Dlaczego warto budować lepiej, niż wymagają przepisy?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dlaczego warto budować lepiej, niż wymagają przepisy?

Planując budowę domu musimy wiedzieć, że wybór materiałów i technologii będzie miał wpływ na późniejsze koszty eksploatacji budynku i komfort mieszkania. Najlepiej budować w standardzie energooszczędnym lub pasywnym, bo dobrze ocieplony dom będzie potrzebował bardzo mało energii do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji oraz zapewnienia ciepłej wody. Będzie więc znacznie tańszy w utrzymaniu. Aby to jednak uzyskać, trzeba budować w standardach lepszych niż wymagają obecne przepisy, nawet te, które zaczną obowiązywać od 2021 roku.

aktualizacja: 2019-10-03 13:52:05

Aby dom można było uznać za energooszczędny, jego roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji (EUco) powinno wynosić nie więcej niż 40 kWh/m². Dom pasywny potrzebuje tej energii jeszcze mniej - maksymalnie 15 kWh/m² rocznie. Przy założeniu, że w budynku zaplanowano doskonałą izolację dachu, ścian i podłóg, wysokosprawny kocioł, dobrze zaprojektowaną, izolowaną instalację oraz sterowanie systemem ogrzewania, energia końcowa EK będzie niewiele większa niż EU, co oznacza, że w domu o powierzchni 120 m² zapłacimy rocznie tylko za około 2400 kWh energii, co w przypadku ogrzewania gazem oznacza koszt około 500 zł.

Domy energooszczędne i pasywne powinny mieć zwartą, prostą bryłę, nieskomplikowany dach i większe przeszklenia, zaprojektowane od strony południowej, a nie północnej. Przede wszystkim zaś doskonale ocieplone ściany, podłogę i dach oraz energooszczędną instalację grzewczą i system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

JAK OCIEPLAĆ ŚCIANY?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, współczynnik przenikania ciepła U ściany nie może być wyższy niż 0,23 W/(m²•K), a w roku 2021 planowane jest obniżenie tej wartości do 0,2. Już teraz powinniśmy więc budować lepiej, niż nakazują przepisy. Bardzo niską wartość współczynnika przenikania ciepła U najłatwiej jest uzyskać, wznosząc ściany warstwowe, złożone z muru nośnego i odpowiednio grubej warstwy izolacji. To właśnie od ocieplenia w największym stopniu zależy izolacyjność termiczna.

Najprostszym sposobem na poprawę ciepłochronności jest więc zastosowanie odpowiednio grubej warstwy izolacji. Aby współczynnik U przegrody osiągnął wartość 0,2, zwykle trzeba ją ocieplić 14-18 cm wełny lub styropianu (zależnie od tego, jaki materiał zostanie użyty na budowę ściany nośnej). W domach energooszczędnych ściany powinny być jednak cieplejsze. Zastoso­wanie warstwy ocieplenia o grubości już 20 cm da dobre rezultaty, a można ją zwięk­szyć jeszcze bardziej. W domach pasywnych grubość warstwy wełny mineralnej może mieć nawet 40 cm.

JAK OCIEPLAĆ DACH?

Współczynnik przenikania ciepła U dla dachu nie może być obecnie wyższy niż 0,18 W/(m²•K); za niespełna 2 lata planowane jest obniżenie jego maksymalnej wartości do 0,15. Konieczne jest więc zastosowanie grubszej izolacji, niż w przypadku ścian zewnętrznych.

Decydując się na budowę domu energooszczędnego, warto zaizolować dach znacznie lepiej, niż się obecnie wymaga. Grubość standardowego ocieplenia, zapewniająca przepisowy współczynnik izolacyjności cieplnej, wynosi około 25 cm. Jeśli zastosujemy ocieplenie dachu o grubości 30-40 cm, to przy materiale o dobrych właściwościach termoizolacyjnych współczynnik U może mieć zaledwie 0,14 W/(m²•K). To przyniesie wymierne korzyści. Zimą pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrze­wania domu, latem zaś poddasze nie będzie się nadmiernie przegrzewać.

Właściwie wykonana termoizolacja dachu zapobiega również wykraplaniu się pary wodnej, która może powodować zagrzybienie drewnianej konstrukcji więźby oraz pogorszenie jej właściwości konstrukcyjnych. Dobre ocieplenie dachu jest więc warunkiem nie tylko oszczędnego gospodarowania energią, ale też trwałości domu.

Więcej informacji na temat: "oddychania ścian"

Dzięki coraz większej świadomości w zakresie energooszczędności domów, powstają coraz lepsze metody ich izolowania. Pozwala to optymalnie wykorzystać przestrzeń bryły budynku. Jedną z takich metod jest izolacja nakrokwiowa z użyciem wełny mineralnej szklanej lub skalnej. To bardzo dobre rozwiązanie dla budynków, które powinny zostać poddane termorenowacji, a, jak wiadomo, takich obiektów jest w Polsce około 4 miliony. Taki wariant sprawdza się wszędzie tam, gdzie ze względów technicznych trudno jest zastosować odpowiednio grubą izolację od wewnątrz.

DLACZEGO WARTO BUDOWAĆ ENERGOOSZCZĘDNIE?

Wybudowanie domu energooszczędnego lub pasywnego jest droższe niż tradycyjnego - to oczywiste. Szacuje się, że ten koszt jest wyższy o 4-5%. Pamiętajmy jednak, że choć za niektóre elementy płaci się więcej (choćby za znacznie solidniejszą warstwę izolacji), na innych można zaoszczędzić. Przykładowo w domu energoo­szczędnym nie trzeba instalować klasycznej instalacji grzewczej i kotła, które przecież sporo kosztują. W niektórych sytuacjach można również zrezygnować z przyłącza gazowego lub podłączenia do lokalnej sieci cieplnej oraz z wielu ścian kominowych, które są potrzebne do wentylacji grawitacyjnej. To w znaczący sposób obniży koszt inwestycji.

Kwestia wydatków czy oszczędności to jednak nie wszystko. Pamiętajmy, że w tradycyjnym budownictwie jednorodzinnym około 70% całkowitego zapotrzebowania na energię pochłania ogrze­wanie. Spalanie paliw jest drogie, a ponadto powoduje, że w przypadku opalania węglem do atmosfery dostają się ogromne ilości dwutlenku węgla i innych szkodliwych związków, np. benzo(a)pi­renu powodującego choroby dróg odde­chowych. Budując domy energoo­szczędne lub pasywne, znacznie ograniczamy emisję szkodliwych substancji, co w przyszłości będzie się przekładać na zdrowie nasze i naszych dzieci.

JAK OCIEPLAĆ DOMY ENERGOOSZCZĘDNE?

Domy energooszczędne muszą się charakteryzować przede wszystkim niskim zużyciem energii, dlatego tak istotne jest bardzo dobre zaizolowanie podłogi, dachu i ścian, bo przez nie ucieka największa ilość ciepła.

Są różne typy ścian zewnętrznych: ocieplane metodą lekką mokrą, z fasadą wentylowaną, gdzie elewacją może być kamień, włóknocement lub drewno, czy wreszcie przegrody budynków szkieletowych. Do każdego z tych typów stosuje się inne izolacje, ze względu na warunki zewnętrzne:

  • przykładowo w metodzie lekkiej mokrej izolacja musi mieć odpowiednią wytrzymałość na rozciąganie (TR) i ściskanie (CS) - z powodu odziaływania wiatru;
  • w fasadzie wentylowanej i w budownictwie drewnianym izolacja musi być niepalna (klasa reakcji na ogień A1 lub A2). Niezwykle ważnym parametrem jest też trwałość. Niektóre wyroby izolacyjne tracą swe właściwości izolacyjne z czasem, mogą się nadmiernie kurczyć lub rozszerzać czy podlegać korozji biologicznej.

Ważne też, by przy ocieplaniu ścian zewnętrznych nie było mostków termicznych. Występują wtedy, gdy izolacja jest ułożona niedokładnie lub gdy zmienia swoje wymiary w czasie (np. z powodu kurczenia się). Dlatego warto przyjrzeć się izolacji cieplnej ściany pod kątem deklarowanej stabilności wymiarowej (DS). Producent, który deklaruje ten parametr, gwarantuje pewną stałą wartość, o którą maksymalnie może zmienić się wymiar zastosowanej płyty. W przypadku wełny mineralnej ta wartość to maksymalnie 1%.

Oczywiście, najważniejszym parametrem dla produktu izolującego ścianę zewnętrzną jest współczynnik przewodzenia ciepła. Najpopularniejsze w tej aplikacji są materiały, styropian i wełna mineralna - szklana i skalna, która osiąga wartości od 0,030 do 0,045 W/(m•K). Im niższy jest ten współczynnik, tym lepiej.

Niestety, szczególnie w ostatnich latach klienci mogą się zetknąć z wyrobami nieuczciwych producentów, którzy deklarują wartości powyżej rzeczywistych. Dowodem są wyniki kontroli przepro­wadzanych przez wojewódzkie inspektoraty nadzoru budowlanego. Dlatego, jeśli decydujemy się na budowę domu energooszczędnego, przede wszystkim kupujmy wyroby izolacyjne od renomowanych producentów.

Więcej informacji na temat: trwałości wyrobów z wełny mineralnej

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny