie, najlepszym rozwiązaniem jest budowa lub instalacja nowego komina. Choć na pozór kosztowne, zapewni prawidłowe i bezpieczne użytkowanie urządzenia grzewczego. Nowy komin podlega wieloletniej gwarancji oraz może być finansowany w ramach programów antysmogowych.

Użytkownicy mają do wyboru kilka rodzajów systemów kominowych. Decydując się na komin ceramiczny, mają dwie możliwości - wybudowanie nowego komina wewnątrz domu, co wiąże się z poważnym remontem lub wybudowaniem na zewnątrz, kotwiąc go do ściany budynku. Ta druga opcja wiąże się ze zmianą obrysu geodezyjnego, co należy zgłosić w odpowiednim urzędzie. W takim wypadku należy zadbać nie tylko o odpowiedni fundament, ale i pamiętać o doborze odpowiedniej średnicy i wysokości komina.

Warto pamiętać o zapewnieniu dostępu do komina, dzięki czemu doświadczony kominiarz z łatwością będzie mógł wykonać czyszczenie przez otwór rewizyjny, bez konieczności wchodzenia na dach. Należy wówczas dokładnie przewidzieć wysokość przyłącza spalin i zgodnie z tą informacją zaplanować budowę, uwzględniając odpowiednio głęboki fundament, izolacje przeciwwilgociową, jednocześnie pamiętając o kotwieniu co 2,5-3 m komina do ścian (rys. 1).

 

Należy pamiętać o kotwieniu komina do ścian co 2,5-3 m

Innym rozwiązaniem są kominy ceramiczno-stalowe. Jednym z nich jest Jawar Cerastal, łączący najlepsze cechy komina ceramicznego z łatwością montażu komina stalowego. Przeznaczony jest do montażu na ścianach zewnętrznych budynku, a w zależności od jego średnicy i wysokości może być posadowiony na fundamencie lub na płycie wzorniczej i kotwiony do ściany. W czasie montażu tego komina należy zwrócić szczególną uwagę na szczelność połączeń i odpowiednią aplikację kitu kwasoodpornego, łączącego rury ceramiczne, a następnie usztywnienie rury. Odprowadzając spaliny mokre i bardzo agresywne (eko-groszek) należy się liczyć z możliwością pogorszenia estetyki komina i ograniczenia jego żywotności.

Komin ceramiczno-stalowy Jawar Cerastal

Kominy stalowe izolowane to najbardziej popularne rozwiązanie wśród użytkowników. Charakteryzują się szybkim montażem oraz łatwym podłączeniem do urządzenia grzewczego. Kominy izolowane stalowe posiadają rdzeń (rurę wewnętrzną) wykonaną z dwóch rodzajów blach - kwasoodpornej, służącej do odprowadzania spalin mokrych z kotłów opalanych olejem, gazem i drewnem oraz żaroodpornej, przeznaczonej do pracy w wyższych temperaturach i suchych spalinach, w urządzeniach opalanych drewnem.

Komin stalowy izolowany

Montaż wkładu stalowego

Jeśli jednak użytkownicy nie chcą decydować się na całkowitą wymianę instalacji - do najczęściej spotykanych sposobów naprawy, uszczelnienia komina i zabezpieczenia go przed destrukcyjnym działaniem kondensatu należy montaż wkładu stalowego. Wówczas użytkownik ma do dyspozycji całą gamę rozwiązań, począwszy od trybu pracy po geometrię i rodzaj materiału z jakiego są wykonane.

Wkłady okrągłe idealnie pasują do kwadratowych kominów ceglanych, natomiast wkłady owalne do prostokątnych. Jeśli użytkownik potrzebuje wkładu do nieregularnego komina lub krzywego, najlepiej sprawdzi się wkład elastyczny.

Masa uszczelniająca

Jeżeli komin ma odpowiedni przekrój oraz zostanie do niego podłączone urządzenie emitujące spaliny suche (np. kominek) można wówczas zastosować specjalną masę uszczelniającą do kominów. Jest to zaprawa w postaci sypkiej, która po wymieszaniu z odpowiednią ilością wody tworzy masę gotową do użycia. Służy do uzupełniania ubytków wewnątrz ścian przewodów kominowych i wentylacyjnych. Przeznaczona jest do szlamowania kanałów spalinowych i wentylacyjnych.

Jest to zabieg polegający na uszczelnieniu kanałów wentylacyjnych i przewodów odprowadzających spaliny z urządzeń opalanych paliwami stałymi, wykonanymi z cegły, betonu, ceramiki itp. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do różnych powierzchni, dzięki czemu jest łatwa w aplikacji. Na całej objętości aplikowanej masy nie występują skurcze ani pęknięcia. Jest również bardzo wytrzymała na ścieranie, a jej odporność na wysokie temperatury wynosi do 1000°C.

 

Naprawa komina

Renowacja komina ceglanego, poprzez montaż rur ceramicznych, produkowanych w technologii prasowania izostatycznego jest najtrwalszą metodą naprawy komina. Technologia polega na wprowadzeniu do środka istniejącego komina rur i kształtek ceramicznych, odpowiednio ze sobą połączonych i wycentrowanych. Prawidłowo przeprowadzona naprawa pozwoli na bezawaryjną współpracę komina z urządzeniami grzewczymi opalanymi różnymi rodzajami paliw.

Weryfikacja komina przez kominiarza

Stając przed koniecznością renowacji istniejącego komina należy przede wszystkim sprawdzić czy taka operacja jest możliwa. W tym celu warto skontaktować się z mistrzem kominiarskim, który w profesjonalny sposób sprawdzi komin. Należy udostępnić mu również wgląd do dokumentów urządzenia grzewczego (DTR), celem prawidłowego dobrania średnicy przewodu kominowego.

Może się zdarzyć, że zaproponowana średnica komina jest większa od kanału kominowego, wówczas należy rozwiercić komin. Metodę frezowania często rekomenduje kominiarz. Atesty i wyposażenie urządzeń grzewczych Urządzenie grzewcze ma bardzo duży wpływ na prace i trwałość komina, również po renowacji. Podstawowym warunkiem doboru kotła, oprócz jego mocy, jest certyfikat dopuszczający urządzenie do stosowania. Dokument precyzyjnie określa jego parametry i zabezpieczenia przed wybuchem gazów (klapa antywybuchową lub oprogramowanie przewietrzające kocioł).

Wyposażenie kotłowni i paliwo

W kotłowni musi znajdować się doprowadzenie powietrza do spalania tzw. zetka, o odpowiedniej średnicy dopasowanej do mocy kotła. Montażem i doborem doprowadzenia powietrza powinna zająć się firma instalacyjna, która montuje kocioł. W przypadku instalacji kotła do komina ceramicznego, połączenie musi być wykonane w sposób trwale elastyczny. Paliwo, które będzie wykorzystywane w urządzeniu powinno być certyfikowane, nie należy stosować paliw bez oznaczeń. W przypadku drewna należy spalać tylko to sezonowane, przechowywane w przewiewnym pomieszczeniu o wilgotności 12-18%.

W przypadku montażu kotłów klasy V do komina po renowacji, należy pamiętać o dociepleniu przewodu spalinowego. Kocioł nowej generacji pracuje bardzo ekonomiczne i emituje spaliny o niskiej temperaturze, co sprzyja kondensacji. Kondensację, czyli powstawanie wilgoci w kominie możemy ograniczyć lub wręcz wyeliminować poprzez docieplenie komina. Najlepiej zrobić to zasypując przestrzeń pomiędzy rurą, a obudową perlitem ekspandowanym. To bardzo lekki i niepalny materiał pochodzenia geologicznego poddany obróbce termicznej. Perlit idealnie sprawdza się do izolowania wszystkich kominów ceramicznych i stalowych. Dzięki ziarnom o kształcie wielościanu nie obsuwa się, zaciskając rurę tak, jak to się dzieje w przypadku keramzytu, którego nie należy stosować.

Po wykonanej renowacji czas na odbiór przez Mistrza Kominiarskiego. W późniejszym okresie muszą zostać spełnione warunki Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. nr 109 poz. 719) dotyczące czyszczenia kominów. Użytkownik powinien posiadać protokoły potwierdzające czyszczenie i przeglądy komina.

Korzystając z urządzeń grzewczych i systemów odprowadzania spalin warto na bieżąco monitorować ich stan i w razie konieczności przeprowadzić renowację. Najlepiej jednak, o ochronie środowiska, jak i o własnych oszczędnościach myśleć już na etapie planowania budowy domu. Jest to idealny moment na dobranie odpowiedniego rodzaju ogrzewania, który nie będzie wiązał się z emisją trujących spalin.

Więcej na temat renowacji komina można przeczytać na stronie: https://www.jawar.com.pl/renowacja.html

Dariusz Pilitowski,
dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość White Ghost

26 Wrz 2019, 12:53

Zwróciłem uwagę w tym artykule na skuteczność izolacji komina wykonanej z perlitu. Słyszałem o perlitobetonach, zaprawach perlitowych i perlicie wdmuchiwanym w przegrody budowlane lub jako wypełnienie przestrzeni między legarami. O izolacji komina z wykorzystaniem perlitu dowiaduję ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny