Czy okna z dużymi przeszkleniami to zawsze dobry wybór?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Czy okna z dużymi przeszkleniami to zawsze dobry wybór?

Duże, panoramiczne przeszklenia to znak rozpoznawczy nowoczesnych budynków, synonim luksusu. Coraz częściej przewidziane są w projektach domów. Niekiedy zajmują nawet całą powierzchnię ścian, zapewniając piękny widok na ogród bądź okolicę. Doskonale doświetlają wnętrza - co w naszym klimacie ma duże znaczenie. Nie zawsze muszą się otwierać, choć najpopularniejsze rozwiązanie to przesuwne wyjście na taras.

aktualizacja: 2023-11-23 11:00:22
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy duże przeszklenia są wygodne w użytkowaniu?
  • Czy duże przeszklenia nie spowodują wychładzania pomieszczeń lub nie doprowadzą do przegrzania się wnętrz?
  • Czy duże przeszklenia są bezpieczne?
  • Czy duże przeszklenia są stabilne i sztywne?
  • Czy montaż dużych przeszkleń jest kłopotliwy?

Pomimo że duże przeszklenia mają wiele zalet, u niektórych osób budzą wątpliwości, związane z wygodą użytkowania, stratami ciepła czy kosztami takiej inwestycji. W poniższym tekście odnosimy się do tych kwestii oraz przedstawiamy rozmaite warianty. Producenci oferują wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym okna panoramiczne uzyskują dobre parametry i idealnie spełniają swoje zadanie.

Choć są droższe od standardowych, to podwyższają wartość rynkową domu. Ich ceny kształtują się różnie, co związane jest m.in. ze sporą konkurencją wśród producentów i dystrybutorów. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób otwierania skrzydeł, rodzaj szyb, progów, materiału, z którego wykonane są profile (ramy) oraz na izolacyjność cieplną i akustyczną takiej konstrukcji.

Czy duże przeszklenia są wygodne w użytkowaniu?

Sposób obsługi drzwi tarasowych rzutuje na komfort wypoczynku na świeżym powietrzu. Duże przeszklenia są ciężkie (zwłaszcza te z pakietem trzyszybowym), dlatego ich przesuwanie czy uchylanie warto wspomóc napędem elektrycznym, montowanym pod posadzką, a uruchamianym za pomocą pilota bądź łącznika na ścianie.

Nowoczesne okucia zapewniają rozmaite sposoby otwierania drzwi tarasowych. Najlepiej sprawdzą się jednak systemy przesuwne (droższe od tradycyjnych rozwieranych), wyposażane w specjalne rozwiązania ułatwiające otwieranie/zamykanie. Skrzydło takich drzwi zachodzi na sąsiedni segment, nie zabierając miejsca w pomieszczeniu. Wygląda to efektownie i nowocześnie.

Niski próg w drzwiach tarasowych
Niski próg zapewnia wygodę użytkowania (fot. Krispol)

Wśród wersji przesuwnych największą popularnością cieszą się przesuwno-uchylne. Przesuwno-podnoszone montowane są rzadziej, z uwagi na wyższe koszty. Podczas otwierania należy je najpierw unieść, a następnie przesunąć, odpowiednio przekręcając klamkę. Tradycyjne przeszklenia rozwieralno-uchylne są stosunkowo niedrogie i przez to często wybierane.

Bardzo ważne jest jednak wyposażenie ich w hamulec, umożliwiający zablokowanie rozwartych drzwi w danej pozycji. Zapobiega to ich zatrzaśnięciu lub zbiciu szyby w razie przeciągu. Skrzydła stałe - zwane fiksami lub witrynami należą do najtańszych - nie mają bowiem okuć i wyposażone są w węższe profile.

Nowoczesne mechanizmy dobrej jakości nawet przy dużych przeszkleniach działają sprawnie i gwarantują stabilność konstrukcji. Wyjście na taras może się składać z kilku segmentów - przy podziale na trzy części, otwiera się zazwyczaj tylko jedną z nich, zaś w przypadku czterech części, skrajne na ogół są stałe, zaś środkowe ruchome.

Aby zwiększyć wygodę korzystania z drzwi, warto pomyśleć także o dodatkowych akcesoriach i takich rozwiązaniach, jak niski próg (zapobiegający potykaniu się i ułatwiający wychodzenie na taras osobom o mniejszej sprawności ruchowej), możliwość rozszczelnienia (umożliwiająca wietrzenie pomieszczeń bez nadmiernego ich wychładzania) czy moskitiery (blokujące przedostawanie się owadów przez okna).

Prowadnica drzwi tarasowych
Prowadnica drzwi tarasowych (fot. G-U Polska)

Kłopotliwe może być mycie dużych przeszkleń - szczególnie panoramicznych, nieotwieranych, na piętrze. Rozwiązaniem tego problemu są szyby samoczyszczące - z powłoką hydrofilową. Znajdujące się na nich zanieczyszczenia (organiczne i mineralne) ulegają rozpadowi w wyniku działania promieniowania ultrafioletowego. Resztki nieczystości są później spłukiwane przez wodę deszczową lub z węża ogrodowego. Woda szybko odparowuje z powierzchni szkła, nie pozostawiając żadnych śladów, ani zacieków. Szyby samoczyszczące myje się mniej więcej raz do roku. Warto jednak wiedzieć, że często mają mniejszą przejrzystość niż standardowe - powłoka hydrofilowa może nadawać im lekko niebieską bądź brązową barwę.

Może cię zainteresować
Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Jaka roleta na skośne okno? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Jak zamontować drzwi techniczne? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Co daje anodowanie aluminium? Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Jakie okna przesuwne wybrać? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Co to za kolor Winchester? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Jak myć żaluzje fasadowe? Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Okna na straży bezpieczeństwa Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy
Zobacz więcej Zwiń

 

Czy duże przeszklenia powodują wychładzanie pomieszczeń?

Okna panoramiczne i tarasowe stanowią sporą część ściany, jednak w porównaniu z murem wypadają słabiej pod względem izolacyjności termicznej. Mają znacznie wyższy współczynnik przenikania ciepła. Planując duże przeszklenia, musimy zatem dopilnować, by miały niezłe parametry. W głównej mierze zależą one od rodzaju pakietu szybowego - ilości i grubości tafli szkła, odległości, w jakiej się znajdują od siebie, rodzaju gazu wypełniającego przestrzeń między nimi.

Dwukomorowe szyby zespolone składające się z trzech tafli szkła
Dwukomorowe szyby zespolone składające się z trzech tafli szkła (fot. Schüco)

Obecnie stosuje się pakiety zbudowane z dwóch lub trzech tafli. Te drugie są cieplejsze - trzecia szyba pozwala wyraźnie ograniczyć straty ciepła (jednak wymaga zastosowania mocniejszej ramy). Gaz wypełniający komory nie tylko zwiększa izolacyjność termiczną, ale również akustyczną. Najlepsze parametry zapewniają ciężkie gazy szlachetne - argon, krypton. Dodatkową ochronę przed ucieczką ciepła uzyskuje się poprzez zastosowanie tzw. ciepłej ramki (wkładki dystansowej) na styku szyby i profilu, niwelującej mostki cieplne w tym miejscu.

Parametry termiczne szklanej przegrody zależą także od rodzaju i grubości ram. Najpowszechniej stosowane profile - z drewna i PVC - charakteryzuje podobna (dość wysoka) izolacyjność. W przypadku drewna jest ona nieco inna dla różnych jego gatunków - najlepsze właściwości wykazuje meranti. Im gęstość właściwa materiału jest niższa, tym cieplejszy. Jednak by uzyskać dobrą termoizolacyjność, trzeba zastosować głębokie ramy (w oknach energooszczędnych mają nawet 102 mm).

Izolacyjność profili z PVC (o budowie komorowej) zależy głównie od ich głębokości i ewentualnego wypełnienia komór materiałem izolacyjnym. Wbrew obiegowej opinii, duża liczba komór niczego nie gwarantuje. Ramy z tego materiału są najtańsze i najczęściej wybierane. Wykonane z aluminium kosztują najwięcej. Podobnie jak te z PVC, mają budowę komorową i zapewniają dobrą izolacyjność - tzw. ciepłe profile składają się z dwóch kształtowników aluminiowych i wkładki termicznej.

 

Czy duże przeszklenia prowadzą do przegrzewania się wnętrz?

Planując duże przeszklenia, trzeba pomyśleć o możliwości ich zasłaniania. Niezbędny jest zatem montaż osłon okiennych, które przede wszystkim pozwalają sterować ilością światła słonecznego w domu. Latem zapobiegają więc przegrzewaniu się pomieszczeń. Dodatkowo zimą chronią przed ucieczką ciepła z budynku. Pozwalają też ukryć wnętrze domu przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Przed nadmiarem światła tak samo ochronią osłony montowane wewnątrz i na zewnątrz domu. Przed przegrzewaniem pomieszczeń - głównie te drugie. Wśród nich najpopularniejsze są rolety zewnętrzne, zbudowane z lameli chowających się do kasety umieszczonej nad oknem i poruszających się po prowadnicach bocznych.

Latem warto je opuszczać w słoneczne, upalne dni, natomiast zimą w nocy. Dzięki temu zaoszczędzimy opał czy tez energię elektryczną, zużywaną przez klimatyzację. Niestety, osłony te po opuszczeniu niemal całkowicie zaciemniają wnętrza. Obsługiwać można je ręcznie bądź elektrycznie.

Rolety zewnętrzne na dużych przeszkleniach
Rolety zewnętrzne absorbują promienie słoneczne już przed szybą, chroniąc wnętrze domu przed nadmiernym nagrzewaniem (fot. Krispol)

Do większych powierzchni przewidziane są zwijacze z korbą lub napęd elektryczny, sterowany łącznikiem ściennym lub pilotem. Rolety warto wyposażyć w system centralnego sterowania lub włączyć w instalację domu inteligentnego. Żaluzje zewnętrzne pełnią zbliżoną funkcję i mają podobne sterowanie, co rolety, jednak dzięki swobodnej regulacji kąta nachylenia listew, można dogodnie regulować ilość wpadającego światła. Spośród osłon zewnętrznych do wyboru mamy także okiennice. Na dużych przeszklonych elewacjach najlepiej prezentują się wersje przesuwne z aluminium.

W odróżnieniu od tradycyjnych rozwieranych okiennic, ich skrzydło porusza się po szynie jezdnej równolegle do elewacji. Sterowanie może być ręczne lub automatyczne. Markizy chronią przed słońcem i wnętrze domu, i taras. Ewentualny napęd warto wyposażyć w czujnik wiatru i deszczu, tak by osłona zwijała się w razie burzy (uchroni ją to przed uszkodzeniem).

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Czy duże przeszklenia są bezpieczne?

Wiele prób włamania dotyczy drzwi tarasowych - zadbajmy więc, by były wyposażone przede wszystkim w okucia przeciwwyważeniowe (systemy ryglowania, specjalne zamki itp.). Proste i przydatne rozwiązanie, jakim jest klamka z kluczykiem, zapewni zarówno ochronę przed nieproszonymi gośćmi, jak i przed otwarciem drzwi czy okna przez małe dziecko.

Dodatkowym zabezpieczeniem mogą być czujniki zintegrowane z systemem alarmowym. Najprostsze czujniki magnetyczne uruchamiają alarm w przypadku otwarcia lub wyważenia drzwi/okien - gdy magnes na skrzydle traci kontakt z kontaktronem na ościeżnicy. Dobrym pomysłem jest także wyposażenie przeszkleń w osłony przeciwsłoneczne o podwyższonej odporności na włamanie. Skutecznie utrudniają zadanie złodziejom, wydłużając czas potrzebny im na wejście do budynku, lub całkowicie ich zniechęcając.

Niezależnie od klasy odporności osłon, podnoszenie ich powoduje hałas, który nierzadko odstrasza potencjalnych złodziei. Popularne rolety zewnętrzne w wersji antywłamaniowej tworzą gruby pancerz, zwany płaszczem. Produkuje się je z profili stalowych lub ze wzmocnionego aluminium. Zazwyczaj napędzane są silnikiem elektrycznym. W stosunku do standardowych, mają dodatkowe opcje - zamek, rygle, maskownica prowadnic itd.

Zabezpieczeniem antywłamaniowym są także szyby ze szkła klejonego (inaczej laminowanego), które składają się z dwóch tafli szkła i jednej albo dwóch warstw folii PVB. Podczas próby sforsowania nie rozsypują się na kawałki, stanowią jeden element (szkło trzyma się folii). Rozwiązanie takie zapewnia również bezpieczeństwo domownikom w razie przypadkowego zbicia - podobnie jak szyby hartowane, które rozpadają się na małe kawałki o tępych krawędziach. Wykazują przy tym dużą odporność na szok termiczny i nierównomierne nagrzewanie, np. wtedy, gdy część powierzchni znajduje się w cieniu, a część wystawiona jest na silne słońce (zwykła szyba w takich warunkach może popękać).

 

Czy duże przeszklenia są stabilne i sztywne?

Trwałość i stabilność szklanej konstrukcji zależy przede wszystkim od sztywności profili. Ich rodzaj i grubość powinny być dobrane do wielkości i ciężaru oszklenia. Drzwi tarasowe z trzema szybami mogą ważyć nawet pół tony. Poszczególne materiały, z których wykonywane są ramy, różnią się parametrami - największą wytrzymałość wykazują te z aluminium i drewna. Przy ich zastosowaniu, okna mogą być bardzo duże i bez wzmocnień. Profile z PVC nie są natomiast zbyt sztywne. Nie zawsze można ich użyć do dużych przeszkleń, chyba, że przewidziane zostaną dodatkowe podziały okien - pionowe i poziome elementy konstrukcyjne. Ramy takie są szersze od aluminiowych. Wewnątrz mają wzmocnienia stalowe.

Duże przeszklenia w ramach drewnianych
Przeszklenia w ramach drewnianych mogą być bardzo duże, a profile nie wymagają dodatkowych wzmocnień. (fot. Budvar)

Czy montaż dużych przeszkleń jest kłopotliwy?

Montaż wielkopowierzchniowych przeszkleń wymaga szczególnej staranności. Bardzo ważne jest m.in. właściwe podparcie dużych drzwi przesuwnych. Aby prowadnice skrzydła przez długi czas działały prawidłowo, wymagają podparcia na całej szerokości, nie punktowo. Osadzenie ciężkich, wielkoformatowych okien wiąże się niekiedy z użyciem dźwigu i transportem w elementach (ościeżnice pakowane są osobno, skrzydła osobno) - inaczej niż w przypadku okien o standardowych wymiarach, które klient otrzymuje zmontowane. Normą jest dziś stosowanie taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych, zabezpieczających piankę termoizolacyjną przed wilgocią.

Redaktor: Małgorzata Kolmus
fot. otwierające: Fakro

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Maniek

30 Nov 2017, 11:46

Zgadzam się z Elfirem. Generalnie się opłaca. W mieszkaniach średnio, ale w domu w którym masz dużo okien warto zamówić trochę fixów. Na pewno wychodzą taniej, a o ile wiesz że nie jest Ci potrzebne otwieranie tego/tych okien, to po co? Zwłaszcza to się tyczy dużych przeszkleń.

24 Nov 2017, 16:14

Są tańsze - w końcu nie trzeba okuć. Są cieplejsze od zwykłych okien Bardzo wygodnie się je myje.  Na parterze mam same fixy poza drzwiami balkonowymi i tarasowymi.   

Gość Rannyjulek

24 Nov 2017, 14:53

Fixy są znacznie tańsze od normalnych okien? Opłaca się na przykład na każde pomieszczenie przewidzieć 1-2 otwierane okna, a resztę zrobić fixów?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!