Wymiana okien i drzwi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Wymiana okien i drzwi

Zima to pora roku, w której nieszczelne okna i drzwi zewnętrzne najbardziej dają się we znaki. Chłodne powietrze przewiewane przez szpary wyziębia wnętrza, obniżając komfort przebywania w nich. Aby utrzymywać temperaturę powietrza w pomieszczeniach na właściwym poziomie, konieczne jest więc intensywne ogrzewanie, co oznacza wyższe rachunki.

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

 • Czy program Czyste Powietrze dotyczy również dofinansowania wymiany stolarki okiennej i drzwiowej?
 • Jak zaplanować kupno okien?
 • Czym kierować się przy wyborze materiału, z którego będą wykonane okna?
 • Jak kupić drzwi zewnętrzne?
 • Czym kierować się przy wyborze materiału, z którego będą wykonane drzwi zewnętrzne?
 • Jakie są zasady montażu drzwi zewnętrznych?

Sporą część kosztów poniesionych na wymianę okien i drzwi zewnętrznych można odzyskać, korzystając z programu Czyste Powietrze, będącego narzędziem wspierającym troskę o jakość powietrza atmosferycznego i ograniczenie emisji spalin.

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie należy - oprócz podstawowego wymogu wcześniejszej wymiany źródła ciepła - spełnić dwa podstawowe warunki:

 • kupić stolarkę spełniającą wymagania dotyczące maksymalnej wysokości współczynnika przenikania ciepła, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 r., czyli 0,9 W/(m2•K) odnośnie okien pionowych, 1,1 - połaciowych i 1,3 w przypadku drzwi zewnętrznych;

 • zastosować się do zasad tzw. ciepłego montażu, o ile istnieją ku temu możliwości techniczne, i do uszczelnienia połączenia stolarki z murem użyć taśmy paroszczelnej od strony wnętrza domu oraz paroprzepuszczalnej po stronie zewnętrznej.

Dobrze jest przy okazji takiej inwestycji zdecydować się na rolety zewnętrzne, które opuszczane na noc dodatkowo chronią przed ucieczką ciepła i poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców. Najlepiej okna, drzwi i rolety kupić u jednego producenta razem z usługą montażu, upewniając się wcześniej, że oferuje on wykonanie prac zgodnie z wymaganiami programu Czyste Powietrze. Niestety, tzw. ciepły montaż - mimo że zalecany i promowany od kilku już lat - nadal nie jest standardem. Za użycie taśm trzeba będzie zapłacić więcej.

Chociaż wymiana stolarki zimą jest możliwa i nie stanowi trudności dla wykwalifikowanej ekipy, prac tych nie należy przeprowadzać, gdy temperatura spadnie poniżej -5°C, ponieważ w takich warunkach pianka montażowa do uszczelniania okien traci właściwości. Warto wiedzieć, że tego typu prace nawet przy ok. 0°C są kłopotliwe, bo ościeża trzeba wykończyć zaprawą, której nie powinno się stosować przy takim zimnie.

Wymiana wszystkich okien i drzwi niekiedy może trwać kilka dni - przebywanie w tym czasie w wyziębionym domu może być mało komfortowe. Dlatego (ze względu na aurę) wymianę okien i drzwi zewnętrznych najlepiej ustalić na cieplejszą porę roku. Planując prace, należy też wziąć po uwagę okres oczekiwania na zamówienie - zwykle jest ono dostarczane w ciągu minimum 4 tygodni. Jeżeli wybierzemy niepopularny kolor lub kształt okien i drzwi, na realizację możemy czekać nawet kilka miesięcy.

Profil okienny
Aby skorzystać z dofinansowania z programu Czyste Powietrze, musimy zamówić okna spełniające dość wysokie wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła. Jego maksymalna wartość odnośnie okien pionowych to 0,9 W/(m2•K). (fot. Veka)
Program "Czyste Powietrze"

Na częste pytania o program Czyste Powietrze odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW

PLANUJEMY NOWE OKNA

Planując kupno okien, przede wszystkim trzeba wybrać dostawcę, zdecydować jakiej stolarki szukamy oraz w jakie dodatkowe usprawnienia chcemy ją wyposażyć. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretną firmę, powinniśmy odwiedzić kilka punktów, poprosić o wycenę, porównać oferty, dopytać o czas realizacji zamówienia i negocjować rabaty.

Bezwzględnie należy dopytać o sposób montażu, oraz jego koszt. Nie każda firma bowiem oferuje montaż z użyciem taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. A to bardzo ważne, bo gwarantuje szczelne osadzenie okien na długie lata i, jak już wspomniano, jest warunkiem wymaganym przez program Czyste Powietrze.

Wymieniając okna, warto zastanowić się nad zmianą podziałów na skrzydła i np. dwa wąskie połączyć w jedno szersze. Dobrze jest rozważyć wymianę części okien, do których jest swobodny dostęp z zewnątrz, na nieotwierane (tańsze o ok. 20%, gdyż nie mają okuć, ich profile są węższe - dają więcej światła) oraz zamurowanie tych, których jest za dużo, np. w sypialni z przeszkleniami od strony północnej. Można w ten sposób nieco zaoszczędzić.

Nowoczesne okno tarasowe
Decydując się na wymianę starych okien tarasowych na nowe, warto osadzić nowoczesne skrzydła przesuwne lub podnoszono-przesuwne. (fot. M&S więcej niż OKNA)

Okna PVC, drewna lub aluminium

Dominującym kryterium przy wyborze pomiędzy PVC, drewnem i aluminium jest cena, bowiem właściwości techniczne wszystkich okien są podobne. Względy estetyczne są tu mniej istotne, dobrej jakości profile plastikowe bardzo dobrze imitują drewno, z daleka są nie do odróżnienia.

Największy wpływ na ciepłochronność profili z PVC ma ich głębokość i grubość ścianek, a nie liczba komór. Dlatego warto o to dopytać - szerszy pięciokomorowy system będzie miał lepsze parametry cieplne niż węższy sześciokomorowy. Ważne jest także to, jakim materiałem wzmacniane są profile. Zastąpienie stali kompozytem poliestrowo-szklanym, wypełnionym termoizolacyjną pianą poliuretanową poprawia właściwości cieplne ramy. Ponadto będą one cieplejsze, jeśli wyposaży się je we wkładki termiczne. I warto upewnić się, że okna są wykonane z profili o klasie sztywności A.

W przypadku ram z drewna, istotna jest ich głębokość. Modele o szczególnie wysokich parametrach cieplnych mają nawet 120 mm. Decydując się na takie okna, warto pamiętać, że co kilka lat będą wymagały przeszlifowania i ponownego pomalowania. Odmiana okien drewnianych to modele z zewnętrznymi nakładkami aluminiowymi, które zabezpieczają drewno przed czynnikami atmosferycznymi.

Profile aluminiowe są dużo sztywniejsze niż opisane wyżej, dlatego stosowane są do bardzo szerokich przeszkleń. Ponieważ takie profile można wyginać, okna z nich wykonane mogą mieć kształt łuków lub skosów.

Obecnie zamawia się przeważnie wyroby białe, szare lub imitujące jasne drewno. Na pewno okna białe (szczególnie z PVC) są najtańsze. Najkrócej też się na nie czeka, bo stanowią większość produkcji. Można zdecydować się również na wersje dwukolorowe. Niestety na takie czeka się najdłużej i są one o ok. 30% droższe od jednokolorowych.

Okna z szarymi profilami
Coraz większą popularnością cieszą się profile kolorowe, np. szare. (fot. Dobroplast)

NOWE DRZWI

Wstawiane drzwi zewnętrzne powinny dobrze izolować cieplnie i akustycznie, być szczelne, trwałe, odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Według prawa, mają mieć minimum 90 cm szerokości i co najmniej 200 cm wysokości (w świetle ościeżnicy). W przypadku modeli dwuskrzydłowych - wystarczy, że te warunki spełnia jedno skrzydło.

Przed zakupem zdecydujmy, czy skrzydła mają otwierać się do środka czy na zewnątrz. Korzystniejszy jest drugi wariant - trudniej je wyważyć, są szczelniejsze, bo wiatr dociska je do ościeżnicy. Nie zajmują miejsca w wiatrołapie i po otwarciu deszcz nie spływa z nich do środka. Ale przed drzwiami, potrzebna jest przestrzeń o głębokości przynajmniej 1,5 m.

Gdy w wiatrołapie nie ma okna, warto rozważyć zakup drzwi z przeszkleniem, co pozwoli na jego doświetlenie.

Drzwi zewnętrzne z przeszkleniem
Jeżeli w wiatrołapie nie ma okna, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie drzwi z przeszkleniem. (fot. Krispol)

Drzwi zewnętrzne z drewna, metalu, PVC...

Podobnie jak w przypadku stolarki okiennej - wybór materiałów, z jakich wykonywane są drzwi zewnętrzne, jest szeroki.

Drzwi drewniane wytwarza się z drewna klejonego warstwowo, co zapobiega odkształcaniu się pod wpływem wilgoci (paczeniu). Najczęściej produkuje się je z sosny, świerku, dębu, jesionu, a także gatunków egzotycznych - meranti i mahoniu. Skrzydło bywa wzmacniane ukrytą stalową blachą. Jego powierzchnia może być gładka albo ozdobiona listwami czy kasetonami. Modele drewniane mają dobrą izolacyjność akustyczną i termiczną oraz niewielką rozszerzalność cieplną. Ich wadą jest wrażliwość na zmianę wilgotności.

Drzwi metalowe mają ramę ze stali lub aluminium, wypełnioną materiałem termoizolacyjnym i osłoniętą z obu stron płytami z takiego samego metalu, które mogą być wykończone dekoracyjną okleiną. Szkielet wyrobów stalowych stanowią kształtowniki, usztywnione prętami (profilowaną blachą, kratownicą) i wypełnione izolacyjną pianką poliuretanową, wełną mineralną albo styropianem. Poszycie to stalowa blacha, grube płyty wiórowe lub wodoodporna sklejka, przykryte fornirem bądź laminatem, imitującym drewno.

Modele aluminiowe mają ramy z dwu- albo trzykomorowych profili i ocieplenie, jak te ze stali. Ramę wypełniają zwykle aluminiowe panele, których powierzchnia może być anodowana, malowana proszkowo lub wykończona okleiną. Wykazują dźwiękochłonność lepszą od drewnianych, lecz łatwo ulegają wgnieceniom.

Drzwi z PVC wytwarza się z wielokomorowych profili, wzmocnionych wkładami ze stali ocynkowanej bądź aluminium. Między profilami umieszcza się wypełnienie z gładkich albo wytłaczanych plastikowych płyt, często zespolonych z warstwą ocieplającą z pianki poliuretanowej. Takie skrzydła barwi się na etapie produkcji materiału lub wykańcza okleiną. Są lekkie, łatwe do osadzenia i tanie. W domach jednorodzinnych są najrzadziej montowane.

Drzwi zewnętrzne z przeszkleniem po bokach
W domach remontowanych najczęściej wstawia się drzwi drewniane lub metalowe, wykończone okleiną imitującą drewno. (fot. Aluplast)

ZASADY MONTAŻU DRZWI ZEWNĘTRZNYCH

Wymieniając drzwi wejściowe, postępuje się podobnie jak przy oknach. Najpierw trzeba zdemontować skrzydło, najlepiej wyciąć również ościeżnicę i osadzić wszystko od początku. Oczywiście, prace powinna wykonać profesjonalna ekipa, postępując według przedstawionych dalej wskazówek.

W wymaganym przez program Czyste Powietrze tzw. ciepłym montażu, futrynę - przed wstawieniem do ościeża - po całym obwodzie okleja się taśmą paroszczelną od wewnątrz i paroprzepuszczalną od zewnątrz. Zabezpieczają one izolację z pianki przed wilgocią.

Każdy stojak ościeżnicy (jej pionowy element) należy zamocować, stosując kotwy lub dyble, przynajmniej w trzech miejscach.

Ościeżnicę (wcześniej skręconą, jeśli była taka potrzeba), umieszcza się w otworze drzwiowym, który ma być oczyszczony, równy i zagruntowany. Między stojakami a ścianą zostawia się 2-3 cm luzu, nad ościeżnicą wystarczy 1-1,5 cm. Futrynę blokuje się klinami (z drewna albo tworzywa), wbijanymi między nią i ścianę. Poziomnicą kontroluje się, czy trzyma pion i poziom, kątownikiem zaś, czy w każdym narożniku jest kąt prosty.

Kolejnym krokiem jest zawieszenie skrzydła na wstępnie zamocowanej ościeżnicy i sprawdzenie funkcjonowania drzwi. Powinny otwierać i zamykać się bez oporów, zaś szczelina między skrzydłem i futryną ma być równa na całym obwodzie.

Po zdjęciu skrzydła futrynę kotwi się w murze, zaczynając od wywiercenia otworów w ościeżnicy. Później - przez nie - wierci się w ścianie. W przygotowane otwory wbija się kotwy/dyble, a stojaki rozpiera np. przyciętymi wcześniej deskami.

W szczelinę między murem i ościeżnicą, po przyklejeniu taśmy paroprzepuszczalnej do ściany zewnętrznej albo po oklejeniu futryny taśmą malarską, wtłacza się piankę montażową (wypełniając nią szczelinę do połowy, bo pianka pęcznieje). Po godzinie (gdy zaschnie), jej nadmiar odcina się nożem. Potem zaślepkami maskuje się otwory na kotwy.

Po założeniu skrzydła zakłada się szyldy, wkładki i klamki. Na końcu reguluje się zawiasy, żeby klucz obracał się w zamku bez oporów, a bolce łatwo wchodziły w gniazda.

Jak zamówić okna i drzwi?

Procedura zamawiania okien i drzwi wygląda następująco:

 • wstępna wycena na podstawie podanych wymiarów;
 • umówienie się na dokładne pomiary;
 • doprecyzowanie kalkulacji i ustalenie zakresu prac oraz wybranie wyposażenia i akcesoriów;
 • wpłata zaliczki w wysokości 30%;
 • min. 4-tygodniowe oczekiwanie na realizację zamówienia;
 • montaż i wpłata reszty kwoty.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Vetrex

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny