Układanie instalacji elektrycznej w domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Układanie instalacji elektrycznej w domu

Najtrudniejszym zadaniem elektryka jest zaprojektowanie i wykonanie instalacji elektrycznej w domu tak, by była bezpieczna, nawet jeśli korzystający z niej mieszkańcy, na przykład dzieci, zachowują się w sposób nierozsądny.

aktualizacja: 2022-03-25 10:16:55
Streszczenie artykułu
Układanie instalacji elektrycznej w domu jest kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo i funkcjonalność. Najczęściej stosuje się przewody płaskie, które mocuje się do ściany za pomocą uchwytów z tworzywa sztucznego lub aluminiowych blaszek. Istnieje też opcja prowadzenia przewodów w elastycznych rurkach z tworzywa sztucznego, choć jest to rozwiązanie bardziej pracochłonne i kosztowne. Przewody powinny być układane w odpowiedniej odległości od okien i drzwi, zawsze pionowo lub poziomo. W jednym pomieszczeniu przewody zasilające prowadzi się od gniazda do gniazda, a warto zastosować układ pierścieniowy. Połączenia przewodów powinny być dokonywane tylko w puskach instalacyjnych, używając specjalnych złączek. W miejscach takich jak łazienki i kuchnie, gdzie zagrożenie porażeniem jest większe, gniazda i łączniki muszą być bryzgoszczelne. W łazienkach trzeba również zachować minimalne odległości pomiędzy urządzeniami elektrycznymi a wannami czy kabinami prysznicowymi. W zależności od materiału instalacji wodociągowej, baterie mogą być uziemione lub nie. Ważne jest, aby unikać korzystania z urządzeń elektrycznych w wannie.
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie okablowanie zastosować w domowej instalacji elektrycznej?
  • Jak układać instalację elektryczną?
  • Jak chronić miejsca szczególne w domowej instalacji elektrycznej?

Okablowanie w domowej instalacji elektrycznej

Najczęściej używa się przewodów płaskich, umieszczając je w płytkich bruzdach wyciętych w tynku. Do ściany mocuje się je uchwytami z tworzywa sztucznego, a jeśli przewody są szerokie (np. 5-żyłowe) - aluminiowymi blaszkami mocowanymi do ściany małymi kołkami rozporowymi. 

Innym rozwiązaniem jest poprowadzenie przewodów w elastycznych rurkach z tworzywa sztucznego (tzw. peszlach) ułożonych w głębokich bruzdach ściennych. To rozwiązanie jest jednak bardziej praco- i czasochłonne, a więc i droższe. Warto je zastosować tam, gdzie w razie konieczności wymiany trzeba by było niszczyć wykończenie powierzchni ścian (np. okładzinę z płytek w kuchniach i łazienkach).

Układanie instalacji elektrycznej

Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej odległości od krawędzi okien i drzwi, zawsze pionowo lub poziomo (nigdy po skosie). 

Schemat: Zalecany sposób prowadzenia przewodów względem krawędzi okien, drzwi i podobnych elementów
Zalecany sposób prowadzenia przewodów względem krawędzi okien, drzwi i podobnych elementów. Zapobiega on przypadkowemu uszkodzeniu instalacji podczas kucia lub wiercenia ścian

Przewody zasilające w jednym pomieszczeniu prowadzi się najczęściej od gniazda do gniazda. Warto zastosować tzw. układ pierścieniowy, w którym obwód tworzy zamkniętą pętlę, bo przerwanie ciągłości przewodu w jednym miejscu nie powoduje wtedy odcięcia prądu w żadnym z gniazd.

Niekiedy, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach, korzystne jest z kolei zasilanie gniazd z dwóch różnych obwodów, bo wyłączenie jednego z nich nie unieruchamia wszystkich zainstalowanych w pomieszczeniu urządzeń.

Przewody elektryczne łączy się tylko w puszkach instalacyjnych. Puszek nie należy pokrywać tynkiem, by w razie awarii można było je łatwo odnaleźć, zwłaszcza że uszkodzenia najczęściej zdarzają się właśnie w miejscu połączeń.

Do łączenia przewodów powinno się używać specjalnych złączek, nie wolno natomiast łączyć ich przez skręcanie żył - takie połączenia nie są bezpieczne i niemożliwa jest kontrola ich stanu.

Fot. po lewej: Złączki śrubowe - wsunięte w otwór żyły przewodów są dociskane przez śruby (fot. J. Antkiewicz). Fot. po prawej: Złączki samozaciskowe typu "Wago" są najłatwiejsze w montażu - końce żył przewodów wsuwa się w otwory (fot. Wago Elwag)

Przewodów, ze względu na niebezpieczeństwo zalania, nie układa się poniżej rur wodociągowych i kanalizacyjnych. Nie mogą także stykać się z przewodami gazowymi (zaleca się zachowanie odległości min. 10 cm).

Miejsca szczególne w domowej instalacji elektrycznej

W łazienkach, kuchniach i pralniach zagrożenie porażeniem jest szczególnie duże. Metalowe obudowy pralki, lodówki czy kuchenki mogą znaleźć się pod napięciem, a wilgotna skóra lepiej przewodzi prąd. Jeśli do tego przewody wodociągowe są wykonane z rur metalowych, to równoczesne dotknięcie kranu i niesprawnego urządzenia elektrycznego grozi ciężkim porażeniem.

Z tego względu gniazda i łączniki montowane w tych pomieszczeniach muszą być bryzgoszczelne, czyli odporne na zachlapanie wodą. Takie gniazda są wyposażone w charakterystyczne klapki, a na opakowaniu mają oznaczenie IP 44 (lub wyższe, np. IP 55).

W łazienkach lepiej też nie umieszczać puszek łączeniowych (np. do oświetlenia), a jeśli już - to tylko bryzgoszczelne. W łazienkach trzeba zachować minimalne odległości pomiędzy urządzeniami elektrycznymi a wannami oraz kabinami prysznicowymi.

Schemat: Strefy bezpieczeństwa wokół wanien i brodzików
Wokół wanien i brodzików trzeba wyznaczyć strefy bezpieczeństwa. Urządzenia zasilane z sieci oraz gniazda i łączniki mogą znajdować się dopiero poza strefą II

Łączniki sterujące oświetleniem zwykle umieszcza się na zewnątrz łazienki i wtedy można zastosować zwykły, a nie bryzgoszczelny osprzęt. Zabezpieczenia przed porażeniem dobiera się stosownie do materiałów, z jakich wykonana jest instalacja wodociągowa:

  • jeśli rurociągi są metalowe, np. miedziane, to baterie łączy się przewodami (miedzianą linką o izolacji w kolorze żółto-zielonym) i uziemia. Są to tzw. połączenia wyrównawcze. Jeśli na baterii pojawi się napięcie z zewnątrz, np. w wyniku zetknięcia się metalowej rury z uszkodzonym przewodem elektrycznym, uziemienie odprowadza wówczas prąd do ziemi;
  • jeśli instalacja wodociągowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, to baterii się nie uziemia, bo zwiększałoby to niebezpieczne skutki porażenia. Jeśli dotkniemy na przykład znajdującej się pod napięciem obudowy uszkodzonej pralki oraz równocześnie takiej uziemionej baterii, to jedynym elementem stawiającym opór przepływowi prądu będzie nasze ciało. Jeśli zaś bateria połączona z rurociągiem z tworzywa nie będzie uziemiona, to przepływający prąd będzie niewielki - opór stawi mu nie tylko nasze ciało, ale także bardzo źle przewodzące rury z plastiku lub podłoga.

Dyskusyjna jest też kwestia uziemiania metalowej wanny. Dawniej, gdy rury kanalizacyjne były metalowe, wanny były uziemione, bo przewodzące prąd rury kanalizacyjne miały kontakt z ziemią. Obecnie jednak rurociągi kanalizacyjne wykonuje się z tworzyw sztucznych i metalowe wanny nie są już za ich pośrednictwem uziemione.

Jeśli do takiej nieuziemionej wanny wpadnie nam podczas kąpieli suszarka, to porażenie nie będzie ciężkie. Gdyby natomiast wanna była uziemiona, to takie porażenie może być bardzo groźne. Oczywiście w wannie nie wolno korzystać z urządzeń elektrycznych zasilanych z sieci.

Jarosław Antkiewicz
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są główne etapy układania instalacji elektrycznej w domu?

    Główne etapy to: projektowanie instalacji, montaż puszki podtynkowej, montaż rur ochronnych, montaż puszki natynkowej, montaż przewodów, montaż gniazdek i włączników, połączenie z siecią elektryczną.
  • Jakie materiały są potrzebne do układania instalacji elektrycznej?

    Do układania instalacji elektrycznej potrzebne są: przewody elektryczne, puszki podtynkowe i natynkowe, rury ochronne, gniazdka i włączniki.
  • Jaki jest cel montażu puszki podtynkowej?

    Montaż puszki podtynkowej służy do zabezpieczenia przewodów elektrycznych przed uszkodzeniem podczas prac budowlanych i umożliwia ich późniejsze łatwe podłączenie.
  • Co jest istotne podczas montażu przewodów?

    Istotne jest, aby przewody były odpowiednio zabezpieczone i ułożone zgodnie z projektem, a także aby były odpowiedniego typu i średnicy.
  • Jakie są konsekwencje niewłaściwego ułożenia instalacji elektrycznej?

    Niewłaściwe ułożenie instalacji elektrycznej może prowadzić do poważnych problemów, takich jak ryzyko pożaru, awarie elektryczne, a nawet zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

22 Jan 2024, 19:25

27 minut temu, Zdaniem Czytelnika napisał: skrętka jest najlepsza i nie rozumiem dlaczego nie wolno tak robić. kiedyś fachowcy tak robili     Kiedyś "fachowcy" po paromiesięcznym kursie (bo lepiej wykształconych elektryków po wojnie było tyle, co kot ...

22 Jan 2024, 18:48

Komentarz dodany przez pat: skrętka jest najlepsza i nie rozumiem dlaczego nie wolno tak robić. kiedyś fachowcy tak robili i jak ktoś umie to poprawnie wykonać to jest lepsze niż złaczki

09 Aug 2022, 19:06

21 godzin temu, Gość leon napisał: a co z przewodami pod podłogą ,które bywają zatopione pod wylewkami,czy mogą być dopiero w III strefie? Niech se spoczywają w spokoju.

Gość leon

08 Aug 2022, 21:18

a co z przewodami pod podłogą ,które bywają zatopione pod wylewkami,czy mogą być dopiero w III strefie?

Jak już na spokojnie poprowadzicie instalację elektryczną i ja zabezpieczycie, nadejdzie w końcu czas na wybór osprzętu, na który będziemy patrzeć non-stop. Zapraszam na film. możliwe, że taki gniazda i łączniki macie w Swoim domu. Jest też okazja do zaczerpnięcia inspiracji ...

08 Mar 2020, 00:01

Dnia 3.03.2020 o 10:34, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:   Taki układ wymusza też podział jedno pomieszczenie-jeden obwód. Co też jest korzystne.   Co nie jest korzystne.     Dnia 3.03.2020 o 10:34, ...

Układ pierścieniowy stosuje się coraz rzadziej. Jak każde rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony. Zaleta jest to, że przy tej samej mocy przyłączonych odbiorników prądu mamy faktycznie mniejsze obciążenie żył przewodów i połączeń w obwodzie. Co nie znaczy, że można ...

02 Mar 2020, 20:35

23 minuty temu, Gość Andrzej napisał: W artykule "Bezpuszkowa instalacja gniazdek wtyczkowych, krok po kroku" autor przestrzega przed łączeniem gniazd w pierścień, ponieważ niesie to z sobą różne zagrożenia. W powyższym artykule natomiast, zachęca do stosowanie ...

Gość Andrzej

02 Mar 2020, 20:12

W artykule "Bezpuszkowa instalacja gniazdek wtyczkowych, krok po kroku" autor przestrzega przed łączeniem gniazd w pierścień, ponieważ niesie to z sobą różne zagrożenia. W powyższym artykule natomiast, zachęca do stosowanie takiej metody. W tym momencie można poddać w wątpliwość ...

06 Sep 2018, 13:38

Dnia 4.09.2018 o 21:31, Gość adam.bagno_75 napisał: Jeśli instalacja wodociągowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, to baterii się nie uziemia Czyli zakładamy, że w instalacji nie będzie wody i bateria nie będzie bezpośrednio dotykała ściany. Metalowe obudowy ...

Gość adam.bagno_75

04 Sep 2018, 21:31

Jeśli instalacja wodociągowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, to baterii się nie uziemia Czyli zakładamy, że w instalacji nie będzie wody i bateria nie będzie bezpośrednio dotykała ściany. Metalowe obudowy pralki, lodówki czy kuchenki mogą znaleźć się pod napięciem, ...

Gość maciekelek

06 Jul 2016, 18:57

Cóż to za fachowiec-nigdy nie było korków co najwyżej bezpieczniki-dziś wyłączniki nadmiaro prądowe,esy to także mało fachowa nazwa. Jestem starym elektrykiem,jednak gościa polaka to żenada.Dziś prowadzimy wiele obwodów zamiast jednego dzielimy obwody rozkładając moce poboru-można ...

01 Jun 2015, 14:37

Cytat a i tak każdy dobry elektryk takie złącza oblutowuje. Żaden dobry elektryk nie lutuje przewodów, tak robią tylko ogrodnicy.I murarze.

Gość do _polak

01 Jun 2015, 13:47

Gościu:polak Jani_63 napisał dobrze (...) Skręcać to można linki w instalacji niskonapięciowej i niskoprądowej, a i tak każdy dobry elektryk takie złącza oblutowuje. I się z nim w zupełności zgodzę!!

Gość polak

26 May 2015, 13:50

śmiać mi się chce z pseudo starych elektryków i ich instalacji, może dawniej to było uznawane za "fachowe" ale obecnie już nie, co do skręcania przewodów Jani jesteś w błędzie, dawniej w domu był co najwyżej jeden TV i w pokoju jedna żarówka porównując dzisiejsze czasy n jedno ...

14 Feb 2014, 11:14

Cytat Czemu skręcanie przewodów jest niebezpieczne? Chodzi o powierzchnię i jakość styku.Skręcać to można linki w instalacji niskonapięciowej i niskoprądowej, a i tak każdy dobry elektryk takie złącza oblutowuje.

Gość stach

14 Feb 2014, 10:01

Cytat Czemu skręcanie przewodów jest niebezpieczne? Zrób doświadczenie: skręć dwa druty miedziane o średnicy np. 2,5 mm (przekrój 4,9 mm kwadratowych) na odcinku np. 3 cm i przyjrzyj się na miejsca styku tych drutów - myślisz, ...

Gość mhtyl

14 Feb 2014, 09:10

Bo jest ryzyko ,ze nie będzie dobrego połączenia i styk skręcany może się grzać przy obciążeniu a tym samy poprzez skręcanie osłabia się przewód.

Gość ONE

14 Feb 2014, 08:43

Czemu skręcanie przewodów jest niebezpieczne?

Gość retrofood

13 Feb 2014, 11:39

"Warto zastosować tzw. układ pierścieniowy, w którym obwód tworzy zamkniętą pętlę, bo przerwanie ciągłości przewodu w jednym miejscu nie powoduje wtedy odcięcia prądu w żadnym z gniazd."Bzdura totalna!!!Przerwanie ciągłości przewodu jest usterką, która powinna być jak najszybciej ...

Gość Magik

01 Jan 2014, 13:10

Ja tu widzę że wszyscy są mądrzy i najmądrzejsi a i tak każdy wie najlepiej że tyle opinii ilu fachowców .Sory ale po dobre rady to do dziadka elektryka ,ja zaś szukałem info i znalazłem to co chciałem za co z góry dziękuję .I tak przyjdzie elektryk i zrobi po swojemu .Panu za ...

Gość doświadczony ryzykiem

14 Dec 2013, 12:39

Skąd ta głupia i niebezpieczna maniera umieszczania gniazdek przy podłodze. Miałem przypadek że mój syn w wieku 3-ch lat bawiąc się cicho w pokoju umiejętnie wepchnął końce kawałka druta do obu dziurek powodując wybuch ognia i wyłączenie na bezpiecznikach. Szczęściem było ...

Gość Henryk

08 Jun 2013, 10:33

Część informacji jest jaknajbardziej sensowna i stosowana powszechnie w praktyce, jak np. obwody w układzie pierścienia. Połączenia skręcane to nie do końca może prawdziwe co tu napisano, bo zależy jakiego typu to są połączenia skręcane. Jak za pomocą przedstawionych na zdjęciu ...

23 Mar 2013, 00:42

Cytat Dyskusyjna jest też kwestia uziemiania metalowej wanny. Dawniej, gdy rury kanalizacyjne były metalowe, wanny były uziemione, bo przewodzące prąd rury kanalizacyjne miały kontakt z ziemią. Obecnie jednak rurociągi kanalizacyjne wykonuje ...

Gość rem

22 Mar 2013, 23:59

Ale bzdury pisze. Najpewniejsze jest skrecanie ten autor nie ma zielonego pojecia i pisze pierdoły.Ludzie nie róbcie instalacji sami a przynajmniej nie wg.arykułu

Gość Maks

22 Mar 2013, 07:58

Do "robol": Oczywiście od 2010 roku świat elektryków stanął do góry nogami i wiedza tu zawarta jest nieaktualna (odgrzana) :P

Gość robol

21 Mar 2013, 23:22

Bez sensu, artykuł odgrzany a komentarze z 2010 ruku

09 Apr 2010, 11:49

Cytat Szanowny Panie!Proszę nie powoływać się na dyskusję na :elektrodzie" sprzed lat, bo amatorów to tam sporo pisuje, a jeszcze więcej pisywało. Coś o tym wiem. Tam obok postów fachowych jest wiele niezbyt poważnych. Trzeba umieć je ...

08 Apr 2010, 18:48

Się okazuje, że zależy jak lutowane. Gdzieś kiedyś była cała obszerna dyskusja ze zdjęciami, z której wynikało, że nie ma najlepszego połączenia. Bo lut możesz przegrzać. Złączka może być kiepska. Skręcając ukręcisz.Ale:Nie przegrzej.Użyj solidnej złączki.Skręć z ...

08 Apr 2010, 18:39

U ojca zrobiona zostala instalcja z puszkami i wszystkie polaczenia zostaly polutowane i dobrze poizolowane a same puszki zatynkowane ze wzgledow estetycznych. U siebie planuje to samo. Wiem, ze gdzie sa tworzy polaczenia, tam najszybciej cos sie stanie, ale lutowanym raczej mozna ufac

08 Apr 2010, 17:42

Retrofood,z przytoczonych przez Ciebie norm i komentarzy do nich nie wynika, że stosowanie pętli jest niewskazane.Warto natomiast wziąć pod pod uwagę Twoją opinię w tej sprawie, ponieważ "z doświadczenia, niestety, z doświadczenia". Jakkolwiek wk..a mnie Twoje upierdliwe czepianie ...

07 Apr 2010, 16:18

Cytat Czemu Pan z uporem pisze o zmniejszaniu przekroju przewodów, gdy stosowany jest układ pierścieniowy? Osobiście uważam to za niedopuszczalne, a i w tekście od którego zaczęła się dyskusja też takiej "rady" nie było. ...

07 Apr 2010, 15:40

Czemu Pan z uporem pisze o zmniejszaniu przekroju przewodów, gdy stosowany jest układ pierścieniowy? Osobiście uważam to za niedopuszczalne, a i w tekście od którego zaczęła się dyskusja też takiej "rady" nie było. Z mojej praktyki wynika zaś, że stosowanie układu pierścieniowego ...

02 Apr 2010, 11:36

Cytat Ja także nie wyobrażam sobie puszek na wierzchu (u siebie oczywiście). Mimo iż jestem świadom, że najwięcej awarii zdarza się właśnie w nich. A tutaj troszkę o plusach i minusach (ogólnie dyskusja) o instalacjach bezpuszkowych. ...

02 Apr 2010, 11:32

Cytat Prosiłbym nie odwoływac się do szkół a opisać szerzej co się może zdarzyć w wypadku typowych gniazdek których nie obciąża się urządzeniami ponad 2kW i zabezpieczenie nadprądowe jest 16A Niestety, tu się nie da ...

31 Mar 2010, 10:40

Cytat 4. Puszki rozgałęźne są wciąż powszechnie stosowane w obwodach oświetleniowych. Polecam jednak wizytę na niemal dowolnej budowie (podobnie jak w kwesti mocowania przewodów). Sam się zaś spotkałem z tym, że po remoncie puszki zostały ...

30 Mar 2010, 17:06

Cytat Jeśli to błąd to składam gratulacje.1. Tiaaaaa.... Znalazłem wreszcie kogoś, kto instalację leci przewodem 5 x 4... pewnie oświetleniową... Z tekstu i z mojej odpowiedzi jasno wynika, że chodzi o przewody instalacyjne (szerokie) ...

30 Mar 2010, 14:42

Cytat Jeśli to błąd to składam gratulacje. Otóż ten układ daje tylko większe zużycie przewodu, oraz prowokuje niedowarzonych elektryków do stosowania obniżonego przekroju przewodów w obwodach gniazd ogólnego przeznaczenia (bo dajemy ...

30 Mar 2010, 14:18

Cytat Natomiast retrofood wprowadza tylko niepotrzebne zamieszanie i moim zdaniem wprowadza w błąd.1. Jakie są plastikowe uchwyty do przewodów np. 5×4 mm2? Na budowach mocuje się je powszechnie taśmą aluminiową.2. Przewodów nie mocuje ...

30 Mar 2010, 12:19

Cytat Polecam autorowi artykułu poczytać o połączeniach wyrównawczych i o ekwipotencjlizacji. Wszystkie elementy przewodzące dostępne (rury CO, gazowe, baterie umywalkowe, wanny metalowe, elementy zbrojeniowe itp.) nie będące pod napięciem ...

30 Mar 2010, 12:18

Cytat Przewody zasilające w jednym pomieszczeniu prowadzi się najczęściej od gniazda do gniazda. Warto zastosować tzw. układ pierścieniowy, w którym obwód tworzy zamkniętą pętlę, bo przerwanie ciągłości przewodu w jednym miejscu ...

30 Mar 2010, 09:11

Cytat Do ściany mocuje się je uchwytami z tworzywa sztucznego, a jeśli przewody są szerokie (np. 5-żyłowe) – aluminiowymi blaszkami mocowanymi do ściany małymi kołkami rozporowymi. Do szerokich też są uchwyty z tworzywa. ...

Gość Rafałelektryk

29 Mar 2010, 23:40

Popieram kolege projektanci sa w wiekszosci do niczego wala takie babole ze glowa mala...

bmz

09 Mar 2010, 13:16

Cytat cytat;"Najtrudniejszym zadaniem elektryka jest zaprojektowanie i wykonanie instalacji elektrycznej w domu tak, by była bezpieczna, nawet jeśli korzystający z niej mieszkańcy, na przykład dzieci, zachowują się w sposób nierozsądny"1.elektryk ...

Gość ST ELEktroinstalacje

03 Mar 2010, 12:58

cytat; "Najtrudniejszym zadaniem elektryka jest zaprojektowanie i wykonanie instalacji elektrycznej w domu tak, by była bezpieczna, nawet jeśli korzystający z niej mieszkańcy, na przykład dzieci, zachowują się w sposób nierozsądny" 1.elektryk nie jest od projektowania, bo nie ma ...

Gość DAREK Lębork

05 Feb 2010, 21:22

zgadzam się z kolegą połączenia wyrównawcze są bardzo ważne tylko ze to jest polska i instalacje wykonuje byle murarz bo mówi ze jest fachowiec a nie zna się

Gość intelco.com.pl

23 Dec 2009, 19:07

Polecam autorowi artykułu poczytać o połączeniach wyrównawczych i o ekwipotencjlizacji. Wszystkie elementy przewodzące dostępne (rury CO, gazowe, baterie umywalkowe, wanny metalowe, elementy zbrojeniowe itp.) nie będące pod napięciem w czasie bezawaryjnej pracy instalacji elektrycznej ...

23 Nov 2009, 13:43

Cytat a to ciekawe gdyż wiekszość nowych wanien z hydromasażem potrzebuje prądu Dlatego na producentach wanien z hydromasażem spoczywa szczególna odpowiedzialność - elementy zasilane energią elektryczną są osłonięte ...

21 Nov 2009, 15:29

...

Gość gerec

21 Nov 2009, 15:29

a to ciekawe gdyż wiekszość nowych wanien z hydromasażem potrzebuje prądu

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!