Dom niezależny energetycznie - fotowoltaika, pompa ciepła, magazyn energii

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dom niezależny energetycznie - fotowoltaika, pompa ciepła, magazyn energii

Utrzymanie standardowego domu w Polsce kosztuje nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju w ciągu całego swojego życia wyda nawet kilkaset tysięcy złotych na prąd i ogrzewanie. Można tego uniknąć inwestując w rozwiązania ograniczające koszty użytkowania domu i zwiększające niezależność energetyczną jak np. fotowoltaika. Jak stworzyć dom tani w utrzymaniu i niezależny energetycznie?

Koszty utrzymania domu

Najważniejsze wydatki związane z utrzymaniem domu to te związane z ogrzewaniem. Przyjmuje się, że w zależności od standardu budownictwa i wybranego paliwa koszt ogrzania domu o powierzchni 150 m² to średnio około 400 nawet do 1000 zł miesięcznie. Dodatkowo należy doliczyć koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nowe domy zużywają coraz mniej ciepła jednak koszty przygotowania wody są zawsze takie same, niezależnie czy dom jest dobrze docieplony czy też nie i mogą wynosić nawet do 3000 zł rocznie (300l/dzień bojler elektryczny).

Obecnie domy wyposażone są w wiele sprzętów elektrycznych - telewizory, pralki, suszarki, zmywarki. Są też takie urządzenia, które pochłaniają znacznie więcej energii elektrycznej niż inne np. klimatyzatory. Koszty, które generuje cały domowy sprzęt, mogą sięgać nawet kilkuset złotych miesięcznie. Co gorsza, z roku na rok są one coraz wyższe przez podwyżki cen prądu czy dodatkowe opłaty jak np. nowa opłata mocowa.

Ogrzewanie, woda czy prąd to największe składowe kosztów użytkowania domu, niestety nie jedyne. Oprócz tego trzeba doliczyć opłaty za wywóz śmieci, koszty eksploatacji czy ubezpieczenie. Na szczęście większość opłat możemy obniżyć do minimum. Jeśli na etapie budowy domu, lub jego modernizacji inwestor zdecyduje się na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań ekologicznych oraz energooszczędnych, koszty utrzymania mogą zostać zmniejszone do minimum.

Fotowoltaika - remedium na wysokie rachunki i podwyżki cen prądu

Budujący dom coraz chętniej inwestują w własną niezależność instalując systemy fotowoltaiczne. Przy dobrze zaprojektowanej instalacji, rachunki za energię elektryczną mogą spaść nawet o 90% i ograniczyć się do obowiązkowych opłat stałych. Fotowoltaika to inwestycja na lata, jej żywotność szacuje się na ponad 30 lat.

Dla przykładu firma Sunport producent paneli fotowoltaiczych w technologii MWT daje 30-letnią gwarancję na sprawność na poziomie 82%. To znaczy, że po tym czasie panele będą produkować prąd z dużą wydajnością. Fotowoltaika to inwestycja, która przy obecnym wsparciu jak dofinansowanie 5000 zł z programu "Mój Prąd" czy możliwości odliczenia od podatki, spłaca się już w około 5-6 lat. Dzięki systemowi bilansowania z darmowej energii możemy korzystać cały rok.

Dom bez rachunków

Magazyn energii - niezależność dla domu

W przypadku fotowoltaiki mając instalację o mocy do 10 kWp, możemy odebrać 80% tego, co oddaliśmy, od 10 kWp przelicznik jest mniej korzystny i wynosi 70%. Ta 20-30% różnica ma zrekompensować dostawcy energii koszty przesyłu i obsługi sieci. W połączeniu z magazynem energii cały system staje się jeszcze bardziej opłacalny ponieważ zwiększamy autokonsumpcję darmowego prądu. Nadwyżki produkowanej energii, akumulowane są w magazynie by zasilić urządzenia, gdy instalacja nie pracuje np. wieczorem. Tym samym nie tracimy na bilansowaniu.

Zwiększenie opłacalności fotowoltaiki to nie jedyna zaleta magazynu energii. Dzięki funkcji backup, zakumulowaną energię możemy wykorzystać w przypadku awarii sieci i braku prądu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie zabraknie energii w najmniej odpowiednim momencie - kiedy pracujemy przy komputerze, pieczemy ciasto czy w zimie, kiedy ogrzewamy dom. Magazyn daje dużą niezależność od dostaw energii, a tym samym komfort i bezpieczeństwo.

Pompa ciepła - tanie i komfortowe ogrzewanie

Pompy ciepła stanowią jedno z najwydajniejszych rozwiązań zapewniających ogrzewanie pomieszczeń i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła to niemalże darmowe ogrzewanie - w zależności od współczynnika COP, jeśli wynosi on 4, to znaczy, że z 1 kW prądu możemy otrzymać nawet 4 kWh ciepła. W połączeniu z fotowoltaiką, gdzie darmowa energia pochodzi ze słońca, koszty ogrzewania są całkowicie zminimalizowane.

Atrakcyjność tego typu instalacji wzrosła wraz z pojawieniem się dotacji. Teraz na zakup i montaż pompy ciepła powietrze-woda można otrzymać 14 100 tys. zł dofinansowania z programu "Czyste Powietrze".

Dom bez rachunków

Dom niezależny energetycznie z Columbus Energy

Nowa oferta od Columbus Energy odpowiada na wszelkie potrzeby domu niezależnego energetycznie. Teraz w ofercie GO FREE oprócz wydajnych, nowoczesnych paneli Sunport MWT Half-Cut PERC 355 Wp Full Black, otrzymujesz falownik hybrydowy Solis oraz magazyny energii Pylontech o pojemności od 4,8 kWh nawet do 14,2 kWh.

Wszystkie produkty stanowią kompletny system produkcji i gromadzenia energii, wyznaczający nowe standardy w dziedzinie wydajności. Do tego pakiet ten można połączyć z ofertą GO COMFORT z multifunkcyjną pompą ciepła powietrze-woda szwedzkiej marki NIBE. Oprócz wydajnej technologii, oferta na fotowoltaikę od Columbus Energy obejmuje:

  • 15 lat Gwarancji Totalnej na instalację fotowoltaiczną,
  • korzystne, tanie finansowanie,
  • szybki i profesjonalny montaż w 10 dni,
  • pakiet Columbus Care czyli kompleksową obsługę klienta docenioną godłem "Teraz Polska".

Stwórz dom niezależny energetycznie i zapomnij o wydatkach związanych z eksploatacją. Początkowa inwestycja zwróci się po kilku latach, a zainwestowane środki będą generować zyski w postaci oszczędności - nawet kilka tysięcy złotych rocznie!

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje