Jakie rury wybrać do zimnej i ciepłej wody?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie rury wybrać do zimnej i ciepłej wody?

Większość osób zastanawia się, jakie rury wodociągowe najlepiej zastosować - plastikowe czy miedziane? Jednak w znakomitej większości sytuacji właściwości użytkowe tworzyw sztucznych i miedzi będą porównywalne. Nie należy jedynie łączyć rur miedzianych i stalowych, a ściślej nie łączyć ich w ten sposób, że woda najpierw przepływa przez przewody miedziane, a potem stalowe. Niedopuszczalne jest również łączenie stali i miedzi w rurociągach z cyrkulacją ciepłej wody. W takim układzie rury stalowe szybko ulegną korozji.

aktualizacja: 2020-07-23 10:12:49

Rury do zimnej i ciepłej wody - stalowe, plastikowe, miedziane?

Wymieniając stare rury stalowe na plastikowe lub miedziane trzeba koniecznie zapewnić im możliwość swobodnego wydłużania się i kurczenia pod wpływem zmian temperatury. W przypadku rur stalowych to zjawisko było mało odczuwalne i w niewielkich instalacjach do kompensacji wydłużeń wystarczały naturalne załamania rurociągu.

Tworzywa sztuczne mają za to kilkakrotnie wyższy współczynnik rozszerzalności i o uchwytach umożliwiających swobodne przesuwanie się rur (montowanych w rozstawie to 60-80 cm) nie wolno zapominać.

Rury z tworzyw zwykle są tańsze niż miedziane, jednak złączki i kształtki do nich często są droższe.

Stosowanie miedzi podlega jednak trzem istotnym ograniczeniom.

  1. Połączenie w jednej instalacji elementów miedzianych i stalowych to przyczyna elektrokorozji tych ostatnich (nie dotyczy to stali nierdzewnej). Błędem jest nie tylko bezpośredni styk elementów z tych metali, ale też takie ich zlokalizowanie, że woda przepływa najpierw przez elementy miedziane, a następnie stalowe, bo wtedy te ostatnie szybko skorodują pod wpływem jonów miedzi niesionych przez wodę. Dotyczy to nie tylko rur, ale także zbiorników c.w.u., a nawet wymienników ciepła, które mogą być miedziane lub stalowe lutowane miedzią. Uwaga! W instalacji z cyrkulacją c.w.u. zagrożone są wszystkie elementy stalowe, niezależnie od ich położenia względem miedzianych.
  2. Z kolei woda o kwaśnym odczynie działa niszcząco na miedź. Wskutek tego stężenie jej jonów w wodzie pitnej przekracza dopuszczalne normy, a rury ulegają szybkiej korozji. Instalację wodociągową rozprowadzającą wodę o takim odczynie powinno się wykonać z innych materiałów.
  3. Beton, w tym także komórkowy (gazobeton) i cement działają korozyjnie na miedź. Dlatego jeśli rury układamy w bruzdach ściennych albo wylewce, to niezbędne jest zastosowanie osłony z tworzywa sztucznego lub powlekanych nim rur.

Jednak niezależnie od tego, który materiał wybierzemy, najważniejsze jest żeby ekipa układająca instalację pracowała starannie i przestrzegała zasad konkretnego systemu.

Może cię zainteresować
Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Wszystko o rurach spustowych Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak działa pompa abisynka? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni?
Zobacz więcej Zwiń

Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: Pipelife

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!