Jak poznać, że zadbano o eliminację mostków cieplnych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2014-06-27 10:09:27
Jak poznać, że zadbano o eliminację mostków cieplnych?

Mostki cieplne będące wynikiem błędów wykonawczych powstają, gdy jakiś element zostanie zrealizowany niezgodnie z projektem lub po prostu niestarannie.

Typowymi przykładami są źle obsadzone okna i wadliwie izolowane poddasza. Izolacja cieplna może być ułożona z przerwami, może nie być jej wcale albo może być niezabezpieczona przed wilgocią, a mokra traci swoje właściwości.

Jednak "inwencja" wykonawców jest właściwie nieograniczona. Takie wady są nieprzewidziane i nieuwzględnione w bilansie cieplnym. Niejednokrotnie bardzo trudno je wykryć i poprawić.

Jedyny sposób uniknięcia mostków cieplnych to zatrudnienie naprawdę dobrych fachowców i częsty nadzór. Jednak energooszczędne budowanie jest u nas mało popularne i niejeden inwestor musi najpierw przebić się przez barierę niechęci oraz utartych nawyków, słysząc przy tym "Panie, tak się nie buduje".

Jak poznać, że w projekcie zadbano o eliminację mostków cieplnych?

Przede wszystkim przyjrzyjmy się:

  • czy termoizolacja na rysunkach tworzy ciągłą warstwę? Każde jej przerwanie to ucieczka ciepła;
  • jak rozwiązano detale? Czy w projekcie opisano, jak ma być izolowany fundament, dach, ściany szczytowe?;
  • jak osadzone mają być okna? Mostek cieplny na ich obwodzie to jedna z najczęstszych przyczyn nadmiernych strat ciepła. Pod względem cieplnym, okna najlepiej jest umieścić w grubości izolacji termicznej. Jednak jest to sposób wymagający użycia wsporników zakotwionych w murze i wysuniętych w izolację. Sposób wykonania tej konstrukcji powinien być opisany w projekcie.

Jarosław Antkiewicz
fot. Isover

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!