Podział na pokrycia lekkie (1,5-20 kg/m²) i ciężkie (30-80 kg/m²) ma znaczenie w obliczeniach konstrukcyjnych więźby dachowej. Na ogół jednak w projektach domów przyjmuje się przekroje krokwi wystarczające dla pokryć ciężkich, gdyż poza ciężarem pokrycia uwzględnia się jeszcze dwa inne czynniki:
- maksymalne obciążenia od wiatru i śniegu (ponad 100 kg/m²);
- grubość krokwi wystarczająca do dobrego ocieplenia dachu (w Polsce grubość ocieplenia powinna wynosić co najmniej 15 cm, a zaleca się 20 cm); zwykle krokwie mają grubość 15-18 cm, a szerokość 5-8 cm.
Za najbardziej solidne uchodzą znane od tysięcy lat pokrycia dachówkami ceramicznymi. Jest to pokrycie najcięższe i najdroższe (zwłaszcza, gdy stosuje się warstwę podwójną - karpiówka), ale piękne i szczególnie dobrze nadające się do dachów o skomplikowanych kształtach.
Dachówki cementowe są bardzo popularne, gdyż z wyglądu trudno je odróżnić od ceramicznych, za to są lżejsze i tańsze. Furorę robią wielowarstwowe blachodachówki, lekkie i niedrogie, szczególnie zalecane do dachów o prostej geometrii.
Gonty bitumiczne są pokryciem tanim, ale wymagają sztywnego i równego podłoża, a więc całkowity koszt dachu z gontami bitumicznymi nie będzie niższy niż dla blachodachówek. Oczywiście, przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie poznać właściwości i ograniczenia poszczególnych rodzajów pokryć.
- Wyłazy dachowe: wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze i montażu
- Malowanie blachodachówki - czy to możliwe, jak się do tego zabrać i ile to kosztuje?
- Jakie odległości zachować montując haki do rynny?
- Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych
Na przykład z dachówkami ceramicznymi lub cementowymi pojawi się kłopot, jeśli nachylenie połaci dachowej nie mieści się w zakresie 20°-40°. Przy bardzo małych nachyleniach dach może przeciekać, a więc podłoże trzeba wstępnie pokryć papą, a przy dużej stromości bardziej pracochłonne jest mocowanie dachówek.
Dla majętnych amatorów egzotyki są jeszcze inne rodzaje pokryć, takie jak łupki drewniane, czy strzechy słomiane.
Redakcja BD
fot. IKO