Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Jakie pokrycie dachowe wybrać?

W domach jednorodzinnych budowanych w Polsce najbardziej popularne są cztery rodzaje pokryć dachowych, tj. papy i gonty bitumiczne, blachy i blachodachówki, dachówki ceramiczne, dachówki cementowe, które dzieli się na lekkie i ciężkie.

Podział na pokrycia lekkie (1,5-20 kg/m²) i ciężkie (30-80 kg/m²) ma znaczenie w obliczeniach konstrukcyjnych więźby dachowej. Na ogół jednak w projektach domów przyjmuje się przekroje krokwi wystarczające dla pokryć ciężkich, gdyż poza ciężarem pokrycia uwzględnia się jeszcze dwa inne czynniki:

  • maksymalne obciążenia od wiatru i śniegu (ponad 100 kg/m²);
  • grubość krokwi wystarczająca do dobrego ocieplenia dachu (w Polsce grubość ocieplenia powinna wynosić co najmniej 15 cm, a zaleca się 20 cm); zwykle krokwie mają grubość 15-18 cm, a szerokość 5-8 cm.

Za najbardziej solidne uchodzą znane od tysięcy lat pokrycia dachówkami ceramicznymi. Jest to pokrycie najcięższe i najdroższe (zwłaszcza, gdy stosuje się warstwę podwójną - karpiówka), ale piękne i szczególnie dobrze nadające się do dachów o skomplikowanych kształtach.

Dachówki cementowe są bardzo popularne, gdyż z wyglądu trudno je odróżnić od ceramicznych, za to są lżejsze i tańsze. Furorę robią wielowarstwowe blachodachówki, lekkie i niedrogie, szczególnie zalecane do dachów o prostej geometrii.

Gonty bitumiczne są pokryciem tanim, ale wymagają sztywnego i równego podłoża, a więc całkowity koszt dachu z gontami bitumicznymi nie będzie niższy niż dla blachodachówek. Oczywiście, przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie poznać właściwości i ograniczenia poszczególnych rodzajów pokryć.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Na przykład z dachówkami ceramicznymi lub cementowymi pojawi się kłopot, jeśli nachylenie połaci dachowej nie mieści się w zakresie 20°-40°. Przy bardzo małych nachyleniach dach może przeciekać, a więc podłoże trzeba wstępnie pokryć papą, a przy dużej stromości bardziej pracochłonne jest mocowanie dachówek.

Dla majętnych amatorów egzotyki są jeszcze inne rodzaje pokryć, takie jak łupki drewniane, czy strzechy słomiane.

Redakcja BD
fot. IKO

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

miszmasz
16-03-2017 08:17
Zgadza się, po to są takie zalecenia, by je przestrzegać! Swoją droga, ja jestem zwolennikiem płyt warstwowych oraz blach trapezowych. To niedrogie, a bardzo trwałe materiały na dach. Wiadomo, że na pomieszczenie gospodarcze, które stoi na posesji w zupełnie innym miejscu, niż ...
Zawsze warto sprawdzać zalecenia producenta konkretnego produktu, np.: http://www.blach-metal.com/pl/83/balex-metal
micheasz
28-02-2017 13:54
Mój dach na budynku gospodarczym (mansardowy) ma spadek około 5 stopni. Pół metra na 6,5m długości. Druga część ma spadek około 45 stopni. Czy przy takich spadkach można pokryć blachą trapezową? Obecnie jest papa na pełnym deskowaniu, ale nie odpowiada mi to ze względów estetycznych. 
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz