Ocieplenie fundamentów w domu energooszczędnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ocieplenie fundamentów w domu energooszczędnym

Fundament to jeden z najtrudniejszych do dobrego ocieplenia elementów. Równocześnie ma zasadnicze znaczenie dla trwałości i wytrzymałości budynku. Na nim spoczywa ciężar ścian, stropów i dachu. To niemałe obciążenie musi przekazać na grunt. Równocześnie fundament ma za zadanie oddzielić resztę domu od podłoża - uniemożliwić podciąganie wilgoci gruntowej oraz ograniczyć straty ciepła.

Wszystkie zadania stawiane fundamentowi niełatwo ze sobą pogodzić. Powszechnie stosowany w naszym kraju sposób fundamentowania - choć dobry pod względem wytrzymałościowym - nie sprzyja energooszczędności. W domach energooszczędnych szuka się więc alternatywnych rozwiązań. Stąd popularność posadowienia na płycie fundamentowej albo izolacja cieplna całych ścian fundamentowych oraz ław.

Oczywiście im wyżej ustawimy poprzeczkę dla energooszczędności, tym większe znaczenie w bilansie cieplnym mają straty do gruntu. Wykonany z żelbetu i betonu zwykłego fundament wymaga oczywiście izolacji cieplnej i to z materiału odpornego na zawilgocenie. Bardzo dobrze sprawdza się w tej roli polistyren ekstrudowany (XPS), bo jest mniej nasiąkliwy i bardziej wytrzymały mechanicznie od zwykłego styropianu (polistyrenu ekspandowanego - EPS).

W przypadku typowego fundamentu, minimum to izolacja ułożona od zewnątrz na ścianie fundamentowej. Ocieplenie całej ściany fundamentowej jest szczególnie ważne w domach podpiwniczonych. Tworzymy w ten sposób barierę cieplną pomiędzy piwnica i gruntem. Niezależnie zaś od tego, czy dom jest podpiwniczony, czy nie, izolacja ściany fundamentowej powinna łączyć się z izolacją termiczną ścian nadziemia.

Schemat: Przez typowy fundament dużo ciepła ucieka do gruntu pod budynkiem
Przez typowy fundament dużo ciepła ucieka do gruntu pod budynkiem
Straty można zmniejszyć izolując także wewnętrzną stronę ścian fundamentowych
Straty można zmniejszyć izolując także wewnętrzną stronę ścian fundamentowych

Dlaczego izolacja jest niezbędna przede wszystkim od zewnątrz ściany fundamentowej?

Bo tam temperatura gruntu zmienia się w największym zakresie. Bez izolacji, straty ciepła - szczególnie w strefie cokołowej, czyli powyżej gruntu - byłyby bardzo duże. W końcu cokół ma kontakt z powietrzem zewnętrznym, którego temperatura spada zimą nawet do -20°C.

Pod budynkiem temperatura waha się znacznie mniej, można założyć, że temperatura gruntu jest tam zawsze dodatnia. Bryła domu stanowi osłonę, zabezpieczającą przed wpływem mrozu. Nie znaczy to jednak, że straty ciepła do gruntu pod budynkiem (w obrysie fundamentów) można pominąć. Stąd pomysł, aby izolować ściany fundamentowe obustronnie, do czego świetnie nadają się np. styropianowe kształtki - szalunki tracone, które wypełnia się betonem. Tu pojawia się oczywiste pytanie, dlaczego pozostawiać nieosłonięte ławy fundamentowe? Bywają one izolowane ze wszystkich stron - także od spodu - polistyrenem ekstrudowanym.

Wbrew pozorom, XPS ma wystarczająca wytrzymałość, aby umieścić go na gruncie pod ławami. Jak widać, takie docieplanie tradycyjnego fundamentu może iść coraz dalej, ale to oznacza komplikacje i coraz większe koszty.

Alternatywą jest wykonanie płyty fundamentowej. Izolację układamy wówczas pod nośną płytą żelbetową, tak aby wystawała poza jej krawędzie. Dzięki temu izolację płyty można połączyć z izolacją ścian, uzyskując ciągłość termoizolacji. Niejednokrotnie okazuje się to rozwiązaniem prostszym i w ostatecznym rachunku tańszym, niż opisane wyżej docieplanie tradycyjnego fundamentu.

Schemat budowy: Izolacja cieplna płyty fundamentowej
Izolacja cieplna płyty fundamentowej

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Vulcan (forum.budujemydom.pl)

Zdaniem naszych Czytelników

13 Jul 2018, 14:31

Ocieplenie fundamentu należy wykonywać zarówno w budynkach podpiwniczonych, jak i niepodpiwniczonych. Płytko posadowione budynki mają również straty ciepła do gruntu. W tym przypadku można jak najbardziej zastosować styropian EPS, jednak o odpowiednich parametrach odporności na ...

03 Jul 2018, 12:23

Trochę obok tematu Na wewnętrzne docieplenie w budynku podpiwniczonym mogę spokojnie polecić tynk na bazie perlitu - Perlit Therm CS II. Załatwiony jest wtedy problem kondensacji na styku ze ścianami (o ile ona zajdzie) ponieważ kondensat zostanie odparowany do wnętrza (para ...

Na zdrowy rozum, prawdopodobnie wystarczy twardy styropian - np. PARKING lub PODŁOGA.

Gość Niedowiarek

08 Jun 2018, 11:39

Mam 2 pytania: czy mając budynek niepodpiwniczony też muszę ocieplać fundament? Czy w przypadku braku zagrożenia wodami gruntowymi nie wystarczy zwykły styropian zamiast XPS?

Gość K. Surowiec

01 May 2017, 07:02

Masakra. Wszystkim chętnym wyślemy zdjęcie styropianu po przygodzie z mrówkami. Podpowiedź: rozpuścił się. Fundament nie może stać na materiale który podlega niszczeniu. Albo beton (wodoszczelny), albo szkło spienione.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!