Malowanie - poradnik praktyczny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Malowanie - poradnik praktyczny

Malowanie to najprostszy i wybierany najczęściej sposób na odnowienie ścian. Przed przystąpieniem do prac kompletujemy potrzebne narzędzia - wałki i pędzle, odpowiednie do upatrzonej farby (przyda się też wałek z osłoną, chroniącą sąsiednią ścianę, i pędzel do trudno dostępnych miejsc), kuwety, drabinę.

aktualizacja: 2021-08-31 05:54:23

Najważniejsze zasady malowania pomieszczeń

Ściany odkurzamy i myjemy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu (nie stosujemy zawierających nabłyszczacze płynów do mycia naczyń) - dobrze jest sięgnąć po mydło malarskie. Dokładnie czyścimy narożniki i łączenia ścian z sufitem. Taśmami malarskimi zabezpieczamy krawędzie okien i drzwi, a folią meble, które zostają w pomieszczeniu, i podłogę. Drobne uszkodzenia wypełniamy zaprawą gipsową lub szpachlówką do tynku.

Pęknięcia warto poszerzyć, pogłębić i zwilżyć przed uzupełnieniem. Szczeliny na styku otynkowanych ścian i płyt gipsowo-kartonowych wypełniamy akrylem. Plamy usuwamy wodą z mydłem malarskim i zamalowujemy farbą izolującą. Wyczyszczone ściany gruntujemy - co zwiększa przyczepność farby i zmniejszając chłonność podłoża, redukuje jej zużycie.

Zbazpieczenie malowanej powierzchni przy pomocy taśmy i folii malarskiej
Taśmą i folią malarską zabezpieczamy powierzchnie, których nie chcemy pomalować i pobrudzić. (Fot. Tesa)

Przeważnie ściany maluje się emulsyjnymi farbami akrylowymi bądź lateksowymi. Emulsje łatwo rozprowadzić, dobrze kryją, szybko schną, są trwałe i paroprzepuszczalne. W akrylowych spoiwem jest żywica. Tworzą gładką powłokę, którą można zmywać. W lateksowych spoiwo to kauczuk. Powłoka jest elastyczna, nie płowieje i jest odporna nawet na szorowanie. Farby lateksowe poleca się do pomieszczeń mokrych i bardziej narażonych na zabrudzenia: kuchni, łazienek, korytarzy.

Zdarza się jeszcze samodzielne barwienie farb, choć lepiej korzystać z gotowych - blakną wolniej. Część farb rozcieńcza się wodą (ale nie wszystkie!) - nie można przesadzić z jej ilością, bo farba będzie chlapać, a powłoka straci odporność na ścieranie. Farbę nakładamy cienką warstwą tak, aby pokryła podłoże, lecz nie wybrzuszała się. I tylko na suchą ścianę.

Sufit malowany wałkiem osadzonym na trzonku
Sufit malujemy wałkiem na trzonku, od okna w głąb pomieszczenia (Fot. Tesa)

Zaczynamy od sufitów - malujemy pasami, które odchodzą od okna w głąb pomieszczenia. Malowanie ścian zaczynamy od narożników. Pierwszą warstwę można wykonać pędzlem, bo ten lepiej wciera farbę w podłoże. Do warstwy finalnej lepszy będzie równo kryjący wałek - pędzel (szczególnie przy gęstej farbie) pozostawi na ścianie ślady po włosiu.

Zobacz, jak malować farbą lateksową

Malowanie ścian farbą lateksową - film instruktażowy Śnieżka Barwy Natury

Malowanie pomieszczeń - krok po kroku

Jak pomalować pomieszczenie w 14 krokach? Zobacz nasz poradnik!

Redaktor: Janusz Werner
fot. otwierająca: Śnieżka

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!