Nasady kominowe - rodzaje, montaż, konserwacja

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
aktualizacja: 2019-02-06 10:46:43
Nasady kominowe - rodzaje, montaż, konserwacja

Rolą nasad kominowych jest wyeliminowanie zaburzeń ciągu. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie takie zakłócenia występują, a obligatoryjnie w II i III strefie obciążenia wiatrem.

Zużyte powietrze i spaliny odprowadzane są z domu najczęściej metodą grawitacyjną, poprzez wykorzystanie naturalnego ruchu ciepłego powietrza ku górze. Dlatego tak ważny jest prawidłowy ciąg kominowy – to w dużej mierze od niego zależy sprawność urządzeń grzewczych i domowej wentylacji.

Do zaburzeń ciągu dochodzi przeważnie w wyniku błędów popełnionych przy projektowaniu i budowie komina – gdy jest on za krótki, ma niewystarczający przekrój, źle wyprofilowaną powierzchnię wewnętrzną lub za nisko położony wylot. Znaczenie ma też usytuowanie domu i warunki atmosferyczne. Na szczęście wiele tych niedostatków można zniwelować, montując nasady kominowe.

NA SZCZYCIE KOMINA

Nasady kominowe, instalowane na szczycie komina, służą do stabilizacji i wspomagania ciągu kominowego w przewodach wentylacyjnych, dymowych lub spalinowych. Nie tylko poprawiają jego siłę, ale także zabezpieczają przewód kominowy przed powstawaniem ciągu wstecznego, który powoduje cofanie się spalin do przewodu.

Nasady chronią kominy również przed wiatrami opadającymi (fenami), które mogą powodować przyduszenie komina i zanik ciągu. Dodatkowym atutem nasad ruchomych jest odstraszanie ptactwa, które często wykorzystuje kominy do budowy gniazd.

Nasady wykonane są z różnych metali, najczęściej z odpornej na wysoką temperaturę stali ocynkowanej, miedzi lub stali chromoniklowej.

NASADY KOMINOWE - GDZIE WARTO, A GDZIE NIE TRZEBA

Strefy obciążenia wiatrem w Polsce. Nasady kominowe trzeba stosować w domach znajdujących się w II lub III strefie
Strefy obciążenia wiatrem w Polsce. Nasady kominowe trzeba stosować w domach znajdujących się w II lub III strefie

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r., nasady kominowe muszą być stosowane na przewodach dymowych i spalinowych w budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem (wymóg ten nie dotyczy palenisk i komór spalania z mechanicznym pobudzaniem odpływu spalin, czyli w praktyce kotłów z wentylatorem wyciągowym – wszystkich współczesnych kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania). Poza tym montuje się je wszędzie tam, gdzie występują zaburzenia ciągu:

  • na obszarach, gdzie wieją silne wiatry zaburzające ciąg;
  • gdy wokół domu rosną wysokie drzewa, stoją wysokie budynki, lub gdy budynek otoczony jest górami;
  • gdy przewód dymowy lub spalinowy jest krótki i ma mały przekrój;
  • gdy wylot komina znajduje się poniżej kalenicy dachu.

Kiedy nie należy stosować nasad kominowych? Oczywiście wtedy, gdy nie ma problemów z ciągiem. Są również zbędne, gdy odpływ spalin wymuszony jest przez inne urządzenie, np. wentylator. Nasady nie najlepiej sprawdzają się też na zakończeniach przewodów odprowadzających spaliny z kotłów na węgiel, szczególnie na groszek. Zawarte w nich substancje mogą bowiem zniszczyć stal, z której wykonane są nasady kominowe. W takich przypadkach trzeba się liczyć z koniecznością ich wymiany.

Schemat działania mechanicznej nasady kominowej Montaż nasady obrotowej na przewodzie kominowym przy użyciu adaptera Schemat działania mechanicznej nasady kominowej oraz montaż nasady obrotowej na przewodzie kominowym przy użyciu adaptera (fot. Poujoulat)

RODZAJE NASAD KOMINOWYCH

Nasady kominowe różnią się zasadą działania, przeznaczeniem i wydajnością. Dzielą się na następujące grupy:

Stałe. Wykorzystują energię kinetyczną wiatru do wytworzenia podciśnienia w przewodzie kominowym. Nie zmieniają swego położenia w stosunku do wiejącego powietrza. Zwykle mają kształt cylindryczny, litery "H" lub gwiaździsty. Stosuje się je na zakończeniach przewodów wentylacyjnych i spalinowych gazowych.

Samonastawne. Osadzone na mechanizmie obrotowym, ustawiają się zgodnie z kierunkiem wiatru, osłaniając wylot przewodu kominowego. Po zawietrznej stronie wytwarza się podciśnienie, które wzmacnia ciąg kominowy. Mogą być montowane zarówno na przewodach wentylacyjnych, dymowych, jak i spalinowych. Są wydajniejsze od nasad stałych. Charakteryzują się najbardziej fantazyjnymi kształtami spośród wszystkich nasad (przypominają np. pióropusz lub żagiel).

Obrotowe. Ich głowice wprawiane są przez wiatr w ruch obrotowy. W przewodzie kominowym powstaje wówczas podciśnienie (tym większe, im silniejszy wiatr), które zwiększa i stabilizuje ciąg oraz zapobiega ciągowi wstecznemu. Są bardzo wydajne. Można je stosować na przewodach wentylacyjnych.

Zasadniczą wadą wymienionych wyżej nasad jest uzależnienie od wiatru. Jeśli go nie ma lub jest słaby, nasada nie pracuje i nie wytwarza dodatkowego podciśnienia. Rozwiązaniem jest montaż nasady hybrydowej lub mechanicznej.

Urządzenia hybrydowe składają się z nasady obrotowej i silnika, który wprawia ją w ruch na wypadek zaniku wiatru. Natomiast gdy ruch powietrza jest właściwy, nasada działa jak zwykła obrotowa, a pobór prądu jest minimalny.

W nasadach mechanicznych wentylator, znajdujący się poza obrębem przewodu kominowego, tłoczy powietrze do kolektora, z którego jest ono wdmuchiwane przez szczelinę, pomiędzy dyszą a budową, do króćca wylotowego ku górze. W szczelinie powietrzu nadawana jest duża prędkość, dzięki czemu tuż za nią wytwarza się podciśnienie, które powoduje wyssanie spalin z dyszy. Nasady mechaniczne stosuje się do wspomagania wentylacji grawitacyjnej wywiewnej oraz działania kominów odprowadzających spaliny z kotłów na paliwo stałe i kominków.

Nasada stała Nasada samonastawn Nasada obrotowa
a) Nasada stała (fot. Darco) b) Nasada samonastawna (fot. Komin-Flex) c) Nasada obrotowa (fot. Darco)
Nasada hybrydowa Nasada mechaniczna
d) Nasada hybrydowa (fot. Darco) e) Nasada mechaniczna (fot. Darco)

Uwaga! Na kominie z generatorem nie można zakładać osłony w postaci daszka, ponieważ odbijające się od niego powietrze mogłoby wracać do kanału dymowego.

Gdy ciąg jest za duży...

Negatywne konsekwencje ma zarówno za niskie, jak i zbyt wysokie podciśnienie w przewodzie kominowym. W tym drugim przypadku, gdy paliwo stałe w kotle lub kominku spala się przy zbyt dużej dawce tlenu, ciepło ucieka przez komin i nie jest efektywnie wykorzystywane przez urządzenia grzewcze.

Aby temu zapobiec, stosuje się regulator ciągu. To urządzenie wyposażone w przepustnicę, która w razie powstania w przewodzie kominowym zbyt dużego podciśnienia – otwiera się, co powoduje dopływ dodatkowego powietrza do przewodu kominowego. Dzięki schłodzeniu spalin podciśnienie się zmniejsza. Regulacji dokonuje się przez zmianę wyważenia przepustnicy za pomocą pokrętła.

Regulator montuje się na przewodzie spalinowym, najczęściej na czopuchu lub nad wyczystką, w miejscu, do którego jest łatwy dostęp. Tego typu urządzenia stosuje się jednak sporadycznie – tylko w przypadku kotłów na paliwo stałe i przewymiarowanych kominów.

ZASADY DOTYCZĄCE MONTAŻU NASAD KOMINOWYCH

Montaż nasad kominowych nie jest zbyt skomplikowany, jednak z uwagi na to, że wiąże się z pracą na wysokości, powinien być wykonany przez fachowca z odpowiednimi uprawnieniami. Podstawę nasady przytwierdza się za pomocą kołków do czapy komina lub – używając obejm zaciskowych – bezpośrednio do rury przewodu kominowego. Należy ją dokładnie wypoziomować, odpowiednio wyeksponować na wiatr i uszczelnić połączenia.

Najważniejszą zasadą jest dopasowanie nasady do funkcji przewodu. Jej średnica nie może być mniejsza od średnicy przekroju komina, a jeśli ma inny kształt, potrzebne jest przejście redukcyjne. Jeśli w jednym kominie jest kilka przewodów, każdy powinien mieć oddzielną nasadę.

Jeśli w jednym kominie jest kilka przewodów, każdy powinien mieć oddzielną nasadę Jeśli w jednym kominie jest kilka przewodów, każdy powinien mieć oddzielną nasadę (fot. Darco)

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

KONSERWACJA NASAD KOMINOWYCH

Nasady kominowe nie sprawiają większych problemów eksploatacyjnych (choć część użytkowników narzeka na ich zbyt głośną pracę) pod warunkiem, że są regularnie czyszczone. Ponieważ nasada jest częścią komina, zgodnie z prawem podlega przeglądom kominiarskim. W budynkach mieszkalnych częstotliwość takich prac wygląda następująco:

  • przewody dymowe – cztery razy w roku;
  • przewody spalinowe – dwa razy w roku;
  • przewody wentylacyjne – przynajmniej raz w roku.

Przegląd powinien obejmować kontrolę stanu technicznego nasady, czyszczenie, usuwanie nalotu, sadzy itp. W przypadku nasad samonastawnych z łożyskiem wymagającym smarowania, należy także regularnie uzupełniać smar (zgodnie z zaleceniami producenta). Aby umożliwić kominiarzowi swobodny dostęp do przewodu kominowego, wszystkie nasady muszą się otwierać lub uchylać.

Nasady kominowe - jakie to koszty?

Nasady kominowe stałe kosztują 60–250 zł, samonastawne 170–450 zł, a obrotowe 180–500 zł. Za markowe urządzenie hybrydowe zapłacimy ok. 800 zł, a za generator ciągu 1200–1300 zł. Regulator ciągu kominowego to wydatek rzędu 190–250 zł. Koszt podstawowego przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych w domu jednorodzinnym wynosi ok. 80–200 zł.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Komin-Flex

Zdaniem naszych Czytelników

31 minut temu, Gość Rafał napisał: Czy montuje się takie nasady na przewodzie wentylacyjnym doprowadzającym świeże powietrze do pieca? Mój dom - stare budownictwo typu bliźniak - mam dwa ciągi wentylacyjne (podwójne). W jednym jest połączony z sąsiadem i: jeden ...

time image

Gość Rafał

24 Wrz 2018, 08:40

Czy montuje się takie nasady na przewodzie wentylacyjnym doprowadzającym świeże powietrze do pieca? Mój dom - stare budownictwo typu bliźniak - mam dwa ciągi wentylacyjne (podwójne). W jednym jest połączony z sąsiadem i: jeden kanał - odprowadzenie spalin obok - doprowadzenie świeżego ...

time image

Gość Pawel

16 Sty 2018, 16:57

Owszem jeśli komin wentylacyjny jest wykonany błędnie i wyprowadzony jest po ścianie zewnętrznej budynku taki komin będzie niestety narażony na skraplanie się pary wodnej a w okresie zimowym na jego zniszczenie w czasie mrozów poprzez nagromadzany się wewnątrz wkładu lód powstały ...

time image

07 Lis 2017, 16:36

38 minut temu, Gość Mmnn napisał: A czy daje coś ocieplenie komina wentylacyjnego? Tak. Zwiększa efekt cieplarniany.

time image

Gość Mmnn

07 Lis 2017, 15:57

A czy daje coś ocieplenie komina wentylacyjnego?

time image

Gość Michał

07 Lis 2017, 14:13

Dziękuję za odpowiedź.

time image

07 Lis 2017, 09:05

36 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał: Rozwiązanie technicznie skomplikowane ............. Tiiiiiiiiiaaaaaaaaaaaaa   Zapewne bez znaczenia jest to, że zabraniają tego przepisy.

Rozwiązanie technicznie skomplikowane  - trzeba stabilnie zamocować kolanko i dość ciężką nasadę. Przy bezwietrznej pogodzie ciąg może być słaby - duże opory i zawirowania "na zakrętach". Lepiej przekuć czapę i nasadę wstawić od góry.

time image

Gość Michał

06 Lis 2017, 17:53

Mam pytanie. Czy taka nasade mozna zamontować na boku komina wentylacyjnego, zamiast kratki, a ktatke z drugiej strony zatkać. Montaż za pomocą kolanka tak aby nasada byla w pionie.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny