Uzdatnianie wody, przypadek nr 5: Woda z wysokim stężeniem żelaza i manganu, wysokim poziomem utlenialności, silnie zabarwiona

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2015-05-18 09:43:00
Uzdatnianie wody, przypadek nr 5: Woda z wysokim stężeniem żelaza i manganu, wysokim poziomem utlenialności, silnie zabarwiona

W domu zasilanym wodą ze studni, podłączenie filtrów wykonuje się zaraz za wejściem wody do budynku. Rozpatrujemy przypadek wody z wysokim stężeniem żelaza i manganu, wysokim poziomem utlenialności, silnie zabarwionej.

Żelazo i mangan wpływają na barwę wody, ponieważ podczas ich utleniania powstają ciemno zabarwione osady. Jednak zwykle proces utleniania przebiega w kontakcie z powietrzem. Jeśli woda ma ciemny kolor od samego początku, może to oznaczać, że zawiera substancje humusowe – naturalne związki organiczne.

Skład wody:

  • zawartość żelaza 2000 μg/l (przy normie do 200 μg/l);
  • zawartość manganu 1400 μg/l (przy normie do 50 μg/l);
  • utlenialność: 15 mg/l (przy normie 5 mg/l);
  • barwa – nieakceptowalna.

Utlenialność (zwana indeksem nadmanganianowym) to wskaźnik opisujący w sposób umowny zawartość związków organicznych w wodzie (dodatkowo związków, które się łatwo utleniają).

Utlenialność wyraża się w jednostkach mg O2/l, z tego względu, że podczas badania określa się, ile tlenu z nadmanganianu potasu (który został użyty do oznaczenia) pobrały do swojego utlenienia zanieczyszczenia występujące w wodzie. Im wyższa utlenialność, tym więcej tych substancji znajduje się w wodzie. Często przy barwnych wodach utlenialność jest wysoka, a to świadczy o obecności niegroźnych, ale przeszkadzających substancji humusowych. W takim przypadku, po przefiltrowaniu przez odżelaziacz – woda nadal nie będzie bezbarwna.

Dobór i budowa filtra

Zaleca się układ dwóch filtrów odżelaziacza ze złożem Greensand Plus oraz filtra węglowego. Filtr z węglem aktywnym poprawia właściwości organoleptyczne wody, czyli smak, zapach, barwę, przezroczystość, usuwa substancje organiczne. Filtracja węglowa stabilizuje jakość wody – pozwala na utrzymanie wymaganych parametrów również w przypadku wystąpienia nagłego, znaczącego pogorszenia się jakości wody surowej.

Może cię zainteresować
Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jak działa pompa abisynka? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Wszystko o rurach spustowych Jak podłączyć pływak do pompy wody? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu?
Zobacz więcej Zwiń

Odżelaziacz opisano w przypadku nr 1 (Uzdatnianie wody, przypadek nr 1: woda zażelaziona, z nienormatywną zawartością manganu).

Filtr węglowy składa się z takich elementów:

  1. Zbiornik filtracyjny. W nim znajduje się materiał filtracyjny – węgiel aktywny. Jest to złoże filtracyjne, które ma bardzo rozwiniętą powierzchnię właściwą, dzięki temu może adsorbować duże ilości zanieczyszczeń, nawet tych niebezpiecznych (np. metali ciężkich, jak chrom, arsen), uciążliwych, pogarszających smak i zapach wody (np. pestycydów). Filtrację węglową można wykorzystać też do usuwania chloru, co skutkuje wyraźną poprawą zapachu, a raczej jego brakiem.
  2. Głowica sterująca. Pracuje w trybie czasowym (płukanie po zadanym przedziale czasowym).

Warunki instalacji

Sterowania pracą filtrów. Na obu filtrach dobrze jest zaplanować głowice sterujące tego samego producenta – z tym że w pierwszym filtrze ma to być sterowanie z funkcją zasysania nadmanganianu potasu, czasowe, a w drugim z funkcją samego płukania, też czasowe.

Miejsce montażu. Należy przewidzieć miejsce na dwa filtry, przy czym pierwszy to zbiornik filtracyjny (o średnicy od 25–35 cm, wysokości 130–165 cm) ze zbiornikiem chemii na nadmanganian potasu (o średnicy 30 cm), drugi to tylko zbiornik filtracyjny (o średnicy 25–35 cm, wysokości 130–165 cm).

Eksploatacja i serwis

Do codziennej eksploatacji takiego układu stosuje się nadmanganian potasu.

W odżelaziaczach wody potrzebna jest okresowa konserwacja filtra, czyszczenie lub wymiana inżektorów oraz sprawdzenie poszczególnych elementów systemu uzdatniania wody.

Proces adsorpcji na węglu aktywnym polega na usuwaniu zanieczyszczeń na powierzchni adsorbentu. Równocześnie zachodzi adsorpcja fizyczna (cząsteczki zanieczyszczeń są zatrzymywane na powierzchni złoża) oraz adsorpcja chemiczna (cząsteczki zanieczyszczeń łączą się w sposób chemiczny z powierzchnią węgla aktywnego). Chemisorpcja jest trwała, stąd wynika okresowa potrzeba wymiany złoża węglowego po 3–5 latach. Prócz wymiany węgla aktywnego, ważna jest okresowa konserwacja filtra.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Koszt stacji uzdatniania wody – 6300 zł.

Anna Chmiel
fot. J. Jampolska

Materiały do pobrania:
pdf icon
Koszt domowej stacji uzdatniania wody ze studni

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!