Tynk cementowo-wapienny - właściwości i zastosowanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Tynk cementowo-wapienny - właściwości i zastosowanie

Tynki cementowo-wapienne są najpopularniejszym rodzajem wykończenia ścian wewnętrznych, stosowane we wszystkich pomieszczeniach, również w tych o podwyższonej wilgotności (kuchnie, łazienki, pralnie), jako podłoże przewidziane do malowania lub tapetowania oraz jako podkład pod płytki ceramiczne.

aktualizacja: 2020-07-21 06:46:08

Jakość powierzchni przy starannym wykonawstwie i przy użyciu drobnoziarnistych zapraw nie odbiega od tynków gipsowych, choć - ze względu na większą pracochłonność - z reguły są one droższe. Wadą takich tynków jest długi czas schnięcia - ok. 4 tygodnie, zaletą - uniwersalność i możliwość stosowania w pomieszczeniach mokrych.

Tynki cementowo-wapienne nakładane są z gotowych mieszanek, gwarantujących wysoką jakość pokrycia, jak i dobór własności do konkretnych zastosowań. Takie tynki można nakładać ręcznie lub agregatem tynkarskim na podłoża o maksymalnej wilgotności 3%. Zależnie od rodzaju podłoża (ceramika, beton), tynkowanie odbywa się w jednym lub dwóch cyklach technologicznych - cienka obrzutka i narzut.

Przeciętna grubość tynku cementowo-wapiennego wynosi 15-20 mm, przy czym, w razie konieczności, można dodać warstwę po związaniu poprzedniej. Poszczególne odmiany zapraw cementowo-wapiennych różnią się granulacją i rodzajem kruszywa (piasek bądź perlit) oraz dodatkami poprawiającymi urabialność i przyczepność do podłoża. Przy przeznaczeniu jako podłoże pod płytki ceramiczne, tynki nie powinny być zacierane na gładko - wystarczy wyrównanie powierzchni.

Zwolennicy rozwiązań tradycyjnych i właściciele zabytkowych kamienic mogą zdecydować się na nałożenie tynku wapiennego o mniejszej odporności na uszkodzenia, niż tynk cementowo-wapienny, ale zapewniający wysoki poziom dyfuzji pary wodnej (oddychanie). Tynk ten nakłada się dwuwarstwowo - warstwa zewnętrzna uzyskuje szorstką fakturę, którą wygładza się powłoką wapienną z domieszką mączki marmurowej grubości do 1 mm.

Za wykonanie 1 m2 tynku cementowo-wapiennego zapłacimy 30-40 zł (materiał z robocizną).

Redakcja BudujemyDom
fot. Cz. Dąbrowski

Zdaniem naszych Czytelników

Gość

26 Sep 2019, 13:45

22 minuty temu, Gość Niedowiarek napisał: nastała era tynków maszynowych Myślisz, że maszynowy = gipsowy?

Gość Niedowiarek

26 Sep 2019, 13:19

Już myślałem, że nastała era tynków maszynowych i gładzi gipsowych a tradycyjne technologie "odejdą" w niepamięć. Przecież bielenie wapnem było dość popularne na wsi a tynki wymienione w artykule były jedynym słusznym rozwiązaniem jeszcze 20 lat temu.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!