Czy wymieniać rury starej instalacji grzewczej podczas remontu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy wymieniać rury starej instalacji grzewczej podczas remontu?

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas remontów instalacji grzewczej jest wykonywanie od nowa całego systemu rozprowadzania ciepła. Prawie wszyscy wiedzą, że instalacje układa się dziś głównie z rur z tworzywa sztucznego albo z miedzi, ale już mało kto wie, że zdecydowały o tym głównie względy związane z szybkością prowadzenia robót instalatorskich.

aktualizacja: 2021-10-05 09:59:49
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy już czas na wymianę instalacji ze stali?
  • Czy montować nowoczesne kotły w starej instalacji?
  • Czy można przerabiać starą instalację?

Czy już czas na wymianę instalacji ze stali?

Wielu inwestorów sądzi, że instalacja ze stali jest z gruntu nienowoczesna, zatem zleca zastąpienie jej nową. Trzeba naprawdę uczciwego hydraulika (bo przecież każdy lubi zarobić), żeby zadał zleceniodawcy jedno proste pytanie: A po co to panu? W rezultacie dochodzi do działań absurdalnych, np. zastępowania wciąż jeszcze sprawnej, porządnie wykonanej, schowanej pod tynkiem instalacji stalowej instalacją z tworzywa sztucznego, poprowadzoną dla oszczędności po ścianach.

Dla wymiany stalowych rur na nowe jest tylko jeden oczywisty powód - kiedy są one skorodowane w stopniu nierokującym dalszej dłuższej eksploatacji. Jeśli są tylko zarośnięte osadami, sprawa jest już co najmniej dyskusyjna, bowiem nowoczesna chemia potrafi zdziałać cuda, a nawet bardzo pracochłonne płukanie instalacji to jednak nie to samo, co prucie ścian w celu rozprowadzenia nowych rur.

Dodajmy jeszcze, że w przypadku starych instalacji grzewczych, w szczególności takich, które zbudowane zostały jako grawitacyjne, zastosowane w nich znaczne przekroje rur pozwolą zwykle na uzyskanie odpowiednich przepływów przy obiegu wymuszonym pompą nawet w sytuacji, gdy rury są już mocno zawężone przez osady.

Duże przekroje są też dla niektórych właścicieli domów kolejnym istotnym argumentem, przemawiającym za wymianą starych rur ze stali (kojarzonych często jako właściwe tylko dla kotłów węglowych) na nowe, znacznie cieńsze.

Otóż należy powiedzieć wyraźnie: obserwowana przed kilkunastu laty swoista fascynacja instalacjami o małym zładzie wodnym (małej objętości wody w systemie grzewczym) odchodzi już do przeszłości.

Może cię zainteresować
Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Czym można palić w kotle 5. klasy? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Jak ustalić moc kotła grzewczego? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Jak działa sterowanie EOS 6? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Ile prądu zużywa piec na pellet?
Zobacz więcej Zwiń
Zasłonięte rury płytami gipsowo-kartonowymi
Zamiast zastępować widoczne rury nowymi, można je zasłonić ekranami, wykonanymi z płyt gipsowo-kartonowych, co jest rozwiązaniem o wiele mniej pracochłonnym i kosztownym (fot. A. Jamiołkowski)

Nowoczesne kotły w starej instalacji

Okazuje się, o czym informują wszyscy czołowi producenci urządzeń (kotłów) grzewczych, że instalacje o dużym zładzie wodnym znakomicie współpracują z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi (m.in. nie ma zagrożenia oscylacją, czyli częstym włączaniem i wyłączaniem kotła).

Sterowniki wszystkich nowoczesnych kotłów są też dostosowane do tego, by uwzględniać duży zład (odpowiednie parametry wprowadza instalator podczas tzw. pierwszego uruchomienia) przy pracy, np. wtedy, gdy pomieszczenia mają być ogrzewane według określonego schematu czasowego (osobna sprawa to zabezpieczenie nowoczesnego kotła przed zanieczyszczeniem osadami ze starej instalacji).

Czy można przerabiać starą instalację?

Pozostawienie starej instalacji rurowej nie wyklucza przy tym jej przeróbek, np. w celu rozdzielenia obiegów grzewczych (dawniej rzadko praktykowanego) czy zmiany rozmieszczenia grzejników w wybranych wnętrzach. Nie ma żadnego problemu z wykonaniem tego przy użyciu nowoczesnych materiałów, np. rur z tworzyw sztucznych. To samo dotyczy oczywiście zabiegów mających na celu usunięcie fragmentów instalacji szpecących pomieszczenia.

Warto jednak pamiętać, że zamiast mozolnie przerabiać poprowadzony po ścianie pion zasilający grzejnik na piętrze, można go np. po prostu zakryć ekranem z płyty gipsowo-kartonowej - będzie to na pewno kosztować dużo mniej.

 

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Visionsi - Fotolia.com

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Slawek98rs@gmail.com

28 Nov 2021, 09:25

Witam mam wdomu wczasowym około 400m powierzchni rurę 3 cale która biegnie od pieca przez całądolną kontygnację ma około 30 m czy teraz gdy jest częściowo zmodernizowana instalacja np.nowe grzejniki purmo piec gazowy jest sens trzymania tej rury czy zastąpienie jej mniejszą srednicą ...

16 Nov 2021, 14:47

17 godzin temu, Gość Małgorzata napisał: Czy lepiej jest nastawić jedną temperaturę na całą dobę na czujniku temperatury, czy ustawić na 2 godziny z rana i kilka wieczorem ? W czasie gdy w domu nikt nie przebywa, nie ma żadnej potrzeby utrzymywanie optymalnej ...

15 Nov 2021, 22:56

Dla mnie mieszanie temperaturą jest trochę dziwne. W czym ma być lepiej? Czy zawsze w nocy i rano odczuwamy tak samo ciepło? Czy rano nam ma być zimno a w nocy za ciepło? Nigdy się tym nie kierowałem. Ma być to bardziej w celu oszczędności czy komfortu? Bo jak komfortu to owszem, ...

Gość Małgorzata

15 Nov 2021, 21:28

Witam, szukam porady. Mamy piec gazowy Termet keller 25, dom ocieplony na 3/4 ( wciąż coś docieplamy) 200 m2 - 2 kondygnacje, stare ale sprawne rury w ścianie. Czy lepiej jest nastawić jedną temperaturę na całą dobę na czujniku temperatury, czy ustawić na 2 godziny z rana i kilka wieczorem ?

16 Sep 2020, 11:05

26 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał: Proszę zmienić fachowca. Duża objętość (zład) wody w układzie w niczym nie przeszkadza. Przecież ta woda jest ogrzewana, ale ciepło oddaje do wnętrza budynku. Chyba że te rury idą ...

Proszę zmienić fachowca. Duża objętość (zład) wody w układzie w niczym nie przeszkadza. Przecież ta woda jest ogrzewana, ale ciepło oddaje do wnętrza budynku.

Taniej z pewnością nie będzie  (dużo wyższa cena gazu) , ale instatacyjne straty ciepła będa takie same jak przy opalaniu węglem  na co wpływa przebieg i ocieplenie rur.

Gość Ania

15 Sep 2020, 20:37

Czy ktos moglby mi doradzic. Obecnie mam ogrzewanie na ekogroszek ale chciałabym przerobić na gaz ( z butla na zewnątrz ). „Fachowiec” powiedział ,ze mam ogrzewanie centralne grawitacyjne i duże rury gdzieniegdzie stalowe wiec zbankrutuje bo dużo wody w obiegu .. czy ktoś mógłby ...

21 Aug 2020, 10:38

B. dobry artykuł. Dokładnie tak zrobiłem - do starej instalacji (rury i grzejniki)  dodałem nwowczesny kondensacyjny kocioł gazowy z pompą. Działa doskonale.

Gość Palacz

21 Aug 2020, 10:00

mam 30 letnią instalację grawitacyjną, z pompą i zaworem różnicowym,pompki używam sporadycznie, instalacja pracuje perfekcyjnie na grawitacji. Moja ew modernizacja to wymiana części rur i dodanie parteru na rozdzielaczu. Góra nadal będzie mogła działac na grawitacji. Przy ogrzewaniu ...

Gość Rajma

02 Jul 2020, 22:11

Szkoda że do takich wniosków dochodzi się po latach.Najpierw mieszają ludziom w głowach że to lepiej wymienić bo to oszczędniej,sprawniej a potem piszą że większy zład wody lepszy.Teraz może wszyscy wróćmy do starych stalowych rur by potem znowu zmienili zdanie.

Gość Barbara

18 May 2020, 22:29

Mam 50 letnia instalację, grube rury i duże grzejniki żeliwne. mieszkanie ma 110 m2 w kamienicy ocieplonej. będę miała remont w mieszkaniu i przy okazji chce zmienić instalację bo się boje że za parę lat coś się może stać( a mam już swoje lata). pbawiam się, że ze nowe grzejniki ...

Gość Gośka

04 Apr 2020, 09:43

Od roku zamierzam zmienić piec w mieszkaniu 50m2 z otwartej komory spalania na zamkniętą, który wisi w kuchni przy kominie. Mieszkam w kamienicy na ostatnim piętrze, jednak niedawno nade mną podniesiono dach i utworzono tam mieszkanie strychowe. Nie zmieniłam pieca, bo nie wiem, jak ...

Gość mhtyl

16 Mar 2020, 14:44

3 godziny temu, Gość marek38 napisał: to stosuje się jeszcze miedź?? Tak, ale tą która pochodzi z Chin.

Gość marek38

16 Mar 2020, 11:01

to stosuje się jeszcze miedź??

Gość lzkserwis

07 Mar 2015, 18:50

"Dla wymiany stalowych rur na nowe jest tylko jeden oczywisty powód - kiedy są one skorodowane w stopniu nierokującym dalszej dłuższej eksploatacji. Jeśli są tylko zarośnięte osadami, sprawa jest już co najmniej dyskusyjna, bowiem nowoczesna chemia potrafi zdziałać cuda, a nawet ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły