Dach kryty dachówką ceramiczną - przykładowa wycena

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Dach kryty dachówką ceramiczną - przykładowa wycena

Wycena dachu pokrytego dachówką ceramiczną na podstawie dachu dwuspadowego (o powierzchni 197 m2) z projektu o nazwie Z240, Pracowni Projektowej Z500.

aktualizacja: 2020-09-08 11:32:19

Dachówki ceramiczne - charakterystyka

Ceramika na dachu nadal cieszy się niesłab­nącą popularnością i jest synonimem trwa­łości. Dachówki na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat przeszły również swo­isty lifting, to nie są już te same wyroby, co wypalane 150 lat temu. Obecnie dostępne są w wielu wzorach, kolorach, kształtach, wy­kończeniach powierzchni, a także różnych wielkościach (te wielkoformatowe przyspie­szają krycie dachu, ale są ciężkie i trzeba się z nimi ostrożnie obchodzić, wciągając je na dach).

Najczęściej wybierane są produkty zakładkowe - ich szczelność i stabilność za­pewniają specjalnie wyprofilowane zamki, znajdujące się na spodniej stronie. Zaleca się ich układanie przy kącie nachylenia po­łaci od 22 do 60°, przy większym nachyle­niu każdy element musi zostać przymoco­wany do łat montażowych, natomiast przy mniejszych nachyleniach niezbędny jest podkład z folii, a jeszcze lepiej z papy na de­skowaniu. 

Bogatą kolorystykę dachówek ceramicz­nych uzyskuje się poprzez barwienie w ma­sie lub pokrywanie barwnymi powłokami.

Barwione w masie - dachówki takie wy­twarza się z gliny, którą barwi się przed wy­paleniem. Zarysowania i inne uszkodzenia są na nich mniej widoczne, niż na dachów­kach barwionych powierzchniowo.

Rodzaje dachówek ceramicznych:

Może cię zainteresować
Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Zasady poprawnego montażu okna dachowego 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jaka papa na deskowanie? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego
Zobacz więcej Zwiń
  • Szkliwione (glazurowane) - dopiero po wypaleniu pokrywane są kolorowym lub bezbarwnym szkliwem. Szkliwo to bardzo dobrze chroni dachówkę przed nasiąkaniem.
  • Angobowane - powierzchnię takich dachó­wek pokrywa się rozcieńczoną gliną zawiera­jącą barwniki i dopiero potem wypala. Mogą w niewielkim stopniu porastać mchem. Aby ich powierzchnia była błyszcząca, używa się angoby kwarcowej lub tzw. szlachetnej.
  • Naturalne - mają barwę ceglastą o rozma­itych odcieniach, zależnych od złoża, z któ­rego wydobyto surowiec oraz sposobu wy­palania. Nawet te dachówki, które pochodzą z jednej partii, mogą nieznacznie różnić się odcieniem. Różnice te mogą pogłębiać się z czasem, jeśli na dachu zalegają szyszki, igły lub liście. Dachówki naturalne są najmniej odporne na porastanie mchem.

Układanie dachówek ceramicznych

Dachówki układa się poziomymi rzędami, zaczynając od okapu i zwracając uwagę na właściwe połączenie na zamkach. Szerokość zakładów poszczególnych rzędów pokrycia musi uwzględniać kąt nachylenia połaci.

Dachówki mają zaczep (nosek), którym za­czepia się je o łatę. Klamrami lub wkrętami mocuje się co piątą lub co szóstą dachówkę oraz elementy skrajne i wokół okien dacho­wych lub kominów (w przeciwnym razie mo­głyby zostać poderwane przez wiatr).

Na kalenicy układa się profilowane gąsio­ry, mocowane zaczepami do krokwi, a pod gąsiorami - taśmę grzebieniową, która za­pewnia wentylowanie przestrzeni pod po­kryciem. Dachówki uzupełniające (brzegowe, kalenicowe), które znacznie podnoszą koszt pokrycia, są niekiedy zastępowane przez ob­róbki blacharskie, jednak to niekorzystnie wpływa na wygląd pokrycia dachowego oraz jego trwałość. Podczas układania pokrycia pamiętajmy też o ułożeniu w odpowiednich miejscach dachówek przelotowych, umożli­wiających wyprowadzenie ponad dach ante­ny czy wsporników pod ławę kominiarską.

Wycenę pokrycia dachowego przeprowadzono na podstawie projektu Z240, Pracowni Projektowej Z500

Projekt Z240, Pracownia Projektowa Z500
Parametry: długość dachu - 14,64 m; dł. jednego szczytu dachu - 7 m; wysokość dachu - 4,72 m; rozpiętość dachu - 10,8 m; powierzchnia dachu - 197 m2

Dach kryty dachówką ceramiczną

Rodzaj materiału Koszt
Membrana wstępnego krycia, wysokoparoprzepuszczalna (dł. 50 m, szer. 1,5 m);
zapotrzebowanie 220 m²; przyjęto cenę 5 zł/m²
1100 zł
Taśma do membrany wstępnego krycia (rolka 25 m); przyjęto cenę 2,20 zł/m 55 zł
Łaty (4 x 5 cm) i kontrłaty (2,5 x 5 cm); zapotrzebowanie 850 m; przyjęto cenę 2,35 zł/m 1997,50 zł
Dachówka ceramiczna; zapotrzebowanie 210 m²; przyjęto cenę 45 zł/m² 9450 zł
Dachówki szczytowe; zapotrzebowanie 72 szt.; przyjęto cenę 55 zł/szt. 3960 zł
Gąsiory z klamrami; zużycie 2,5 szt./m; zapotrzebowanie 35 szt.; przyjęto cenę 25 zł/szt. 875 zł
Denka gąsiorów; zapotrzebowanie 2 szt.; przyjęto cenę 30 zł/szt. 60 zł
Taśma kalenicowa (dł. 5 m, szer. 280 mm); przyjęto cenę 26 zł/m 390 zł
Taśma uszczelniająca do obróbek komina (dł. 5 m, szer. 280 mm); przyjęto cenę 46 zł/m 230 zł
Listwa kominowa (dł. 2 m); zapotrzebowanie 3 szt.; przyjęto cenę 21 zł/szt. 63 zł
Listwa wentylacyjna okapu z grzebieniem (dł. 1 m); przyjęto cenę 3 zł/szt. 105 zł
Siatka ochronna okapu (rolka szer. 80 mm); zapotrzebowanie 30 m blachy; przyjęto cenę 15 zł/m 450 zł
Obróbka okapu (arkusze blachy 1,25 x 2 m); zapotrzebowanie 6 m² (3 arkusze, czyli 7,5 m2);
przyjęto cenę 67 zł/m²
201 zł
Robocizna: wykonanie całości pokrycia dachowego; przyjęto cenę 55 zł/m² 10 835 zł
Suma kosztów materiałów i robocizny 29 771,50 zł

Uwaga! Wszystkie podane ceny są kwotami brutto oraz nie stanowią oferty handlowej - są to wartości orientacyjne. Dokładną wycenę pokrycia każdorazowo przeprowadza hurtownia lub wykonawca - warto też wypatrywać wyprzedaży lub się targować.

Monika Dąbrowska
fot. Wienerberger

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

Gość EDi

29 Oct 2020, 11:47

W kalkulacji nie jest podany montaż okien.

Gość Koti

02 Mar 2020, 22:02

Witam, potwierdzam, że ceny wydają się być dość wysokie - w moim przypadku dach o podobnym metrażu, robiony na dachówce ceramicznej wyszedł 3 tys. taniej. Natomiast co do jakości i ogólnych założeń to trzeba się zgodzić - ceramika jest optymalnym rozwiązaniem na pokrycie dachowe.

Gość Jaro

24 Jun 2019, 20:57

Witam mam pytanko ile mnie wyniesie dach pokryty dachówka o powierzchni 170 m dach jest prosty dwu spadkowy z jedną jaskółka

Gość Tomasz

21 Dec 2016, 17:14

Najwięcej dobrych ofert jest na portalach aukcyjnych - Reńska czarna za 27 złotych albo nawet mniej.

Gość Tomasz

21 Dec 2016, 17:08

Wycena troche od czapy. Ceny detaliczne. Tak nikt nie kupuje. Za taki dach z dachówki Reńskiej czarnej można w Warszawie zapłacić do 23000,- z robocizną i łatami - ze wszystkim. A Staroklasztorną czerwoną nawet za 21000,-

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!