Funkcje i możliwości nowoczesnych systemów alarmowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Funkcje i możliwości nowoczesnych systemów alarmowych

We własnym domu powinniśmy czuć się przede wszystkim bezpiecznie i wygodnie. Nowoczesna instalacja alarmowa potrafi zadbać o jedno i drugie. Warto skorzystać z możliwości jakie daje połączenie systemu alarmowego oraz funkcji tzw. inteligentnego domu - tym bardziej, że wystarczy do tego jeden zestaw urządzeń.

aktualizacja: 2019-01-16 09:31:20
Satel
  • ul.Schuberta 79
    80-172, Gdańsk
  • tel.:58 320 94 00
  • fax:58 320 94 01
  • email:satel@satel.pl

Instalacje alarmowe XXI wieku to już znacznie więcej, niż proste systemy składające się z podstawowych urządzeń - takich, jak m.in. centrala, sygnalizator, czy czujki ruchu. Użytkownicy przywiązują coraz większą wagę do zabezpieczenia wszystkich obszarów - zarówno wewnątrz, jak i dookoła budynku. Ponadto system może nie tylko chronić przed intruzami, lecz również ostrzegać przed niebezpieczeństwem związanym z rozmaitymi awariami, np. wyciekiem wody z pękniętej rury lub ulatnianiem się gazu.

Kolejnym ciekawym zastosowaniem nowoczesnych systemów alarmowych jest wykorzystanie czujek do sterowania innymi urządzeniami i instalacjami, które nie funkcjonują w ramach alarmu - np. oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, czy roletami okiennymi. Im więcej nowoczesnych urządzeń posiadamy, tym więcej funkcji możemy kontrolować przy pomocy centrali alarmowej.

Schemat: Działanie systemu alarmowego

Jest to niezwykle łatwe i wygodne, ponieważ system może nas w tym wyręczać - uruchamianie, wyłączanie czy zmiana ustawień może odbywać się automatycznie, w zależności od aktualnych warunków atmosferycznych (temperatury, nasłonecznienia itd.).

Możesz więcej, niż Ci się wydaje!

Granicę możliwości inteligentnych systemów alarmowych wyznacza... nasza wyobraźnia. I - wbrew pozorom - posiadanie nawet tych instalacji o bardziej rozbudowanych funkcjach, nie musi oznaczać dużych wydatków. System bazujący na nowoczesnej centrali alarmowej wprowadzi do naszego życia wiele codziennych ułatwień.

Jak to może wyglądać w praktyce? Wyobraźmy sobie chociażby moment powrotu z pracy do domu. Wjeżdżamy na posesję - i natychmiast włączają się światła na podjeździe, a następnie w garażu. Gdy z niego przechodzimy do domu, czeka już na nas bezpiecznie oświetlony przedpokój, komfortowe ustawienie temperatury, uruchomiony kocioł grzewczy lub bojler (dzięki czemu umyjemy ręce w przyjemnie ciepłej wodzie), a nawet włączona muzyka, która koi nasze nerwy po intensywnym dniu.

Analogicznie - jeżeli wracamy do domu pieszo, system włączy światło w pobliżu furtki, a także uruchomi oświetlenie ogrodowe, aby pomóc nam bezpiecznie dotrzeć do drzwi wejściowych. W podobny sposób światło może nam towarzyszyć również w czasie relaksującej, wieczornej przechadzki po ogrodzie. Jeśli przywiązujemy wagę do oszczędzania energii elektrycznej, warto podkreślić, że system nie uruchamia wszystkich źródeł światła jednocześnie - a jedynie te, które w danej chwili znajdują się najbliżej nas.

Czujki alarmowe: SILVER, GRAPHITE, OPAL, AGATE, TOPAZ

Jak to działa? Centrala odbiera sygnały z czujek ruchu działających w ramach instalacji alarmowej. Reszta to już kwestia odpowiedniego zaprogramowania centrali i wykonania połączeń z urządzeniami, którymi system ma sterować.

Jak już wspomnieliśmy, posiadanie takiej instalacji nie generuje dużych kosztów. Wręcz przeciwnie - zastosowanie jednego systemu zintegrowanych urządzeń zarówno do zapewnienia bezpieczeństwa, jak i do sterowania automatyką budynkową, jest niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem!

Warto podkreślić, że wszystkimi funkcjami inteligentnego systemu alarmowego możemy sterować nie tylko lokalnie - za pomocą wygodnych manipulatorów dotykowych ,lecz również... zdalnie! Wystarczy urządzenie mobilne, takie jak smartfon czy tablet z zainstalowaną odpowiednią aplikacją, by zarządzać pracą systemu z dowolnego miejsca, w którym właśnie się znajdujesz. Wówczas, jeżeli np. okaże się, że tego dnia dłużej zostajemy w pracy, wystarczy połączyć się z centralą, aby zdalnie zmienić w ustawieniach godzinę przełączenia ogrzewania z oszczędnego trybu ekonomicznego na bardziej komfortowy poziom.

Sterowanie systemem alarmowym za pomocą smartfonów

Wiesz co dzieje się w Twoim domu!

Interakcja z naszym systemem jest możliwa również w drugą stronę - bowiem on również może się z nami kontaktować w sytuacjach, które wymagają naszej interwencji. Nawet gdy jesteśmy poza domem, możemy otrzymywać powiadomienia - w formie wiadomości SMS lub połączeń - o każdej nietypowej sytuacji. Nie chodzi tylko o włamanie. Zostaniemy również uprzedzeni o pierwszych znamionach pożaru, awarii instalacji wodnej, czy niekontrolowanym ulatnianiu się gazu. Pomoże nam to uniknąć wielu niebezpieczeństw szkód, kłopotów i nerwów.

Nowoczesny system alarmowy - zawsze możesz sprawdzić, co się dzieje w Twoim domu

Wie o tym każdy, kto ma za sobą choćby zalanie i zniszczone przez nie podłogi. W takiej sytuacji szybka interwencja ma kluczowe znaczenie. Jednak system można skonfigurować tak, aby reagował sam. Centrala może współpracować przecież z elektrozaworem, który w razie potrzeby odetnie dopływ wody tuż za wodomierzem. Analogicznie można sterować głównym zaworem gazowym.

Czujki alarmowe: ASD-150, FD-1, DG-1 CO, TD-1

Centrala może też współpracować z czujnikiem tlenku węgla. Ta bezwonna, a śmiertelnie niebezpieczna substancja, może powstawać jako skutek uboczny ogrzewania budynku przy pomocy np. kominka. Najprostszym wariantem reakcji, jest uruchomienie sygnału dźwiękowego w odpowiedzi na wykrycie nadmiernego stężenia czadu w powietrzu. Jednak bardziej zaawansowany system może również wykonać szereg innych działań - takich, jak np. zwiększenie intensywności wymiany powietrza (jeżeli dysponujemy wentylacją mechaniczną), albo otworzyć okna (jeżeli są one wyposażone w siłowniki).

Z pomocą instalatora

Podstawą odpowiedniego działania każdego - nie tylko inteligentnego - systemu alarmowego, jest przede wszystkim właściwa jego instalacja. Niedoświadczony wykonawca mógłby nie tylko narazić nas na niebezpieczeństwo wynikające z nieprawidłowo działających, źle zamontowanych urządzeń, lecz także zmarnować potencjał systemu. Dlatego to niezwykle ważne, aby korzystać z usług sprawdzonych firm - np. takich, które zostały nam polecone przez znajomych czy rodzinę. Jeżeli takiej możliwości nie mamy, warto poszukać w internecie polecanych, profesjonalnych instalatorów lub poradzić się w punktach sprzedających urządzenia alarmowe.

Profesjonalny instalator pomaga dobrać instalację alarmową

Część z nich zajmuje się m.in. montażem - a jeżeli tego nie robią - współpracują z doświadczonymi wykonawcami. Co więcej, firmy stale współpracujące z dystrybutorami danej marki, dbają o odpowiednią renomę, zapewniając swoim pracownikom szkolenia oraz dbając o ich wiedzę na temat instalowanych produktów.

Gdy już znajdziemy wykonawcę godnego zaufania, pierwszym etapem powinno być spotkanie z nim i przedstawienie, jakich funkcji oczekujemy od instalacji. Najlepiej zrobić to w domu lub na budowie (gdy ten dopiero powstaje), albo przynajmniej zabrać ze sobą jego plany. Przy tym powinno się na rzutach kondygnacji zaznaczyć, gdzie ma stać jaki mebel - ich ustawienie jest bowiem ważne dla rozmieszczenia czujek.

Koniecznie trzeba uprzedzić instalatora również o tym, jakie dokładnie instalacje planujemy posiadać w domu - i które miejsce przeznaczymy np. na kotłownię. Dobrym przykładem są źródła ogrzewania (np. piece) oraz klimatyzatory, których umiejscowienie może wpłynąć na decyzję o doborze odpowiedniego rodzaju czujek ruchu. Dlaczego? Powodowane przez te urządzenia różnice temperatury mogą zaburzać działanie pasywnych czujek podczerwieni PIR, co może przyczynić się do wzbudzania fałszywych alarmów. W takich miejscach zaleca się montaż tzw. czujek dualnych które reagują na obiekty, które - oprócz tego, że emitują ciepło - również się przemieszczają.

Ponadto, w trakcie spotkania z instalatorem musimy wspólnie z nim ustalić, jaki jest realny poziom zagrożenia włamaniem, a także które miejsca w domu są najbardziej narażone na atak intruza. Warto także zastanowić się, jakich funkcji dodatkowych oczekujemy. Tym bardziej, że automatyka domowa może być realizowana w bardzo różnym stopniu. Ważne, żebyśmy przy tym myśleli przyszłościowo. Nawet jeżeli nie decydujemy się na pewne funkcje w tym momencie - zostawmy sobie możliwość rozbudowania o nie systemu w przyszłości. Z tego samego powodu warto wybrać centralę z większą ilością złączy.

Jak sterować naszym systemem?

Satel: panele sterowania systemem alarmowym

Na zakończenie warto wspomnieć o możliwościach w zakresie sterowania naszym systemem. Przede wszystkim, powinno być ono wystarczająco wygodne oraz intuicyjnie dla wszystkich użytkowników. W przeciwnym razie może się okazać, że z np. połowy funkcji i możliwości w ogóle nie korzystamy.

Jakie urządzenie wybrać? W tej kwestii należy dostosować się do oczekiwań domowników. Dla wielu osób najwygodniejszą opcją może być ekran smartfona lub manipulator dotykowy, ale osoby starsze często preferują manipulatory z fizyczną klawiaturą lub wygodnego pilota.

Satel - logotyp
SATEL sp. z o.o.
ul. Budowlanych 66, 80-298 Gdańsk
tel. 58 320 94 00
e-mail: satel@satel.pl
www.satel.pl
www.mieszkajbezpiecznie.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny