Jak zbudowana jest sauna?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zbudowana jest sauna?

Saunę wyróżniają temperatura i wilgotność – są to też główne kryteria podziału saun.

Sauna sucha (fińska, szwedzka). W jej komorze panuje temperatura od 60°C do 120°C a wilgotność jest w zakresie 5%-20% czyli generalnie kąpiel odbywa się w suchym powietrzu. Jednak przy stosowaniu pieca z parownikiem, bądź przy częstym polewaniu kamieni wodą wilgotność wzrasta nawet do 50%.-Sauna mokra - sauna fińska, w której utrzymywana jest temperatura na poziomie 70-90°C przy wilgotności rzędu 25-40%.

Sauna parowa (łaźnia parowa, turecka). To kąpiel w powietrzu o wilgotności rzędu 80%-100% przy temperaturze od 40°C do 50°C.

Sauna Infrared (kabina na podczerwień). Jest to szczególny rodzaj sauny dzięki zastosowaniu jako źródła ciepła promienników podczerwieni. Emitowane przez nie ciepło wnika bezpośrednio w głąb ciała (do 4 cm).
Sauna w domu to minimalny wydatek 6 tyś. zł. Za tą cenę otrzymamy w zasadzie kabinę INFRARED dla 1 osoby. Sauny z piecem dla kilku osób to już wydatek 10 tyś złotych (samodzielny montaż). Jeżeli jednak nie liczymy się z kosztami to za saunę dla 5-6 osób zapłacimy nawet 25-40 tyś zł.

Jak zbudowana jest sauna?

Ściany wewnętrzne – z odpowiednich gatunków drewna np. z cedru, świerku skandynawskiego, jodły kanadyjskiej. Drewno powinno mieć niewielką ilość sęków i minimalną ilość żywicy. Pod panelami umieszcza się izolację termiczną z wełny mineralnej (styropian niej jest zalecany),
Ściany zewnętrzne – z dowolnego materiału np. płyty pilśniowej, gipsowej, płytek ceramicznych, szkła, aluminium,
Podłoga – zazwyczaj z terakoty lub tworzywa sztucznego, jej powierzchnia nie może być śliska,
Drzwi – z drewna lub szkła hartowanego, muszą być zawsze otwierane na zewnątrz przez lekkie pchnięcie,
Oświetlenie – szczelne oprawy, odporne na wysokie temperatury,
Wyposażenie: piec – opalany drewnem (montowany obecnie rzadko) lub elektryczny (jego moc zależy od kubatury pomieszczenia; przyjmuje się, że na 1 m³ potrzeba 1 kW mocy), generator pary w saunach parowych, ławki z drewna, wiaderka na wodę, łyżki lub czerpaki, termometry, higrometry, klepsydry,

Na co zwracać uwagę?

  • Pomieszczenie, w którym będzie sauna musi być na tyle przestronne, aby oprócz kabiny można było w nim umieścić prysznic. Dobrze by też było, aby znalazły się w nim także fotele, a jeszcze lepiej leżanki oraz wieszak na ubrania.
  • Do pomieszczenia z sauną trzeba doprowadzić ciepłą i zimną wodę oraz zapewnić jej odpływ, a także pociągnąć instalację elektryczną do podłączenia pieca.
  • Miejsce to musi mieć również dobrą wentylację.
  • Trzeba pamiętać też o starannym zaprojektowaniu wentylacji w kabinie. W czasie kąpieli musi być zapewniony stały dostęp świeżego powietrza oraz odprowadzenie ciepłego i wilgotnego. Aby umożliwić swobodną cyrkulację powietrza w kabinie, pod piecem należy wykonać jego wlot, a wylot w suficie po przeciwnej stronie wylotu lub wysoko w ściance. Przy czym istotne jest, aby odległość między wlotem a wylotem była jak największa. Wlot i wylot powietrza powinien mieć takie same wymiary.
  • Zainstalowane w kabinie urządzenia elektryczne powinny mieć oddzielny obwód elektryczny, zgodnie z wymaganiami podanymi w instrukcji montażu i użytkowania, takimi jak zabezpieczenia różnicowo-prądowe, przewody o odpowiednim przekroju itp. Wszystkie prace związane z instalacją elektryczną należy powierzyć instalatorowi z uprawnieniami.
  • Przy wyborze pieca do sauny, trzeba koniecznie sprawdzić, czy ma on wymagany w Europie znak CE. Warto też jeszcze przed zakupem przeczytać warunki gwarancji.

fot. Megiw

aktualizacja: 2013-10-02 07:46:03
Przeczytaj również