Bramy ogrodzeniowe - obowiązujące przepisy i charakterystyka

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Bramy ogrodzeniowe - obowiązujące przepisy i charakterystyka

Poruszająca się samochodem rodzina częściej używa bramy wjazdowej, niż furtki. Z tego względu bardzo ważne jest staranne zaprojektowanie i wykonanie głównego wjazdu na posesję, jak również odpowiednie dobranie rodzaju wrót i sposobu operowania nimi. Wersje z napędem są najwygodniejsze!

aktualizacja: 2022-02-15 06:57:28
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Które przepisy odnoszą się do usytuowania bram ogrodzeniowych i furtek?
  • Jakie są rodzaje bram wjazdowych i czym się charakteryzują?
  • Jakie są zalety montażu napędu do bram ogrodzeniowych?
  • Jakie parametry powinien mieć napęd do bram wjazdowych?

Bramy wjazdowe wyposażone w napęd elektryczny są wygodniejsze od tych, które otwiera się ręcznie, ponieważ pozwalają użytkownikom obsługiwać je zdalnie, bez wychodzenia z auta lub domu. Nie dziwi zatem powszechny trend do zapewnienia rodzinie komfortowego wjazdu na działkę przez cały rok i bez względu na aurę.

Bramy ogrodzeniowe - co mówią przepisy?

Szerokość wjazdu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, należy zachować minimalną szerokość co najmniej 2,4 m światła bramy. W rzeczywistości lepiej jest jednak zamontować szerszą 4 m (to z uwagi na samochody dostawcze, choćby wjeżdżały sporadycznie). Jeśli mamy trudniejszy dostęp z wąskiej ulicy, dobrym posunięciem będzie poszerzenie bramy nawet do szer. 6 m.

Miejsce na działce. Zgodnie z przepisami budowlanymi bramy nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji, a ich progi muszą umożliwiać osobom niepełnosprawnym swobodne pokonanie ich na wózkach inwalidzkich. Dobierając rodzaj wrót, należy więc koniecznie sprawdzić, ile zajmą miejsca. Maksymalna szerokość skrzydła bram rozwieranych jedno- i dwuskrzydłowych może wynieść 3 m - rzeczywiście wymagają na podjeździe do garażu sporo wolnej przestrzeni.

Dodatkowo o wiele wygodniej się wjeżdża, gdy rozwierają się one pod kątem 90-100°, co również trzeba uwzględnić podczas lokalizacji bramy w linii ogrodzenia (skrzydła po otwarciu nie mogą sięgać poza granice działki), a także przy planowaniu szerokości podjazdu do garażu i jego otoczenia (sadząc rośliny, warto zachować odpowiedni odstęp, pamiętając, że powiększą swoje rozmiary).

Brama wjazdowa na posesję
Zgodnie z przepisami brama wjazdowa nie może otwierać się na ulicę. (fot. Wiśniowski)

Rodzaje bram wjazdowych

Rozwierane (inaczej zwane skrzydłowymi). Ten tradycyjny rodzaj wrót występuje w wersji jedno- i dwuskrzydłowej. Wygodniejsze jest operowanie dwoma krótkimi wrotami, ponieważ są lżejsze i poręczniejsze od jednego długiego. Poza tym krótsze ramiona nie wymagają potężnych zawiasów, a w wersji otwieranej elektrycznie można je uruchamiać napędem o mniejszej mocy. Do wad trzeba zaliczyć to, że niezbędny jest odpowiednio duży podjazd oraz odśnieżanie pola roboczego ruchomych elementów.

Brama rozwieralna
Brama rozwieralna jest wygodniejsza w obsłudze gdy ma dwa wąskie skrzydła. (fot. Betafence)

Przesuwne. Projektanci i producenci opracowali je z myślą o krótkich podjazdach do garażu, albo o działkach, których teren wznosi się tuż za ogrodzeniem. Ze względu na wygodę, powszechnie stosuje się modele przesuwne nawet wtedy, gdy posesja jest przestronna i płaska, a przed garażem jest dużo miejsca. Zwykle mają one jedno duże skrzydło, zawieszone na wysięgniku, które porusza się tuż nad ziemią wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia (wybierając tego rodzaju model, koniecznie trzeba pozostawić wolną przestrzeń w obrębie jego ruchu).

Bramy przesuwne występują w wersji samonośnej lub szynowej (na rolkach). W modelach samonośnych integralnym konstrukcyjnym elementem ruchomego skrzydła jest przeciwwaga, która dodatkowo zwiększa jego długość (na ogół o 1/4), lecz jest niezbędna do zrównoważenia dużego ciężaru.

Dlatego istotną częścią projektowania strefy wjazdowej i wejściowej na posesji jest prawidłowe ulokowanie furtki - musi się ona znaleźć w takim miejscu, żeby otwarte wrota przesuwnej bramy jej nie zasłoniło i piesi mogli z niej swobodnie korzystać. Skrzydło z przeciwwagą wisi na wysięgniku i nie dotyka podłoża. To sprawia, że nie zatrzyma go żadna przeszkoda typu piasek i kamyki, drobne gałęzie (spadające z drzew podczas burzy), ani nawet mała warstwa świeżego śniegu (jeśli jest go więcej, pole pracy trzeba odśnieżyć).

Dodatkowo - specjalne techniczne rozwiązania zapewniają płynność i stabilność poruszania się wrót oraz łagodny dojazd do tzw. słupka skrajnego, który zapobiega wysunięciu się ich z prowadnicy (drugi słupek, zwany prowadzącym, utrzymuje ruchomą część w pionie). Oczywiście, wariant samonośny jest cięższy, droższy i zajmuje więcej miejsca, za to mniej kłopotliwy w obsłudze, w porównaniu z wariantem szynowym.

Użytkownicy modeli przesuwnych, które poruszają się na rolkach po szynie, zabetonowanej w nawierzchni między słupkami bramy, muszą dbać o czystość szyny, czyli usuwać z niej piasek, lód i śnieg.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Bramy ogrodzeniowe - wygodniej z napędem elektrycznym

Najlepiej od razu kupić komplet - bramę wraz z fabryczną automatyką. Jeśli nie jest to możliwe ze względu np. na wyższy koszt inwestycyjny, można dołożyć zdalną obsługę nieco później.

Obsługę bramy wjazdowej automatyzuje grupa następujących systemów i mechanizmów - siłownik (silnik), centrala sterująca (czyli odbiornik), mechanizm przenoszący siłę ciągu i poruszający wrota, czyli np. wysięgnik, pasek zębaty. Do sterowania służą piloty, albo kodowa klawiatura, a systemy dodatkowe, np. fotokomórki, lampa ostrzegawcza, awaryjne otwieranie, podnoszą bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Do sterowania oraz zapewnienia bezpieczeństwa i wygody

Sterowanie. Najczęściej używa się pilotów, które wykorzystują kodowany sygnał radiowy (aby podnieść stopień bezpieczeństwa, sygnał zmienia się każdorazowo, więc jego kopiowanie jest bezzasadne). Piloty można i warto zintegrować z innymi instalacjami w budynku, np. z otwieraniem bramy w garażu, oświetleniem, roletami zewnętrznymi itp. W zależności od potrzeb, przeznacza się do tego celu piloty dwu- lub czterokanałowe. Nowocześniejsze obsługują skanery linii papilarnych, smartfony i inne rozmaite urządzenia.

Bezpieczeństwo. W wyposażeniu każdej bramy powinny się znaleźć fotokomórki i lampa ostrzegawcza. Pierwszy z systemów zawiera nadajnik i odbiorniki promieni podczerwonych, a ich kooperacja jest następująca - gdy podczas ruchu skrzydła w świetle wrót zatrzyma się jakiś obiekt (samochód, człowiek, zwierzę), nadajnik wysyła sygnał ostrzegawczy do fotokomórek (zamontowanych po obu stronach wjazdu), po czym inicjuje zmianę kierunku ruchu skrzydła. Drugi system, w postaci pulsującej lampy na słupku sygnalizuje chęć wjazdu na posesję lub wyjazdu z niej oraz aktualny ruch bramy.

