Instalacja grzewcza - krok po kroku

Instalacja grzewcza - krok po kroku

W budynku wykonujemy instalację centralnego ogrzewania z grzejnikami płytowymi zasilanymi od dołu w rozdzielaczowym układzie zasilania. Instalację prowadzimy pod wylewką podłogową (przed jej wylaniem) oraz przed otynkowaniem ścian.

  1. Wyznaczenie miejsc zainstalowania grzejników z uwzględnieniem punktu podłączenia rur instalacyjnych oraz miejsca zainstalowania rozdzielaczy na parterze i piętrze.

     

  2. Wytyczenie linii przebiegu rur instalacyjnych np. kredą na podłodze, przy czym należy unikać przechodzenia rur przez otwór drzwiowy, a wprowadzać je do drugiego pomieszczenia przez przekucie w ścianie. Unikniemy w ten sposób niebezpieczeństwa przedziurawienia rury w przypadku np. osadzania listwy progowej w drzwiach.

     

  3. Wymierzenie długości rur potrzebne do ustalenia ilości ich zakupu. W instalacji stosujemy rury warstwowe PEX-Al-PEX o średnicy 16 mm prowadzone w rurce osłonowej tzw. peszlu.

     

  4. Wykuwamy w ścianie otwór pod szafkę rozdzielaczową oraz przekucie w stropie do doprowadzenia pionu. Wykonujemy również przekucia ścian w miejscach przebiegu rur oraz bruzdy w miejscach podłączenia grzejników.

     

  5. Montujemy szafkę rozdzielaczową wraz z rozdzielaczem zespolonym o liczbie przyłączy odpowiadającej liczbie grzejników na danej kondygnacji. W rozdzielaczu warto zamontować indywidualne zawory odcinające, pozwalające na odłączenie poszczególnych gałązek w razie ich awarii.

     

  6. Rozwijamy i prostujemy rurę instalacyjną, tniemy ją na potrzebne odcinki z zapasem ok. 20-30 cm. Na przycięte odcinki nasuwamy rurki osłonowe – czerwoną na przewód zasilający, niebieską na powrotny. Uwaga! Grzejniki zasilane od dołu pochodzące od różnych producentów mogą mieć różny układ podłączenia – skrajny króciec może być łączony z rurą powrotną lub zasilającą – na co trzeba zwrócić uwagę przy doprowadzaniu rur.

     

  7. Za pomocą sprężyny kształtujemy przez wyginanie podejścia do grzejników, zaciskamy na końcach kolana ustalone i prowizorycznie montujemy konsolę przyłączeniową. Montaż konsoli umożliwi uzyskanie wymaganego rozstawu końcówek przyłączeniowych, a kolana ustalone – zamocowanie rur do ściany na wysokości ok 12 cm od podłogi (po uwzględnieniu warstw wykańczających).

     

  8. Rozłożenie rur wzdłuż linii przebiegu do rozdzielacza możliwie najkrótszą drogą. W przypadku zmian kierunku rury wygina się ręką o promieniu nie mniejszym niż 8 cm. Można prowadzić równolegle rury dochodzące do różnych grzejników.

     

  9. Podłączenie końcówek rur do odpowiednich sekcji rozdzielacza oraz zamontowanie przewodów rur łączących rozdzielacze z kotłem.

     

  10. Przeprowadzenie próby ciśnieniowej na zimno i przy zasilaniu gorącą wodą. Obieg wody w instalacji bez podłączenia grzejników zapewniają mostki rurowe podłączone do konsoli przyłączeniowych.

     

  11. Po pozytywnej próbie ciśnieniowej instalacje można pokryć jastrychem betonowym a przekucia w ścianach otynkować.

 

Redakcja BD
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość baha3d
29-05-2019 22:50
a ja jestem w czarnej d..e, bo sobie sama muszę zrobić. Jeszcze z 10 lat temu można było na elektrodzie wszystko znaleźć, teraz w internecie jest nic. Może na Chomiku jakieś stare książki znajdę. Zaciemnianie i masakra. Przecie to proste, ciepła w górę zimna w dół. Tato był ...
Gość Ekspert PCPM
08-07-2011 10:37
W przypadku wykonywania tradycyjnej instalacji grzewczej z grzejnikami warto zainwestować w rury z miedzi. Przede wszystkim miedź posiada bardzo ważną cechę anty dyfuzyjności, dzięki której do obiegu nie przedostaje się tlen, który jest bezpośrednią przyczyną korozji grzejników. Pozdrawiam..
Gość zivy
13-11-2010 17:18
potrzebne mi jakieś fotki szczególnie skrzynki rozdzielczej i czy od niej do każdego grzejnika odrębna rurka?.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz