Aranżacja salonu w odcieniach szarości

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Aranżacja salonu w odcieniach szarości

Nie należy wykonywać poprawek na podeschniętej powierzchni, gdyż może to spowodować nierównomierne rozłożenie pigmentu - mówi Dorota, Czytelniczka Budujemy Dom.

Rodzaj pomieszczenia: salon o powierzchni 33 m2 otwarty na kuchnię; wymiary wykończonej w ten sposób ściany 4 × 2,7 m.

 

Opis dekoracji: farba lateksowa pokryta warstwą transparentnej farby wymieszanej z diamentowym pudrem Diamentowa kolekcja Ewy Minge – perłowa poświata.

 

Sposób wykończenia pozostałych ścian: na parterze i schodach pomalowane są farbą w jasnym odcieniu szarości, jedna ściana w sypialni na piętrze pokryta jest tapetą, a w pokoju dziecka dominuje fiolet w dwóch odcieniach.

Podświetlona ściana lśni tysiącem drobnych pyłków Podświetlona ściana lśni tysiącem drobnych pyłków
Podświetlona ściana lśni tysiącem drobnych pyłków

Decyzja: wybór padł na odcienie szarości, gdyż chcieliśmy zdecydowanej odmiany. W poprzednim mieszkaniu przeważały beże i brązy. Ścianę telewizyjną przemalowaliśmy na początku, chcieliśmy wyróżnić ją innym, mocnym kolorem. W pierwszej wersji była to wiosenna zieleń. Ładnie komponowała się z szarością pozostałych ścian, ale ograniczała możliwości wystroju. Zdecydowaliśmy się na przemalowanie jej na kolor, który da więcej możliwości na zmianę choćby zasłon i poduszek.

 

Wybraliśmy kolor grafitowy, który nawiązuje do płytek w kuchni oraz balustrady schodów. Ściana nie przytłacza, gdyż obok znajduje się bardzo duże okno, a wpadające przez nie światło mocno ją rozświetla. Nie poprzestaliśmy na farbie. Wierzchnią warstwę stanowi perłowy puder, który nadaje ścianom subtelny efekt jedwabistego połysku, a podświetlona ściana lśni tysiącem drobnych pyłków.

 

Sposób wykonania: odpowiednio przygotowane podłoże pomalowaliśmy odporną na szorowanie farbą lateksowo-akrylową. Na wyschniętą ścianę nałożyliśmy wałkiem dokładnie wymieszany z farbą transparentną perłowy pigment.

Jedna ze ścian białej sypialni została pokryta białą tapetą o zróżnicowanej strukturze Pokoj dziecka pomalowano w ulubionych kolorach małej właścicielki
Jedna ze ścian białej sypialni została pokryta białą tapetą o zróżnicowanej strukturze Pokój dziecka pomalowano w ulubionych kolorach małej właścicielki

Niezbędne narzędzia: wałek, pędzel.

 

Rady i przestrogi:

 

– Nie należy wykonywać poprawek na podeschniętej powierzchni, gdyż może to spowodować nierównomierne rozłożenie pigmentu.

 

Koszty: materiały: ściana w salonie – farba akrylowa Tikurilla 2,7 l – ok. 90 zł, "Diamentowa kolekcja Ewy Minge" Dekoral 0,75 l – ok. 90 zł, oświetlenie LED – ok. 200 zł; ściana w sypialni – tapeta winylowa na flizelinie – 2 rolki po ok. 62 zł/szt., klej do tapet – 17 zł;

 

Robocizna wszystkie prace wykonaliśmy sami.

Joanna Dąbrowska

Zdaniem naszych Czytelników

Gość patrycja

14 Dec 2014, 11:03

szarości są ok, ale pod warunkiem, że przełamie się je jakimś innym, bardziej energetycznym kolorem. Bo inaczej wygląda to nieco depresyjnie. Mam w ten sposób zaaranżowany jeden pokój: dwie ściany to grafitowy marmur, a pozostałe ściany to taki lekki wrzosowy kolor. Plus jasne ...

Gość miron

04 Sep 2014, 20:07

brzydkie, ciężko w tych kolorach wypoczać

Gość Kamila

22 May 2013, 13:09

Zgadzam się, że szary jest teraz w modzie, ale można go łączyć z innymi kolorami np. czerwonym, żółtym. Jak dodamy do tego jeszcze jakiś fajny kamień dekoracyjny na ścianę.

Gość Ania

21 May 2013, 18:54

teraz szarości są bardzo popularne. mnie sie podobają ściany w różnych odcieniach szarego a do tego mocny akcent np kanapa w czerwonym kolorze.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!