Zewnętrzna instalacja alarmowa - elementy ochrony posesji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zewnętrzna instalacja alarmowa - elementy ochrony posesji

Alarm zamontowany wewnątrz budynku może spłoszyć intruza, ale zanim do tego dojdzie, włamywacz może wyrządzić sporo szkód. Przykładowo naprawa zniszczonych drzwi tarasowych oznacza poważny wydatek. Aby tego uniknąć, warto rozszerzyć ochronę także na teren posesji.

aktualizacja: 2022-10-18 06:20:35

Czujki wstrząsowe - element ochrony posesji

Najczęściej tworzy się dwie strefy bezpieczeństwa - w linii ogrodzenia oraz przy budynku. Na barierze otaczającej działkę montuje się czujniki wstrząsowe. Podczas próby sforsowania ogrodzenia reagują one na wibracje, co skutkuje uruchomieniem alarmu. Bardzo ważne jest odpowiednie skalibrowanie czułości urządzeń - aby nie reagowały na silniejszy wiatr, padający deszcz czy grad. Alarmu nie powinny wywoływać też małe zwierzęta, np. koty.

Bariery podczerwieni - element ochrony posesji

Z kolei w dowolnym miejscu na posesji ustawia się bariery podczerwieni. Emitują one wiązki promieni, widoczne tylko w podczerwieni. Ich przecięcie przez włamywacza aktywuje alarm. Również w tym przypadku najistotniejszą kwestią jest wykluczenie fałszywych alarmów. Warto więc zakupić system dobrej klasy, który odróżnia ruch małych zwierząt czy spadające liście od prawdziwego zagrożenia. Bariery różnią się zasięgiem - od kilku do nawet 100 m. Komunikują się ze sobą i z centralą za pomocą kabli bądź bezprzewodowo.

Alarm uruchamia się po przerwaniu wiązek podczerwieni przez intruza
Alarm uruchamia się po przerwaniu wiązek podczerwieni przez intruza. (fot. Optex)

Czujki ruchu - element ochrony posesji

Na ścianach domu - przede wszystkim w pobliżu okien i drzwi tarasowych - montuje się zaś specjalne czujki ruchu, przystosowane do pracy na zewnątrz budynku. Podobnie jak w przypadku urządzeń stosowanych w domu, najskuteczniejsze są modele dualne. Do wykrycia intruza wykorzystują one zarówno promieniowanie podczerwone (cieplne), jak i mikrofale.

Czujki w systemie alarmowym - schemat rozmieszczenia na zewnątrz i wewnątrz budynku
Czujniki w systemie alarmowym muszą być przede wszystkim odpowiednio rozmieszczone. Jeżeli nie da się uniknąć skierowania wewnętrznych czujek ruchu na kominek lub okna (w salonie), należy zastosować detektory dualne (PIR + MW).
Schemat: Czujniki ruchu muszą być tak skonfigurowane, by nie reagowały na zwierzęta
Aby instalacja działała prawidłowo, należy odpowiednio rozmieścić i skonfigurować czujniki ruchu - tak, aby nie reagowały na małe zwierzęta. (fot. Optex)

Zobacz, jak działa zewnętrzna czujka ruchu

System monitoringu - element ochrony posesji

Uzupełnieniem zewnętrznej instalacji alarmowej jest system monitoringu, umożliwiający obserwowanie tego, co dzieje się na posesji. Składa się on z umieszczonego w domu monitora, kamer przemysłowych, rejestratora oraz przewodów zasilających i sygnałowych - o ile urządzenia nie komunikują się bezprzewodowo. Prawidłowe działanie instalacji zależy od właściwego rozmieszczenia kamer. Muszą być one zamontowane tak, aby swoim zasięgiem obejmowały miejsca najbardziej zagrożone włamaniem - przede wszystkim okna oraz drzwi tarasowe i boczne.

Kamery monitoringu powinny obejmować swoim zasięgiem miejsca najbardziej narażone na włamanie, czyli okna i drzwi tarasowe
Kamery monitoringu powinny obejmować swoim zasięgiem miejsca najbardziej narażone na włamanie, czyli okna i drzwi tarasowe. (fot. Satel)

Kamery często zastępowane są znacznie tańszymi atrapami, których zadaniem jest odstraszanie złodziei. Z wyglądu nie różnią się one od oryginałów, niektóre modele wyposażone są nawet w świecącą diodę i czujnik ruchu, dzięki czemu ustawiają się w kierunku poruszającego się obiektu.

Redaktor: Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Przykładowy schemat zabezpieczenia posesji za pomocą czujek zewnętrznych (fot. Optex)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły