Z czego się składa i jak działa domowa instalacja alarmowa?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Z czego się składa i jak działa domowa instalacja alarmowa?

W nowych domach alarm pojawia się coraz częściej. Instalację tworzą czujniki, urządzenia sterujące, centrala i sygnalizator, czyli syrena. Jeżeli instalację zaplanujemy na etapie budowy domu, to jej elementy można połączyć przewodami ukrytymi pod tynkiem. Jeśli chcemy założyć ją później, możemy wybrać droższe urządzenia bezprzewodowe.

aktualizacja: 2016-09-27 06:28:33

Z czego się składa i jak działa instalacja alarmowa?

Centrala to mózg systemu – tu trafiają sygnały z czujek i urządzeń sterujących. Powinna być w miejscu, którego złodziej szybko nie znajdzie. To centrala uruchamia alarm i wysyła sygnał do właściciela albo agencji ochrony. Urządzenia sterujące to manipulatory i piloty oraz rzadko stosowane w domach jednorodzinnych karty zbliżeniowe i breloki. Służą do komunikowania się z centralą i zarządzania systemem. Korzystając z nich, uzbrajamy i rozbrajamy alarm, zmieniamy ustawienia systemu itp. Manipulator dobrze umieścić przy drzwiach wejściowych, a jeśli dom jest większy lub ma więcej kondygnacji – warto mieć ich kilka.

 

Pilotem można np. obsługiwać alarm zewnętrzny i – wciskając przycisk antynapadowy – przywoływać ochronę.

Wewnętrzna czujka dualna sprawdzi się w salonie i garażu
Wewnętrzna czujka dualna sprawdzi się w salonie i garażu. fot. Optex

Czujki to "oczy i uszy" systemu. Mogą być bardzo różne. Najprostsze czujniki magnetyczne sygnalizują otwarcie/wyważenie drzwi i okien. Alarm uruchamia się, kiedy magnes na skrzydle okna straci kontakt ze znajdującym się na ościeżnicy kontaktronem. Okna chronią również czujniki, które reagują na dźwięk tłuczonego szkła. Czym w praktyce różni się ich działanie? Kontaktron reaguje na otwarcie okna, nie uruchomi jednak alarmu, gdy złodziej wybije szybę.

 

Żeby ochrona pomieszczenia była pełna, taki element musi być umieszczony na każdym skrzydle. Akustyczna czujka zbicia szyby wzbudzi alarm, gdy "usłyszy" dźwięk tłuczenia szkła. Jednym urządzeniem za kilkadziesiąt złotych możemy więc chronić cały salon z wieloma oknami. Ale jeśli włamywacz podważy okno i niczego nie zbije, przejdzie niezauważony.

 

W pomieszczeniach stosuje się zazwyczaj czujki ruchu PIR, które jak łatwo się domyślić, włączają alarm, kiedy ktoś się poruszy. Przy czym czujka PIR nie "widzi" ruchu, a zmianę temperatury. Dlatego we wnętrzach narażonych na nagłe zmiany temperatury, np. w salonie z kominkiem, lepiej zaplanować bardziej precyzyjną czujkę dualną. Ta ustala obecność intruza na dwa sposoby, w związku z czym jest mniej podatna na fałszywe alarmy.

 

Na zewnątrz montuje się zewnętrzne czujki ruchu i bariery podczerwieni. Bariera to od 2 do 8 wiązek promieniowania, które nadajnik wysyła do ustawionego naprzeciwko, w odległości nawet kilkudziesięciu metrów, odbiornika. Alarm uruchamia się, gdy jakiś obiekt przerwie wiązkę. Bariery można montować na ścianach budynku, jeśli chcemy, żeby chroniły okna i drzwi, albo dalej, np. wzdłuż ogrodzenia. Jednak wtedy ich pracę mogą zakłócać krzewy i wysoka trawa, a nawet mgła.

4-wiązkowa zewnętrzna bariera podczerwieni. Takimi barierami możemy dodatkowo „ogrodzić” dom. Nadajnik może być nawet 200 m od odbiornika 4-wiązkowa zewnętrzna bariera podczerwieni. Takimi barierami możemy dodatkowo "ogrodzić" dom. Nadajnik może być nawet 200 m od odbiornika. fot. Optex

Do instalacji alarmowej można także podłączyć np. czujniki czadu, dymu, gazów usypiających.

Ile kosztuje system alarmowy?

Za instalację alarmową z montażem, w zależności od jej skomplikowania, zapłacimy od 2 do dwudziestu kilku tysięcy złotych. Kontaktrony kosztują 30–40 zł, wewnętrzna czujka ruchu do wydatek od kilkudziesięciu zł, czujka dualna – od stu kilkudziesięciu. Zewnętrzne czujki ruchu kosztują kilkaset zł, podobnie centrala. Manipulator i sygnalizator to sto kilkadziesiąt zł. Za barierę podczerwieni trzeba zapłacić od kilkuset do 3 tys. zł.

A może dom inteligentny?

Alarm można włączyć w system domu inteligentnego, w którym w sposób zintegrowany zarządza się wszystkimi instalacjami. Jedną z podstawowych "antywłamaniowych" funkcji domu inteligentnego jest symulowanie obecności właścicieli. System może o różnych porach włączać światło, muzykę czy telewizor. Ale instalacje tego typu kosztują przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych, a chęć lepszego zabezpieczenia domu przed złodziejem zazwyczaj jest tylko jednym z kilku powodów wyboru takiego rozwiązania.

Janusz Werner
fot. otwierająca: Satel

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny