Zależało nam na oświetleniu robiącym wrażenie na przechodniach i gościach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zależało nam na oświetleniu robiącym wrażenie na przechodniach i gościach

Samodzielnie zaprojektowaliśmy instalację zewnętrzną. Oprócz uzyskania po zmroku dobrego użytkowego oświetlenia domu i działki, zależało nam na iluminacji robiącej wrażenie na przechodniach, gościach. Chcieliśmy, żeby cały nasz teren ładnie wyglądał w ciemności - mówią Basia i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oświetlenie zewnętrzne założyli w 2012 r.

aktualizacja: 2021-05-27 10:49:26

Oświetlenie na domu i budynku gospodarczym:

  • Oprawy IP 44; kinkiety ze świetlówkami kompaktowymi 8 W, halogeny z czujnikiem ruchu i zmierzchu, lampy wiszące z żarówkami tradycyjnymi o mocy 60 W. 
  • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów w domu i 2 w budynku gospodarczym.

Oświetlenie na działce:

  • Oprawy IP 44; kinkiety przy wjeździe na posesję i słupki o wys. 40 cm ze świetlówkami kompaktowymi o mocy 6-8 W; lampki solarne do wbijania w ziemię. 
  • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, kabel YKY, 2 obwody.
Kinkiety i oświetlony nimi po zmroku taras
Kinkiety i oświetlony nimi po zmroku taras

Decyzja: samodzielnie zaprojektowaliśmy instalację zewnętrzną. Oprócz uzyskania po zmroku dobrego użytkowego oświetlenia domu i działki, zależało nam na iluminacji robiącej wrażenie na przechodniach, gościach. Chcieliśmy, żeby cały nasz teren ładnie wyglądał w ciemności.

Zadbaliśmy o widny wjazd, bo wcześniej na ulicy nie było latarni. Na murki przy furtce i bramie kupiliśmy 3 kinkiety - z nimi widoczny jest numer domu, zamki, domofon. Wzdłuż drogi do garażu zainstalowaliśmy 4 słupki o wys. 40 cm. Przy garażach głównym i gospodarczym - reflektory z dużymi gwintami na świetlówki kompaktowe. Od razu dodaliśmy do nich czujniki ruchu i zmierzchu. Na ścianach mamy kinkiety elewacyjne, w stropie wiaty grillowej zawiesiliśmy górne lampy.

Celowo nie założyliśmy halogenów w podbitce okapów, jest z nimi za dużo zabawy. Wymagają sporo pracy przy ciągnięciu instalacji, kupna dużej ilości opraw wpuszczanych i żarówek, a potem doglądania, czy wszystkie świecą oraz stania na nieporęcznej długiej drabinie podczas wymiany.

Na początku wykorzystaliśmy żarówki energooszczędne z ciepłą barwą światła około 2000-3000 K, a także z tradycyjnym gwintem. W 2012 r. były one o wiele tańsze od ledowych, ale obecnie przepalone sukcesywnie zaczniemy wymieniać na LED-y, bo staniały i nareszcie można w nich przebierać.

Kinkiety, przymocowane do murków przy furtce i bramie, oświetlają wjazd na posesję, domofon, numer
Kinkiety, przymocowane do murków przy furtce i bramie, oświetlają wjazd na posesję, domofon, numer

Oświetlenie domu i ogrodu - rady i przestrogi:

  • Basia: Oświetlenie daje efekt, jakiego oczekiwaliśmy. Jest subtelne na ścianach i wzdłuż podjazdu, a mocniejsze w strefach przed garażami oraz pod wiatą grillową. Brakuje tylko bardzo silnych lamp, mąż planuje reflektory o mocy np. 300 W, do oświetlenia z góry podwórka przed i za domem. Na podwórku niekiedy musi być bardzo widno. W szczytach budynku mamy już wyprowadzone do nich kable. Ponadto praktyka pokazała, że w ogrodzie przydałoby się jeszcze kilka słupków. W newralgicznych miejscach wbijamy lampki solarne, które je jako tako zastępują.
  • Marcin: świetlówki kompaktowe dają radę od 5 lat, dotąd nie wymieniałem ani jednej z nich. Czujniki ruchu i zmierzchu zapewniają oszczędności, ale zamierzam dodać programatory czasu. Również do nich mam gotowe przewody. Jako inżynier automatyk w trakcie budowy domu przewidziałem różne warianty w instalacji elektrycznej i systematycznie wciąż coś dokładam do domowego systemu inteligentnego. Ale przyznaję się - szewc bez butów chodzi. Instalację w środku wykonał elektryk - dopilnowałem, żeby obwody zewnętrzne zabezpieczył oddzielnymi bezpiecznikami: nadmiarowoprądowym i różnicowoprądowym - ale ja sam wkopałem na gł. 40 cm kable YKY do lamp-słupków. Zgodnie ze sztuką nad kablami ułożyłem niebieską folię, żeby nikt nie uszkodził ich podczas prac ogrodowych. Kiedy przyszli brukarze do utwardzenia podjazdu, wykonali z kostek podstawy słupków. Przykręciłem do nich śrubami lampy. Przy niektórych z nich oraz na tarasach i pod wiatą grillową zamontowałem zewnętrzne gniazda, które bardzo się przydają, m.in. do sprzętu ogrodowego. Polecam takie rozwiązanie.
Oświetlony dom
Oświetlony dom

Koszty zakupu elementów do oświetlenia domu i ogrodu:

  • instalacja elektryczna 30 zł/punkt; 
  • słupki 150 zł/szt.; 
  • kinkiety 70 zł/szt., 
  • halogeny z czujnikami ruchu 200-250 zł/szt.

Przeczytaj inne reportaże z budowy tego domu!

Dom z katedralnym sufitem i wysokimi przeszkleniami
Budowa oczyszczalni, czyli jak skończyć z wyrzucaniem pieniędzy w ścieki
Instalacja centralnego odkurzacza za 6 tysięcy złotych
Instalacja solarna na płaskim dachu
Lamelowe żaluzje fasadowe z napędem elektrycznym

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Halogen nad głównym garażem ma 2 świetlówki kompaktowe oraz czujniki ruchu i zmierzchu.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość jill

18 Mar 2018, 02:32

I co na to wszystko sąsiedzi i przechodnie?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!