Wygoda. Zapewnia ją funkcja tzw. furtki, czyli niepełnego otwarcia skrzydła. Uchyla się ono automatycznie do szerokości, pozwalającej przejść człowiekowi. Mając takie wyposażenie, wielu właścicieli domów rezygnuje z budowania klasycznej furtki, co daje wymierne oszczędności przy stawianiu ogrodzenia.

Funkcja awaryjnego otwierania to absolutne must have każdego zautomatyzowanego wjazdu na posesję. Ten mechaniczny system umożliwia - podczas awarii sieci elektrycznej, albo usterki bramy - uruchomienie jej sposobem ręcznym. Jeśli do tego celu służy klucz, trzeba włożyć go do zamka w siłowniku i zwolnić blokadę skrzydła, natomiast w nowocześniejszych systemach zamek szyfrowy obsługuje się klawiaturą i kodem, lub kartą zbliżeniową.

Brama wjazdowa i furtka
Bramy wjazdowe, w zależności od upodobań właścicieli, mogą mieć różną stylistykę i zasłaniać posesję częściowo (skrzydła ażurowe) lub prawie całkowicie (pełne). (fot. Konsport)

Ważne parametry napędu do bram wjazdowych

Każdy napęd powinien mieć gwarantowaną jakość oraz pasować do rodzaju bramy, jej wymiarów i ciężaru, intensywności pracy, a w przypadku bramy istniejącej - jeszcze do aktualnego stanu technicznego. Jeżeli zamawia się kompletną usługę, tj. wrota, napęd i montaż, doborem parametrów napędu zajmie się producent, albo jego przeszkolony dystrybutor.

Jeśli dodajemy automatykę, powinniśmy zatrudnić doświadczonego fachowca, ponieważ błędne wyliczenie mocy w odniesieniu do częstotliwości pracy, a także ciężaru wrót może się niekorzystnie odbić na działaniu i napędu, i bramy. Do napędu potrzebna jest instalacja elektryczna na 230 V.

Długość elementu jezdnego, czyli paska zębatego lub szyny prowadzącej, dobiera się do szerokości skrzydła (cena wzrasta wraz z długością). Wersję siłownika/siłowników natomiast - do ciężaru konstrukcji.

Moc siłownika zależy od wielkości i ciężaru bramy. Zwykle musi mieć 300-600 W, z tym że do modeli rozwieranych powinna być większa o 30% w stosunku do pierwotnych wyliczeń, do przesuwnych o 50%. Rezerwa mocy zapewnia prawidłowe funkcjonowanie bramy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i znaczniejszego obciążenia, z powodu np. wichury, opadów śniegu. W przypadku bram montowanych na prywatnych posesjach, wystarcza intensywność pracy na poziomie 30%.

Montując bramę najlepiej od razu wyposażyć ją w napęd. Najwygodniej gdy jednym pilotem będzie można otwierać dwie bramy - wjazdową i garażową. (fot. z lewej: Konsport, fot z prawej: Beninca)

Automatyka w bramach rozwieranych

Napęd nosi nazwę siłownika. Jednoskrzydłowe wrota wyposaża się w jeden siłownik, dwuskrzydłowe w dwa. Lokalizację elementów napędu wskazuje producent. Przytwierdza się je do słupków i do skrzydła przy pomocy specjalnych uchwytów (jeżeli słupki są stalowe, uchwyty zostają przykręcone, jeśli słupki są murowane - uchwyty umieszcza się na kotwach).

Napęd w bramach przesuwnych

W modelach przesuwnych zakłada się automaty nazywane motoreduktorami. Urządzenia są proste w montażu i konserwacji. Zainicjowane np. pilotem wprawiają wrota w ruch dzięki zaziębianiu się koła zębatego, znajdującego się na obracającym się wale siłownika, i listwy zębatej, przytwierdzonej wzdłuż dolnej krawędzi ruchomego skrzydła.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Aleksander

20 Mar 2022, 10:51

Jeśli chodzi o przepisy to mamy w zasadzie tylko informację o szerokości bramy. Nic o sile, z jaką działa napęd, o zabezpieczeniach, fotokomórkach, sygnalizacji itd.

Gość etta

15 Feb 2021, 15:00

Artykuł ciekawy ale niestety nieaktualny. Jest trzeci rodzaj bram który już teraz ma ok 5-8 % rynku to bramy harmonijkowe albo składane ( łamane) Proszę o uzupełnienie artykułu o te bramy

Gość plot-bud

14 Feb 2021, 08:09

Artykuł ciekawy, zawsze warto znać przepisy, ale myślę, że kluczowe tutaj jest co innego, a mianowicie to aby brama służyła nam niezawodnie jak najdłużej. Wybór bramy to tak jak wybór każdej innej rzeczy związanej z budową domu. Nie jest ani łatwy ani do końca jednoznaczny. ...

8 godzin temu, Gość Joanikas napisał: Czy są jakieś zasady regulujące w którym miejscu powinna być zamontowana fotokomórka bramy garażowej, przed wyjazdem z garażu, w świetle bramy czy za wyjazdem z garażu? Umieść ją w takim miejscu, żeby reagowała ...

Bariera optyczna służy do zabezpieczenia osób, zwierząt , pojazdów przed przytrzaśnięciem, zatem powinna być umieszczona możliwie blisko  skrzydla bramy (w środku).

Gość Joanikas

15 Oct 2020, 00:45

Czy są jakieś zasady regulujące w którym miejscu powinna być zamontowana fotokomórka bramy garażowej, przed wyjazdem z garażu, w świetle bramy czy za wyjazdem z garażu?

Dokładnie. Pas zieleni nie należy do sąsiada, ale nie należy też do Ciebie. Wyobraź sobie, że miasto kosi trawę i akurat zaparkowało tam samochodem z "gratami" a Ty akurat otwierasz bramę. resztę sam sobie dopowiedz :).

Nie może. Brama nie może otwierać się poza granice działki.

Gość Sąsiad

06 Oct 2020, 06:08

Czy moja brama przesuwna może zachodzić na ogrodzenie sąsiada od strony ulicy po pasie zieleni który uż nie jest własnością sąsiada ?

Gość Arek

04 Feb 2020, 20:33

Nie wiem czy sama lampa jest wymogiem ale to praktyczne uzupełnienie całości. Przynajmniej z daleka widać, że otwierasz bramę i będziesz wyjeżdżał z posesji. My bramę mamy robioną przez lokalnego speca od bram kutych a napęd i sygnalizacje mamy Beninca. Dobrze to współpracuje. ...

Gość janek

08 Apr 2019, 16:50

czy lampa sygnalizacyjna jest obowiązkowa.

14 May 2010, 17:47

Cytat A jaki pi razy drzwi jest koszt napędu do bramy uchylnej? Ta suwana nie będzie zdawała u mnie egzaminu - powiat nakazał zjazd z drogi powiatowej w samym rogu działki Ja mam właśnie taką rozwieraną dwuskrzydłową, ...

14 May 2010, 13:39

A jaki pi razy drzwi jest koszt napędu do bramy uchylnej? Ta suwana nie będzie zdawała u mnie egzaminu - powiat nakazał zjazd z drogi powiatowej w samym rogu działki

13 May 2010, 07:58

Cytat A ja mam najzwyklejsze skrzydła ofd lat.Bez nadęcia że pilotem cuk, cyk.Otwieram ręcznie, zamykam ręcznie.A i tak zimą kurczy się i powoduje dziwactwa.Gdybym miał dodać spóźniony rano skuwanie szyny oblodzonej, inne związane z ...

13 May 2010, 07:56

Cytat Mam taką samą bramę i jezeli dobrze pamiętam to panowie krzyknęli za materiał i montaż CAME ok.3000zł. Czyżby te wyłączniki krańcowe, kogut i inne drobiazgi aż tyle kosztowały? Muszę to sprawdzić w necie. Dzięki acia za te ...

12 May 2010, 19:41

A ja mam najzwyklejsze skrzydła ofd lat.Bez nadęcia że pilotem cuk, cyk.Otwieram ręcznie, zamykam ręcznie.A i tak zimą kurczy się i powoduje dziwactwa.Gdybym miał dodać spóźniony rano skuwanie szyny oblodzonej, inne związane z napędem jak w firmie dziwactwa - dziękuję.Ja mam ...

12 May 2010, 19:37

Cytat U nas akurat wychodził jeden z tańszych siłowniki z pełną automatyką 1450 PLN + montaż bramy, furtki i podłączenia 600 PLN. Dokładna nazwa CAME KRONO STANDARD zestaw do bramy dwuskrzydłowej do 6m, moja ma 4m w sumie bo jedno ramię ...

12 May 2010, 11:27

U nas akurat wychodził jeden z tańszych siłowniki z pełną automatyką 1450 PLN + montaż bramy, furtki i podłączenia 600 PLN. Dokładna nazwa CAME KRONO STANDARD zestaw do bramy dwuskrzydłowej do 6m, moja ma 4m w sumie bo jedno ramię ma 2m, ten zestaw nie ma wyłączników krańcowych, ...

10 May 2010, 18:54

acia możesz podać jakisz masz typ napędu CAME (do jakiej bramy) i ile on kosztuje? Ile też kosztował Cię (będzie Cię kosztował) sam montaż. Z tego co ja zrobiłem rozeznanie to CAME jest najdroższy. Pzdr.

10 May 2010, 12:42

Cytat Jestem na etapie wyboru napędu do bramy 2-skrzydłowej. Sąsiad z lewej ma Faaca a drugi Nice"a. Po tej zimie wygrał Faac! Nice ma obudowe plastikową, która popękała. Chyba wezmę Faaca. Zastanawiam się jeszcze nad CAME. Czy macie jakieś ...

Gość Bemi

10 May 2010, 12:33

Albertt a czy długo musiałeś czekać żeby przyjechali? Ile zajął im montaż? No i czy cenowo wszystko ok?.

Gość albertt

09 May 2010, 21:35

Ja bramę mam wybraną, w piątek byli monteży. Bardzo porządnie zrobili, uwinęli się. Zadowolony jestem..

12 Apr 2010, 22:59

Cytat Jarosław M, ja z pełnym przekonaniem polecam Ci Nice. Dobra firma.. Jestem na etapie wyboru napędu do bramy 2-skrzydłowej. Sąsiad z lewej ma Faaca a drugi Nice"a. Po tej zimie wygrał Faac! Nice ma obudowe plastikową, ...

Gość dodek

11 Apr 2010, 18:13

a czy do drewnianej bramy można zamontować napęd elektromechaniczny? Czy musiałbym od razu całą bramę wymienić?.

Gość Jola

05 Apr 2010, 10:27

weszłam na tą stronkę i od razu znalazłam siatkę, której nigdzie nie mogłam znaleźć. A założyłam się z mężem, że nawet ja mogę się zajmować taką dziedziną życia jak siatki i ogrodzenia. Hihi no i wygrałam :).

Gość Mariusz

02 Apr 2010, 18:10

Witam i proszę o pomoc ,czy pod lekka bramę dwóskrzydłową trzeba zrobić fundament(wykop zbrojenie,beton) czy starczy słupki z bramy zalać betonem na głębokosći 120 cm...

Gość Radek

12 Mar 2010, 13:44

Jarosław M, ja z pełnym przekonaniem polecam Ci Nice. Dobra firma..

Gość Jarosław M.

12 Mar 2010, 12:43

Witam. Piszę ponieważ pilnie potrzebuję rady. Budujemy z żoną dom. Zgodnie zdecydowaliśmy, że powinniśmy zakupić bramę przesuwaną, na napęd. Tak po prostu ze względów bezpieczeństwa. Przeglądałem póki co produkty, ale nie znam firmy ( w sumie to nigdy wcześniej nie kupowałem ...

Gość bramex

06 Sep 2009, 14:20

Jaka to brama? przesywna, skrzydłowa czy garażowa? Trudno doradzić jaki założyć napęd jeśli nie zna się szczegółów

Gość Bolo

09 Jul 2009, 14:14

A co moznaby zamowic do bramy egidia? Teraz chodzi lekko i juz dlugo jestem zadowolony, ale jakby pilocikim sobie zycie ulatwic...

11 Jun 2009, 19:28

Cytat Czy do bramy 4,5 m długości + przeciwwaga i wadze ok 500-700 kg. konieczny będzie tłok hydrauliczny? Chciałabym zrobić ładną bramę i połączyć kilka elementów. Będzie więc ciężka. Będę wdzięczna za rady. 4,5 ...

Gość Anna

11 Jun 2009, 13:31

Czy do bramy 4,5 m długości + przeciwwaga i wadze ok 500-700 kg. konieczny będzie tłok hydrauliczny? Chciałabym zrobić ładną bramę i połączyć kilka elementów. Będzie więc ciężka. Będę wdzięczna za rady.

24 Apr 2009, 15:31

Cytat Ale pierwszy komentarz zabrzmial jak ostrzezenie \'brame z napedem omijaj szerokim lukiem, bo czeka zeby Cie przyciac\' . Ja u siebie dolozylem fotokomorke przezornie i nie mialem zadnych incydentow jeszcze - to chyba bicie w za duzy dzwon ...

Gość Sz.P.E

24 Apr 2009, 11:54

Ale pierwszy komentarz zabrzmial jak ostrzezenie 'brame z napedem omijaj szerokim lukiem, bo czeka zeby Cie przyciac' ;) . Ja u siebie dolozylem fotokomorke przezornie i nie mialem zadnych incydentow jeszcze - to chyba bicie w za duzy dzwon bylo.

23 Apr 2009, 15:05

Cytat A post napisał przedstawiciel firmy oferujacej automatykę do bram. Tylko po co?Antyreklama firmy??? Jeśli tak,to się mu udało!!! WITAMjaka anty reklama panie szanowny.w każdej instrukcji dla urzytkownika bramy jest napisane ...

Gość śmieszne wnioski

22 Apr 2009, 22:19

koleś pisze że bramy są niebezpieczne i trzeba uważać to jeden uważa to za anty reklame a drugi popisuje się pisząc że jego brama jest tak inteligentna że dziecku rączki jak włoży między szczebelki a słupek nie połamie. Każda maszyna jest niebezpieczna i powinna mież tablice ostrzegawcze.

20 Apr 2009, 13:19

Cytat Dla informacji urzytkowników należy dodać że automatyczna brama to maszyna która nie myśli !?!To niebezpieczne urzadzenie które potrafi zrobic krzywdę.I nawet naszpikowana czujnikami w postaci fotokomórek,listew pneumatycznych itp ...

Gość Sz.P.E

20 Apr 2009, 11:58

Jakies starsze typy moze starsza, albo kiedy jest zaniedbana instalacja (moze monter sie nie postaral, albo pora na serwisowanie). U siebie mam naped z dodatkowymi czujnikami i mam zwiekszony obszar wykrywania przeszkody, czyli o dzieci sie nie boje. Nawet pies jak nisko przeleci, to juz sie ...

16 Apr 2009, 15:06

Brama jest niezbędnym elementem ogrodzenia. Powinna pasować do niego stylistycznie i sprawnie funkcjonować. Obecnie niemal standardem jest wyposażanie bramy w napęd ułatwiający jej otwieranie. W handlu są dostępne bramy rozwierane i przesuwne. Pełna treść artykułu pod adresem: ...

Gość ELEKTROBRAM-ŁÓDŹ

16 Apr 2009, 15:06

Dla informacji urzytkowników należy dodać że automatyczna brama to maszyna która nie myśli !?! To niebezpieczne urzadzenie które potrafi zrobic krzywdę.I nawet naszpikowana czujnikami w postaci fotokomórek,listew pneumatycznych itp nie daje 100% bezpieczeństwa.Należy zachowac szczególną ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!