Materiały bitumiczne - podstawowe informacje

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Materiały bitumiczne - podstawowe informacje

Materiały bitumiczne łączy użycie do produkcji wodoszczelnej masy asfaltowej (bitumu) oraz szczelność, odporność na zmiany temperatury i starzenie. Ponadto niewielki ciężar, niska cena i łatwość układania.

aktualizacja: 2017-09-25 06:34:17

Papa

Papę, jako ostateczne pokrycie, wykorzystuje się jedynie na dachach płaskich. Jest zbudowana z 3 warstw, z których najważniejsza jest warstwa nośna – osnowa z welonu szklanego, włókniny poliestrowej, folii albo tektury (te nie są stosowane na pokrycia dachowe). Od rodzaju i grubości osnowy nasączonej masą bitumiczną zależy, na ile papa jest elastyczna i odporna na rozciąganie.

 

Warstwa wierzchnia – posypka z talku, piasku lub łupków – ma chronić osnowę przed nagrzewaniem, promieniami UV i uszkodzeniami mechanicznymi. Warstwa spodnia nie dopuszcza do klejenia się zrolowanego materiału.

 

Papa pokryciowa kosztuje kilka, kilkanaście zł/m2 (z tym że układa się ją przynajmniej w dwóch warstwach – najpierw daje się papę podkładową, potem nawierzchniową). Z włókien nasycanych materiałem bitumicznym wytwarza się także płyty faliste, dostępne również z przetłoczeniami jak w blachodachówce. Układa się je łatwo, bo są lekkie i niezbyt duże. Bez trudu można je ciąć i w razie potrzeby wyginać. Nie jest to pokrycie zbyt prestiżowe, a jego trwałość ocenia się na 15–20 lat. Cena wynosi od 20 zł/m2.

Gonty bitumiczne

Gonty bitumiczne to kolorowe pasy papy nacięte tak, aby imitowały kształt tradycyjnych gontów. Są elastyczne, bardzo łatwo je przycinać, co daje dużą swobodę ich kształtowania. Świetnie nadają się do wykańczania nietypowych powierzchni, np. wolich oczek. Wymagają jednak pełnego, sztywnego deskowania, często także papy jako podkładu (jeśli spadek dachu jest mniejszy niż 20°).

 

Na ich powierzchni pojawiają się różnego rodzaju posypki, przeważnie mineralne. To od nich zależy kolor dachu. Trwałość gontów bitumicznych wynosi 15–20 lat, cena zaczyna się od 25 zł/m2. Układa się je na dachach o nachyleniu od 12°, aż po bardzo strome, nawet z płaszczyznami pionowymi. Ciężar takiego pokrycia wynosi ok. 10 kg/m², ale łącznie z warstwami podkładowymi może sięgnąć 30 kg/m2.

Janusz Werner
fot. Stema

Zdaniem naszych Czytelników

Gość grabek

28 Apr 2018, 06:03

Gonty bitumiczne to materiał dobry na altanki albo domy sezonowe. W domu jednorodzinnym trzeba zrobić coś o większej masie i wytrzymałośc. No i dającego jakiś komfort akustyczny - mega ważny jeżeli się planuje użytkowe poddasze. Dla budownictwa jednorodzinnego zdecydowanie najlepszym ...

17 May 2012, 22:23

Jest wielu producentów gontów bitumicznych. Estetyczne, trwałe, łatwe w ułożeniu. Musimy pamiętać by dach miał odpowiednie pochylenie, bo tylko wówczas gonty będą mieć swoja urodę. Teoretycznie gonty bitumiczne możemy kłaść od dachów o nachyleniu nawet 12°, jednak należy ...

Gość Młody

27 Apr 2012, 17:54

Witam. Teściu (mistrz recylkingu) na działce zrobił altankę drewnianą (ścianki do wysokości 1,1 m , i dach) i na dach od środka promieniście dał "łaty", a samo pokrycie dachu wykonał ze starej wykładziny PCV która po każdej zimie ma dziury, szukam czegoś co można położyć ...

18 Jun 2009, 15:33

Cytat Mam problem z kupnem gwoździ 20 mm właśnie na pokrycie tą papa, dziekuję za pomoc WitamChciałbym się pochwalić że sam pokryłem dach gontem bitumicznym gdyż miałem dach prawie kopertowy i na każdej stronie jeszcze ...

Gość Jagoda

15 Jun 2009, 21:50

Mam problem z kupnem gwoździ 20 mm właśnie na pokrycie tą papa, dziekuję za pomoc

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!