Podczas wymiany ogrodzenia, pomyliłam się przy wyborze koloru farby na przęsłach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Podczas wymiany ogrodzenia, pomyliłam się przy wyborze koloru farby na przęsłach

Ogrodzenie jest bezobsługowe. Materiały z betonu sprawdzają się najlepiej. Pomyliłam się jedynie przy wyborze koloru farby na przęsłach ze stali. Szkoda, że nie zamówiłam szarej. Na czarnej bardzo widać kurz i każdą plamę. Do pierwszego deszczu trochę mnie to martwiło - mówi Maria, Członkini Klubu Budujących Dom, która ogrodzenie użytkuje od 2015 r.

aktualizacja: 2022-01-21 11:29:32

Ogrodzenie:

  • Od frontu - słupki, podmurówka i altana śmietnikowa z prefabrykowanych kształtek betonowych, imitujących łupany granit; przęsła ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo szarą farbą. 
  • Fundament - o gł. 1,20 m, liniowy, zbrojony (po poprzednim ogrodzeniu). 
  • Furtki - główna o szer. 1 m, z elektrozaczepem i wideofonem; do śmietnika - 1 szt. o szer. 1 m. 
  • Brama - o szer. 3,79 m, dwuskrzydłowa, z napędem (poprzednia brama - jednoskrzydłowa, przesuwna).

Decyzja: planując nowe ogrodzenie na froncie działki, mogłam pominąć wylewanie fundamentów, bo stare były bardzo solidne. Pojechałam do pobliskiej firmy, specjalizującej się w budowie ogrodzeń, i tam obejrzałam nowoczesne materiały. Tylko takie mnie interesowały z racji unikania konserwacji.

Poprzednie przęsła z kątowników stalowych trzeba było malować. Ponadto podmurówka była zbyt niska i nie chroniła posesji, położonej przy ruchliwej ulicy, przed błotem rozchlapywanym przez rozpędzone auta i autobusy. Na ogromnym firmowym placu zderzyłam się z setkami różnych materiałów, wzorów przęseł i kolorów! Obsługa okazała się fachowa.

Do zbudowania nowego cokołu o wys. 70 cm oraz słupków sprzedawca doradził mi gotowe kształtki ogrodzeniowe z betonu imitującego łupany granit i odpowiednie gotowe czapy. Wskazał model stalowych przęseł nowej generacji. Mają one kompletnie inną jakość i wygląd, niż moje poprzednie. Stal jest ocynkowana i zabezpieczona proszkowo farbą, a szczeble ułożone w modnym poziomym układzie. Zamówiłam wszystko kompleksowo, z transportem i z montażem. Wykonawca przyjechał do mnie na pomiary i po dwóch tygodniach wrócił, aby postawić słupki i podmurówkę.

Dwuskrzydłowa brama o szer. 3,79 m
Dwuskrzydłowa brama o szer. 3,79 m zastąpiła poprzednią - jednoskrzydłową, samonośną (również z napędem).

Ogrodzenie - rady i przestrogi:

  • Murarze uwinęli się z tym w 2 dni. W środek słupków przy bramie i furtce wpuścili zbrojenie ze stali. Betonowe elementy ogrodzenia wiązały przez miesiąc. Kolejny raz ekipa pojawiła się u mnie z gotowymi elementami ze stali - przęsłami, furtkami, bramą. Miały już przymocowane zaczepy, uchwyty, więc ich montaż na śruby trwał zaledwie kilka godzin.
  • Ogrodzenie jest bezobsługowe. Materiały z betonu sprawdzają się najlepiej. Na szarej powierzchni pustaków nie odznacza się kurz, ani ślady błota. Woda nie przecieka przez fugi w gotowych czapach z betonu, są dobrze dopasowane do rozmiarów podmurówki i słupków. Pomyliłam się jedynie przy wyborze koloru farby na przęsłach ze stali. Szkoda, że nie zamówiłam szarej. Na czarnej bardzo widać kurz i każdą plamę. Do pierwszego deszczu trochę mnie to martwiło. Niepotrzebnie! Myjka ciśnieniowa nie jest im konieczna.Wkrótce zrobię przegląd okuć i elektrozaczepu w furtce oraz napędu w bramie. W śmietniku nie mam furtki, to wada, bo tutejsza firma odbiera śmieci tylko wystawione na zewnątrz ogrodzenia.
Furtka z wideodomofonem
Furtkę o szer. 1 m wyposażono w elektrozaczep i wideofon.

Koszty budowy ogrodzenia:

  • z montażem 12 500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Między słupkami i podmurówką z betonowych kształtek zamontowano stalowe przęsła.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!