Taras wykończony płytkami - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Taras wykończony płytkami - krok po kroku

W zależności od rodzaju nawierzchni, taras wykonuje się na betonowej płycie lub bezpośrednio na gruncie. To wzmocnienie jest potrzebne przede wszystkim do tarasów pokrytych płytkami ceramicznymi. Jak należy wykonać taras wykończony płytkami?

aktualizacja: 2014-05-08 06:10:56

Taras wykończony płytkami - od czego zacząć?

Budowę tarasu wykończonego płytkami należy zacząć od wyznaczenia zarysu tarasu i usunięcia humusu (jeśli grunt jest gliniasty, niezbędne będzie też wykonanie drenażu). Następnie, na zagęszczonej warstwie piasku, wylewa się betonową płytę (beton klasy co najmniej C12/15), a na niej układa hydroizolację. Kolejnym krokiem jest rozprowadzenie warstwy wyrównawczo-spadkowej, a potem elastycznej zaprawy uszczelniającej. Po tych czynnościach, rozprowadza się klej elastyczny, układa płytki i fuguje.

Układ warstw tarasu na płycie betonowej, wykończonego płytkami ceramicznymi

Taras wykończony płytkami - dylatacja obwodowa

Aby zniwelować naprężenia konstrukcji, bezwzględnie należy pamiętać o dylatacji obwodowej – oddzieleniu tarasu od ścian domu szczeliną o grubości ok. 2 cm i wypełnieniu jej elastycznym materiałem (np. paskiem styropianu). Szczeliny o szerokość około 1 cm powinny też przecinać płytki i betonowe podłoże, tworząc pola o powierzchni 3–4 m². Wypełnia się je specjalną taśmą dylatacyjną.

Taras wykończony płytami - jaka okładzina?

Na okładzinę zaleca się tylko wysokiej jakości płytki ceramiczne: mrozoodporne, nienasiąkliwe, trudno ścieralne i antypoślizgowe. Aby zwiększyć odporność wierzchniej warstwy na naprężenia konstrukcji – należy stosować niezbyt duże rozmiary płytek (o boku 20–30 cm) oraz odpowiednio szerokie fugi (min. 0,5 cm). Wybierając oryginalny, trudno dostępny wzór, trzeba liczyć się z koniecznością wymiany wszystkich płytek w razie uszkodzenia w eksploatacji nawet jednej z nich.

Aby uniknąć odpadania płytek, należy pamiętać o wykonaniu dylatacji brzegowych i warstw tarasu, zastosowaniu elastycznego kleju oraz odpowiednio szerokich fug (fot. Opoczno)

Norbert Skupiński

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!