Osuszanie ścian - (u)znane metody

Osuszanie ścian - (u)znane metody

Zawilgocone ściany zewnętrzne to zmora wielu starych, a czasami i nowych budynków. Skuteczne osuszanie ścian i ich zaizolowanie leży więc w interesie każdego właściciela domu.

Osuszanie ścian w domu - osuszanie nieinwazyjne

  • Nagrzewanie

Osuszanie to przeprowadza się za pomocą nagrzewnic umieszczanych w zawilgoconych pomieszczeniach. Ogrzewają one powietrze do temperatury kilkudziesięciu stopni, co powoduje intensywne odparowywanie wilgoci z warstw powierzchniowych muru, aż do uzyskania tzw. równowagi wilgotności - stosownie do materiału.

Trzeba jednak zaznaczyć, że metoda ta nie zawsze jest skuteczna, często bowiem wilgoć z wierzchniej warstwy przegrody spychana jest podczas ogrzewania w głąb muru i po wyłączeniu nagrzewnic - pewna jej ilość wraca na powierzchnię.

Do osuszania gorącym powietrzem można wykorzystać nagrzewnice elektryczne gazowe oraz olejowe, które wydmuchują powietrze o temperaturze od 50 do 250°C. Podczas suszenia temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekroczyć 35°C, wyższa bowiem mogłaby wywołać zbyt duże ciśnienia pary wodnej w murach i doprowadzić do ich zniszczenia.

Istotną kwestią w przypadku osuszania ścian gorącym powietrzem jest skuteczna wentylacja pomieszczeń, gdy warunek ten pozostaje niespełniony, osuszanie nagrzewnicą daje tylko efekty powierzchniowe. Bez zapewnienia szybkiego odprowadzania wilgoci na zewnątrz budynku dochodzi do cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu i oddawania wilgoci suchym fragmentom przegród.

  • Absorpcja

Osuszanie absorpcyjne polega na odebraniu wody z zawilgoconych materiałów przez otaczające je suche powietrze, które uzyskuje się przez zastosowanie specjalnego urządzenia ze środkiem absorbującym wodę - może nim być żel silikonowy lub krzemionkowy bądź chlorek litu. Przez urządzenie przepuszcza się wilgotne powietrze z pomieszczenia. Następnie powietrze jest podgrzewane, a później - już jako suche - powraca do pomieszczenia, aby po raz kolejny nasycić się parą wodną. Zebraną w ten sposób wilgoć odprowadza się na zewnątrz. Cały proces powtarza się aż do całkowitego osuszenia murów.

  • Kondensacja

Osuszanie kondensacyjne przegród polega na osuszaniu powietrza w pomieszczeniach przez skroplenie zawartej w nim pary wodnej. W wyniku tego obniża się znacznie wilgotność względna powietrza, a wilgoć zawarta w murze - odparowuje. Następnie powietrze zasysane jest przez wentylator i przesyłane na oziębiający parownik. Tu następuje kondensacja pary wodnej. Kondensat zbiera się w zbiorniku, skąd pompa odprowadza go do kanalizacji. Osuszacze kondensacyjne działają skutecznie w temperaturze od 0° do +40°C, lecz optymalną temperaturą jest 25°C.

Zatem obie metody - absorpcja i kondensacja - oparte są na tej samej zasadzie. W obydwu następuje przesuwanie się granicy strefy wilgotnej w głąb przegrody, a wilgoć oddawana jest następnie przez dyfuzję pary wodnej. Zjawisko to zmniejsza szybkość wysychania przegrody, dlatego opisane metody są tym efektywniejsze, im szczelniejsze jest osuszane pomieszczenie.

Schemat budowy i działania osuszacza kondensacyjnego
Schemat budowy i działania osuszacza kondensacyjnego
  • Mikrofale

Ta metoda funkcjonuje podobnie jak kuchenka mikrofalowa - następuje nagrzewanie nie tylko powierzchniowe muru, ale również głębszych jego warstw. Wilgoć zawarta w murze zamienia się w parę wodną i przenika na zewnątrz jak też do wewnątrz pomieszczenia skąd jest usuwana dzięki intensywnej wentylacji. Niestety mikrofale są szkodliwe dla organizmów żywych, dlatego podczas jej stosowania trzeba ściśle stosować się do zasad bhp.

Antena tubowa urządzenia do osuszania mikrofalowego - schemat
Antena tubowa urządzenia do osuszania mikrofalowego. Anteny ustawia się na stojakach przy zawilgoconej ścianie

Osuszanie ścian w domu - osuszanie inwazyjne

  • Iniekcja

Istota działania metod iniekcyjnych zawiera się w stworzeniu przegrody hydrofobowej lub uszczelniającej. Taką przegrodę uzyskuje się, opróżniając pory i kapilary z wody i wprowadzając na to miejsce środki ­hydrofobowe.

  • Termoiniekcja

Metodę tę stosuje się w celu utworzenia bariery przed podsiąkaniem kapilarnym. Polega ona na nawierceniu w mokrych murach nieprzelotowych otworów i wdmuchiwaniu w nie za pomocą zestawu urządzeń termowentylacyjnych suchego ciepłego powietrza o ustalonej temperaturze i prędkości przepływu, a następnie utworzeniu w osuszonych murach blokady hydrofobowej, czyli bariery dla wilgoci. Po wstępnym osuszeniu w otwory wtłacza się środek do iniekcji - roztwór żywicy metylosilikonowej w rozpuszczalnikach organicznych. Główną zaletą tej metody jest szybkość osuszania, a blokadę hydrofobową przed wilgocią kapilarną uzyskuje się już po paru godzinach od zakończenia ­hydro­fobizacji.

  • Iniekcja krystaliczna

Stosuje się ją w przypadku, gdy budynek uległ zawilgoceniu na skutek podciągania kapilarnego wód gruntowych. Jej podstawowe działanie polega na utworzeniu w porach i kapilarach materiału budowlanego warstwy izolacyjnej z wykrystalizowanych nierozpuszczalnych w wodzie minerałów.

Osuszanie ścian w domu: kolejne etapy działania metodą iniekcyjną

Osuszanie ścian: W odstępie ok. 8-12 cm wywierca się otwory o średnicy ok. 28 mm
Krok 1) W odstępie ok. 8-12 cm wywierca się otwory o średnicy ok. 28 mm. Otwory powinny być wykonane ukośnie w ścianie, pod kątem ok. 30°. Muszą być one krótsze o ok. 5 cm od grubości ściany. Następnie otwory należy przedmuchać sprężonym powietrzem. (fot Koester)
Osuszanie ścian: Przygotowanie mleka wapiennego (tylko w przypadku, gdy mur nie zawiera wapna)
Krok 2) Przygotowanie mleka wapiennego (tylko w przypadku, gdy mur nie zawiera wapna). 1 część objętościową wapna gaszonego należy zmieszać z 10 częściami objętościowymi wody. Po czasie dojrzewania - ok. 10 min. - trzeba zebrać wierzchnią, klarowną część mleka - bez osadzonych drobin wapna - i wprowadzić za pomocą odpowiedniego naczynia do otworów. Otwory należy dwukrotnie wypełnić mlekiem wapiennym zanim nasycanie środkiem hydrofobowym zostanie rozpoczęte. (fot Koester)
Krok 3 i 4) Następuje aplikacja preparatu iniekcyjnego. Wywiercone otwory napełniane są preparatem na bazie krzemianów do uszczelniania przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie (np. Mautrol® Bohrloch-Flussig). Otwory powinny przez cały czas być wypełnione do 2/3 wysokości. Płyn należy dolewać tak długo, aż mur nie będzie już przyjmował więcej cieczy (czas aplikacji 1-3 dni). (fot Koester)

Metoda opiera się na wykorzystaniu cieczy kapilarnych do penetracji i krystalizacji, w wyniku czego zostają uszczelnione pory i kapilary materiału budowlanego. Zaczyna się od wywiercenia w osuszanym murze otworów iniekcyjnych o średnicy około 30 mm. Odwierty muszą być płytsze o 5 cm. od grubości ściany. Otwory wierci się w jednej linii - równolegle do poziomu podłogi, w odstępach co 8-12 cm, najlepiej z jednej strony muru oraz pod kątem 30°. Otwory należy przedmuchać sprężonym powietrzem.

Emilia Rosłaniec
fot. otwierająca: Aquapol

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są główne metody osuszania ścian?

    Główne metody osuszania ścian to: nagrzewanie, absorpcja, kondensacja, mikrofale, iniekcja, termoiniekcja oraz iniekcja krystaliczna.
  • Na czym polega metoda osuszania ścian za pomocą nagrzewania?

    Metoda ta polega na ogrzewaniu powietrza w zawilgoconych pomieszczeniach za pomocą nagrzewnic, co powoduje odparowanie wilgoci z powierzchniowych warstw muru. Ważne jest utrzymanie odpowiedniej wentylacji, aby wilgoć mogła być efektywnie odprowadzana na zewnątrz.
  • Jak działa metoda osuszania absorpcyjnego?

    Metoda osuszania absorpcyjnego polega na usuwaniu wilgoci z materiałów budowlanych za pomocą suchego powietrza, które jest uzyskiwane przez urządzenie absorbujące wodę (np. z żelu silikonowego). Wilgotne powietrze jest podgrzewane, osuszane i ponownie wraca do pomieszczenia, aby kontynuować proces.
  • Czym charakteryzuje się osuszanie ścian metodą kondensacyjną?

    Osuszanie ścian metodą kondensacyjną polega na skraplaniu pary wodnej zawartej w powietrzu za pomocą urządzeń kondensacyjnych. Skroplona wilgoć zbiera się w zbiorniku, a następnie jest odprowadzana do kanalizacji. Metoda ta jest efektywna w temperaturze od 0° do +40°C.
  • Jakie są zalety metody iniekcji krystalicznej?

    Metoda iniekcji krystalicznej polega na tworzeniu warstwy izolacyjnej z wykrystalizowanych minerałów w porach i kapilarach materiału budowlanego. Zalety tej metody to trwałość i skuteczność w zapobieganiu podciągania kapilarnego wód gruntowych.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Komentarze

Gość Andrzej180
31-03-2021 15:28
Bardzo dobry artykuł. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najskuteczniejszą metodą osuszania jest połączenie podgrzewania powietrza i zastosowanie osuszaczy kondensacyjnych lub adsorpcyjnych. Jeśli chodzi o iniekcję to również jest to świetna metoda, ale przy powstrzymaniu podsiąkania ...
Eksperci Weber
12-11-2019 13:26
Dzień dobry,   Ze zdjęć wynika, że hydroizolacja fundamentów nie została wykonana prawidłowo. Od tego należałoby zacząć.   Wiele informacji na ten temat znajdzie Pan na stronie: https://www.pl.weber/fundamenty   Pozdrawiamy!
MAri0
12-11-2019 12:16
Spokojnie jestem w pracy więc nic na budowie nie ruszone.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz