Elewacja z płyt z naturalnego piaskowca - rady i przestrogi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Elewacja z płyt z naturalnego piaskowca - rady i przestrogi

Kamieniarz i jego pomocnik zawiesili płyty z piaskowca na stalowym ruszcie i specjalnych uchwytach. Doradzili, żebym kupiła dobry impregnat. Mimo, że na niemiecki preparat wydałam jakieś potworne pieniądze, jestem wdzięczna za tę radę. Żadnej pionowej płyty nie trzeba teraz wymieniać. Wymiany wymagają jednak 3 parapety, bo są kompletnie zielone i wyglądają tragicznie - mówi Joanna, Czytelniczka Budujemy Dom, która elewację układała w 2002 r.

aktualizacja: 2021-01-20 12:40:27

Dom: dwukondygnacyjny. Ściany - jednowarstwowe, z pustaków keramzytobetonowych.

Elewacje:

  • Płyty z naturalnego piaskowca, ułożone do 2/3 wysokości parteru i powyżej tynk silikonowo-silikatowy, barwiony w masie na kolor złamanej bieli. 
  • Cokół - wykończony płytami granitu. 
  • Parapety - z granitu i piaskowca. 
  • Oświetlenie - lampy LED.

Decyzja: zawsze podobały mi się elewacje z piaskowca, więc ten kamień koniecznie musiał się pojawić w docelowym domu. Nie chciałam jednak obkładać nim całych ścian, tylko fragmenty, a resztę wykończyć białym tynkiem. O rozmieszczenie kamienia i tynku poprosiłam architektów, którzy projektowali dom dla naszej rodziny. Celem było uzyskanie ciekawych elewacji, na których coś się dzieje.

Kiedy rysunki były już gotowe, odwiedziłam kilka kamieniołomów, bo zależało mi na kamieniu o żywej barwie i z wyrazistym żyłowaniem. Odpowiedni materiał znalazłam w zagłębiu piaskowca pod Kielcami. Tam pocięto go na płyty i dostarczono na budowę. Do zamocowania okładziny wynajęłam poleconego kamieniarza. Pracę wykonał genialnie!

Płyty o żywej barwie i z wyrazistym żyłowaniem zaimpregnowano natryskowo i zawieszono na stalowym ruszcie
Płyty o żywej barwie i z wyrazistym żyłowaniem zaimpregnowano natryskowo i zawieszono na stalowym ruszcie

Elewacja z płyt z naturalnego piaskowca - rady i przestrogi:

  • Architekci celowo zaprojektowali ściany z pustaków keramzytowych, które nie wymagają dodatkowego ocieplenia, bo trudno przecież mocować ciężkie płyty z piaskowca do styropianu, czy wełny mineralnej! Kamieniarz i jego pomocnik zawiesili je na stalowym ruszcie i specjalnych uchwytach. Doradzili, żebym kupiła dobry impregnat. Potem nanosili go na płyty natryskowo. Mimo, że na niemiecki preparat wydałam jakieś potworne pieniądze, jestem wdzięczna za tę radę. Żadnej pionowej płyty nie trzeba teraz wymieniać - nadal są czyste i nie chłoną wilgoci.

    Wymiany wymagają jednak 3 parapety, bo są kompletnie zielone i wyglądają tragicznie. Tylko te 3 parapety fachowcy wycięli z piaskowca, a nie granitu, bo znajdują się wyżej niż reszta. A ten materiał absolutnie nie sprawdza się, jeśli położy się go w poziomie, nawet po impregnacji. Gdy wisi pionowo, jest świetny.
     
    Rady - piaskowiec koniecznie trzeba zaimpregnować i jeszcze warto unikać mycia go myjką ciśnieniową. Mąż myjąc taras, zahaczył o elewację i woda wyżłobiła w kamieniu rowki. Na szczęście są mało widoczne. Prace kamieniarskie trwały miesiąc.
     
  • Ponieważ ruszt i płyty zwiększyły grubość ściany, powyżej też wymagała pogrubienia. Tynkarze umocowali tam warstwę wełny mineralnej o gr. 10 cm i siatkę, a potem otynkowali. Dookoła domu rosną drzewa, dlatego wybrałam tynk silikonowo-silikatowy. Kilka lat później umyłam go miejscowo myjką (ludzie z okolicy palą w piecach czym popadnie). W 2015 r. zleciłam pomalowanie całej północnej ściany farbą fasadową, bo zabrudziła ją dodatkowo zażelaziona woda ze zraszaczy podczas podlewania ogrodu oraz glony.

Koszty elewacji z płyt z naturalnego piaskowca:

  • piaskowiec 240 zł/m2; 
  • remont północnej ściany - 3000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Ewelina

20 Feb 2019, 14:52

ceny PIASKOWCA widzę nic się nie zmieniły od 2002 roku a to już 17 lat. A może miałam szczęście ponieważ trafiłam na PRODUCENTA - TRANS-KAM Wydobycie i Przerób Piaskowca POLECAM

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!